Reklama

Reklama

Obsahy(1)

O tom, že poznat toho pravého není nic jednoduchého, se můžete přesvědčit v české filmové veselohře. Důvěřivou dceru krachujícího velkostatkáře by ani ve snu nenapadlo, že se neprovdala za bohatého muže, jenž měl její rodinu zachránit, ale za sňatkového podvodníka, jenž se za něho vydával. Veselá taškařice plná omylů a nedorozumění dodnes zaujme dějovým spádem i pohotovými dialogy. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (29)

Padme_Anakin 

všechny recenze uživatele

Půvabná ČB komedie z rukou Vladimíra Slavínského, zajímavý příběh se skvělým scénářem o jednom ne příliš promyšleném sňatku. Výborný Jan Pivec, gentleman každým coulem, sehrál svůj part s takovou noblesou, která se dnes jen zřídkakdy vidí. V malé roličce kuchařky potěšila i Ella Nollová "Milostpane, prosím vás, vemte si ji.." a zahradník Ferenc Futurista "Ono se ti stejská po zalití, viď? Ty šotku lehkovážnej". ()

Karlos80 

všechny recenze uživatele

Hodně sentimentální film, který jak už tu bylo zmíněno opravdu měl a nebo nám má stále co říct a nabídnout i téměř po sedmdesáti letech. Nevím jestli zrovna nadčasový, ale zajímavý příběh z dobrým nápadem v podobě skvělého scénáře ze života obsahoval. Jaroslav Marvan jako skrachovalý velkostatkář (Králíček), který byl na mizině a svou jedinou dceru Helenku (Marta Fričová, nevlastní dcera filmového režiséra a herečky z němé éry Suzzane Marwille), si za jednak hýčkal a chtěl ji proto také dobře provdat, ostatně jako dnes, ale neuvědomil si že ve skutečnosti jen naletěl sňatkovému podvodníkovy Gustavovi (Raoul Schránil), který se vydával za svého pána a pak mazaně utekl. Ze začátku to nebylo vůbec znát, a na něm samotném by to sotva někdo poznal. Inu ostatně jako dnes, tyto lidé mají vesměs drzé čelo a vždy to velice dobře zamaskují. A nakonec v hlavní roli se nám představil Jan Pivec jako ing. Petr Koval kultivovaný elegán, navíc bohatý a velmi solidní muž. V malé roli se mi líbil ostatně jako vždy třeba zahradník Rambousek v podání Ference Futuristy. Ten byl též k nepřehlédnutí a svou řečí na sebe poutal značnou pozornost. Jeho kropení a neustálé křičení a rozčilování se nemělo chybu. Sám to poznal na vlastní kůži i Jaroslav Marvan. Pěkný film s vtipnými a zajímavými momenty (např. ty v lázních v Luhačovicích, nebo odhalení, přiznání a posléze i zatčení sluhy Gustava) od převážně komediálního režiséra Slavínského a skvělá příležitost pro tehdy mladého Jana Pivce, který měl však tou dobou ještě daleko do svých všemožných mrzutých a lakotných dědků s jeho typickým "ježišmarjááá". ()

Reklama

Marthos 

všechny recenze uživatele

Příjemný prázdninový příběh, jsa zasazen do atraktivního prostředí luxusního lázeňského komplexu v Luhačovicích, plně vyhovuje svému komediálnímu účelu – ve sledu prekérních nedorozumění uvázne jak zadlužený velkostatkář s dobráckým srdcem a jeho sličná dcerulinka, tak zámožný pan inženýr s přepychovou vilou a ušlechtilými způsoby. Slavínského trefa naslepo, tedy obsazení hlavní dívčí role Martou Fričovou, nevlastní dcerou známého režiséra téhož jména, sice minula cíl, ale zásluhou dalších zúčastněných se žádná zoufalá prohra nekonala. Marvanův nezdolný temperament nabývající na divácké popularitě film od filmu tady sklízí zasloužené ovoce, to samé platí i o Pivcovi, který se s úspěchem dokázal pohybovat i v ryze konverzačních komediích... a Raoul Schránil? Ten se mohl pyšnit vysportovanou postavou a atraktivním zevnějškem, tedy přesně tím, čím má správný milovník okouzlovat svůj protějšek, třebaže se jedná o sňatkového podvodníka. Sympatický film unášený na vlnách jemného situačního humoru poskytl dobovému publiku vděčný azyl před vší tou hrůzou a starostmi, která čekala tam venku, za zdmi biografů. A to není málo. Naopak. ()

pytlik... 

všechny recenze uživatele

Ani tento snímek mi nezodpověděl pradávnou záhadu starých českých filmů: Na jedné straně je hlavní hrdina velice úspěšný byznysmén, vlastní přinejmenším vilu a dva sloužící, na druhé straně se vyznačuje absolutní neschopností ve vztahu k druhému pohlaví. Přitom by člověk řekl, že k získání bohatství je potřeba určité suverénnosti v chování k ostatním lidem, takže lámat ženská srdce by neměl být problém. Ne, beru zpět, je to naopak velmi logické, stačí vzít v úvahu staré cimrmanovské "oč by bylo více síly pro sekery, dláta, pily pro lopaty, pro motyky nebýti té erotiky". Takže muž, dokud si žen nevšímá, má plno energie fyzické i psychické na budování něčeho velkého, nebo alespoň na kariéru. Jakmile se ožení, chátrá a jde do háje. Škoda, že nám pan režisér neukázal Pivce po dvaceti letech manželství, kdy se z něj stoprocentně stala vyschlá duchem nepřítomná troska s prázdným pohledem. No a Fričové se trochu divím, já být na jejím místě, dám před poněkud slizkým Pivcem jednoznačně přednost Futuristovi. Pravda, sice jeho vzhled není moc kůl, ale za to je s ním legrace. ()

Vesecký 

všechny recenze uživatele

Lehká komedie, ale dá se na ni příjemně koukat, Marvan v poněkud rozpustilé roli dobráckého velkostatkáře, který se pro svou dobrotu dostal skoro na žebrotu, ale zachránil ho jeho zeť, o němž si dlouho myslel, že je svůj vlastní komorník.Schranil v roli sňatkového podvodníka, není to rozhodně jeho jediná role, kde by hrál negativní postavu, ale vzhledem k jeho rolím milostným mu tahle nesedla. Jan Pivec jako štíhlý mládenec, ale i ostatní zahráli svůj standard. Dost nepravděpodobných příhod, nedovedu si představit, zda by po právní stránce se dal sňatek s Gustavem automaticky zaměnit za sňatek s Petrem... ()

Zajímavosti (3)

  • Film sa natáčal v Luhačoviciach. (dyfur)
  • Píseň ve filmu má název „Bloudím, jen věrný stín jde se mnou“. Hudbu k písni komponoval Roman Blahník, text písně napsal spisovatel, hudební skladatel, básník, textař a prozaik František Kudrna. Za Jana Pivce (Koval) převzal pěvecký part R. A. Dvorský. (sator)
  • Králíček (Jaroslav Marvan) vysvětluje, že má strach, že „přijde na buben“. V tomto frazému je zakonzervován dřívější zvyk ohlašování dražby hlasitým bubnováním. V současnosti můžeme sice význam tohoto slovního spojení vyjádřit jako „přijít o všechno, octnout se na mizině“, původní význam je ovšem právě „dostat se do dražby“. (sator)

Reklama

Reklama