Předehra k „Valkýře“ Richarda Wagnera je náhle přerušena manažerkou opery, která dirigenta (Esa-Pekka Salonen) informuje, že zkoušení Wagnera je zastaveno a narychlo se nasazuje Mozart. Operní pěvci se mezitím dozvídají o šíření záhadného viru COVID-19 a nových nařízeních, co všichni musejí dodržovat. Mezinárodní operní hvězda, Karita Mattila, uvízne ve Finsku, a protože nemůže nikam cestovat, vezme zavděk rolí v opeře „Covid fan tutte“... Vrátí se svět znovu do pořádku? A dokončí někdy herci zkoušení Wagnera? Komická opera popisuje život Finů během koronavirové pandemie na jaře 2020 – paroduje vládní prohlášení, stesky nad zavřenými bary či nákupy toaletního papíru. Pro Finskou národní operu libreto na hudbu W. A. Mozarta napsala spisovatelka Minna Lindgren. (Cimr)

Cimr

Operní árie "neumím vařit, už mám dost vloček a hrášku z konzervy, otevřete hospody!" Ekonomická prognóza Finska, zpívaná strýčkem Skrblíkem. Reklama na ten nejlepší finský toaleťák. A to vše ve spojení s Mozartem! Určitě vznikne spousta filmů, knih, alb... o té podivné realitě roku 2020. Ale u mě zatím zlato vyhrávají Finové! Finové se svým proslulým severským bizarním humorem. Operní hvězdy si tu dělají legraci samy ze sebe - světoznámá diva Karita Mattila, co kvůli pandemii uvízla ve Finsku, například s velkým sebezapřením vezme zavděk tou kravinou, co tam teď v tom Národním zkouší (samozřejmě jde o Covid fan tutte). Herci si nechávají za zpěvu "jsme skvělí operní vokalisti, žádná morčata" píchnout injekci s novou vakcínou rovnou do holého zadku. Je tu spousta senzačních hlášek, hra poskytuje velké odlehčení a naději, ale i místa vážná (chraňte seniory), smutná (stýskání po matce, kterou nemohu obejmout), až děsivá (taneční výstupy samotného viru). Tvůrcům se vlastně daří publikum vzdělávat, ale absolutně nenásilnou a zábavnou formou. A navíc, přiznejme si, je prostě něčím hrozně cool a vtipné sledovat operu ve finštině... Dílo se vyjadřuje k domácím problémům, ale zároveň je tu jasné univerzální téma; je zajímavé vidět, že některé debaty očividně probíhají všude na světě stejně (nosit či nenosit roušky, nadávky na lyžaře v Alpách, nedůvěra ve vládu). Summa summarum - připadá mi až neuvěřitelné, že v takové rychlosti vznikla tak propracovaná a po všech stránkách kvalitní inscenace. ()