Gump - pes, který naučil lidi žít

• angličtina Gump (více)

Příběh psí pravdy, lásky a naděje. „Jsem Gump a byl jsem toulavej pes...“ On vlastně každý pes je v sobě tak trochu toulavý do té doby, než najde své štěstí, a to štěstí pes najde jenom s člověkem. Můj příběh je o hledání psího štěstí a také  o překážkách a pastech na cestě k tomu správnému člověku. Je o síle a nezlomnosti, která se ukrývá v každém psovi. Ano i v tom vašem, ve vaší čivavě, která na vás čeká celý den, než přijdete z práce. I v tom buldokovi, který se za vámi šine a sotva popadá dech. Dám svoji duši za to, že kdyby vám někdo na tomhle světě chtěl ublížit, tak pak teprve poznáte, jak silné má váš pes srdce a co jeho láska k vám znamená. Tenhle film vám také otevře oči, protože co člověk v psím srdci zničí, to může zase jen člověk uzdravit. Rodinný film režiséra F.A. Brabce je o světě viděném očima toulavého psa Gumpa. O světě, o kterém mnoho z nás moc neví. O tom, jak nás vidí zvířata  a jak je ten náš svět pro ně důležitý. Ten svět, který jim dává domov, sílu, naději, ale také bolest. Dobrodružný příběh skutečných psích hrdinů a lidí kolem nich. (Bioscop)

JohnCZ

Stejně, jako předloha není žádné literární veledílo, není ani filmová adaptace Gumpa nijak zvlášť kvalitní kus filmařiny. Nic moc režie, nepřirozené dialogy i herecké výkony, divná obrazová postprodukce, ale kdo má rád psy, tak si to svoje ve filmu najde, i kdyby by to mělo být jen to trefné vyobrazení typické rodiny flastenců. Chválím, že oproti předloze má film konec a není useknutý v polovině. Čeho si ale cením ze všeho nejvíce, je přirozeně edukativní charakter. Filmů pro dobrou věc u nás moc nevzniká. Dialogy sice možná šustí papírem, ale zazní v nich řada pěkných mouder, z nichž bych vypíchnul jednu myšlenku, která ve filmu sice konkrétně nezazní, ale dá se vypozorovat: nekupujte, adoptujte. "A máte tu nějakého, o kterého není zájem?" ()

ScarPoul

Film trpí niekoľkými nedostatkami. V prvom rade je veľmi prvoplánový. Vôbec mu nejde o nejakú hĺbku. Všetci postavy, emócie, zvraty sú podané povrchne a bez drámy. Chápem, že na jednu stranu je to fajn, lebo to spĺňa atribút rodinného filmu. Ale ten film tým pádom oberá o čokoľvek skutočné. Na rozprávku je to príliš temné. Na dospelý film, ktorý by reálne aj diváka zasiahol zase príliš jednoduché. Ďalšou chybou je chladnosť kamery a priestoru. Všetko pôsobí, ako na rýchlo vybavená kulisa, kde sa mohlo točiť dajme tomu tri hodiny, a tak sa tam rýchlo niečo natočilo. Potom zbytočné triky, ktoré boli zároveň zlé. Do toho zarátam ešte prapodivnú vsuvku pred koncom, ktorá nás mala "akože zmiasť", ale v konečnom dôsledku len zbytočne narušila rytmus filmu. Druhý krát to vidieť nepotrebujem. Jedno z najhorších zistení je, že to celé pôsobí, ako niečo, na čom sa chceli všetci zúčastnený trochu nabaliť. Toľko zaujímavých mien v nezaujímavých úlohách som už dlho nevidel. A keď už Ivan Trojan nevie niečo zachrániť...tak je niečo zle. ()

Terezinka198

Vždycky říkám, že lidi jsou hovada. Kdyby se vyhodil nějaký smrad v pytli do vlaku nebo do popelnice, tak je z toho aféra a lidi se můžou po*rat. Tak proč se to tak často děje psům? Proč si psa pořizují hovada, aby se ho pak zbavila, protože už jim není dost dobrý? To už je těm psům lépe u bezdomovců, opravdu. Ale zase bezdomovci je můžou prodat nebo někde zahodit taky. Hudba překrásná a nyní, jakožto pejskař, jsem dlouhou dobu váhala, protože na filmy se psy jsem byla i předtím hodně citlivá. Škoda, že některé lidi nemůžeme taky jen tak uvázat na řetěz a více se nestarat, na světě by hned bylo líp. ()

zdeny99

Mě se to moc líbilo. Sice to bylo malinko jiné, než v knížce (hlavně ten konec) a ve spoustě příbězích to bylo hodně uspěchané. Především s tou malou kudrnatou holkou Naty, kterou poznal v útulku. Ale i tak je to krásné a zajímavé v tom, jak to filmaři udělají, když už dávno znáte knížku. [3792. hodnocení, 184. komentář, 63%] ()

Vajonek

Předlohu jsem nečetla, takže nemohu hodnotit, jak se povedlo ji převést na filmové plátno. Pokud se mám vyjádřit čistě k filmu, tak musím říci, že asi jediné, co se mi na něm líbilo, bylo přítomné zvířectvo, respektive některé záběry na něj. A celkově bych ocenila nápad (zfilmovat příběh zvířete a pokusit se divákovi zprostředkovat něco z jeho uvažování). Dějově to bylo na můj vkus dost slabé, herecké výkony většinou takové nijaké nebo dost nepřirozené (tedy ty lidské), z některých přehnaně rozzářených záběrů jsem měla pocit, že každou chvíli oslepnu, hudba byla většinou přehnaně dramatická a výrazná, monology ústředního hrdiny Gumpa na mě působily často příliš učebnicově, nepřirozeně. Na konci mě hrozně štvalo, že než jsem si přečetla, jaké byly osudy zúčastněných psů, popisek vždycky zmizel a zjistila jsem prd. Ale nevím, možná jen nejsem správná cílová skupina a své nadšené diváky si tenhle snímek najde. Za mě to každopádně není na více než 40 % (silnější dvě hvězdy). ()

• Psi jsou vesměs z útulků, nemají žádný výcvik. Několik z nich našlo nový domov u členů štábu, včetně rodiny F. A. Brabce (rakovnik)
  • Několik scén se odehrávalo i v psím útulku Bouchalka nedaleko Kladna. Odtud pochází Toby, jeden z pejsků, kteří ve filmu hrají. Hned po natáčení si Tobyho adoptovala jedna rodina a následně z něj byl spokojený pejsek, který prožil krásný psí život. (Krocka)
  • Představitelem štěněcího Gumpa byl ve filmu pes plemene Jack Russell teriér. Byl z chovné stanice s průkazem původu a shodou okolností se jmenoval také Gump. Představitelem dospělého psa Gumpa byl ve filmu samotný pes Gump autora předlohy Filipa Rožka. (raininface)