Auta, kterými jsme dojeli do kapitalismu

(festivalový název)
  • Bulharsko Колите, с които нахлухме в капитализма (více)
Bulharsko / Německo / Dánsko / Česko / Chorvatsko, 2021, 94 min (Alternativní 52 min)

Počas obdobia Studenej vojny bolo jedným z najväčších problémov obyvateľov, žijúcich v krajinách Východného bloku zadovážiť si auto. Ich dlhoročná údržba bola vždy predmetom zvýšenej aktivity viacerých členov každej rodiny, ktorá auto získala: Tvorcovia filmu sa rozhodli priblížiť vám viacero ikonických automobilov socialistických krajín z tých čias - mnohé z týchto automobilov sa koniec koncov stáli známymi aj na Západe. Či už to bola Škoda, Lada, Wartburg, Moskvič, Zaporožec, alebo Trabant. A svoju popularitu nestratili dodnes... (RTVS)

majo25

Samotné autá dostávajú menej priestoru, viac je to o ich majiteľoch-nadšencoch a socialisticko-komunistickej dobe, kde sa čakalo 10 i viac rokov na svoje autíčko. Chýbali mi tu ďalšie značky s tzv. Východného bloku - sovietske Volga, UAZ, GAZ, Iž, československé - Tatra, poľské - Poľský Fiat, Polonez, juhoslovanské - Zastava, Yugo, rumunské - Dacia, Olcit, ARO. ()

Marze

Působí to jako montáž nostalgie a je to trochu prázné, takže rozumín zdejšímu nízkému hodnocení, ale jsou zde krásná stará auta a zajímavé historky. Našince potěší pasáže o nás. Nevěděl jsem, že agenti STASI v Praze hledali 2000 aut německých emigrantů do západního Německa a odváželi je zpátky do Německa východního. Verze 52 minut zde:  https://dokumenty.tv/auta-socializmu-dokument/ ()

Hamaradža

Zaujímavé informácie z histórie zaberajú asi desatinu stopáže, zvyšok je samoúčelná kameramanská exhibícia so starými autami, ktorých by som musel byť veľký fanúšik, aby som hodnotil vyššie. ()

• V dokumentu je ukázka z bulharského filmu Dva dioptara dalekogledstvo (1976). (sator)