V Amsterodamu se blíží turistická sezóna a zdejší občané jsou vyděšeni sérií vražd. Pátrání po děsivém vrahovi se ujímá inspektor Eric Visser, ale jeho práce nebude jednoduchá. Obětí přibývá, náhodná svědkyně mluví o vraždící obludě, poblíž typických amsterodamských vodních kanálů je čím dál tím více nebezpečno a starosta chce výsledky. Film, který byl v našich kinech uveden v listopadu 1990, nám mj. předvede i většinu turistických atrakcí nizozemské metropole. (Anthony)

J.Connor

Když jsem byl na základní škole, tak Fantom Amsterdamu patřil k mnohokrát propíraným a obdivovaným filmům (podobně jako třeba Karate Tiger 3 a tuny dalších). Bohužel jsem měl tenkrát deficit a neviděl ho, do rukou se mi dostal až teď. Na Nizozemí a dobu vzniku celkem povedená kriminálka, jejímž vrcholem je určitě hodně zdařilá honička člunů v amsterdamských kanálech. K nezapomenutelným scénám jistě patří ještě záběr na nůž, který se postupně přořezává skrz člun k ženě v plavkách. Mě ničím neurážející dílko, které působí místy trochu televizně si zaslouží objektivní 3*. Vidět to ovšem tenkrát na ZŠ, tak je to jasných 5*, takže uděláme kompromis. Jo a v miniroličce dirigenta na loďce slavný nizozemský dokumentarista Bert Haanstra. ()

SOLOM.

Tento snímek je spíše než čistokrevným hororem, ponurou kriminálkou s velice dobře propracovanou atmosférou. Divák si tak může nejenom užívat krásy holandské metropole, ale zároveň i u toho postupně rozplétat jednotlivé indicie, kterého dovedou až k záhadnému vrahovi. Nebude to však nic jednoduchého, věřte mi! Tvůrci si zde totiž pro nás připravili několik slepých uliček, do kterých se chytne nejeden z nás. Již samotný začátek nám nabídce velice zajímavý rozjezd, který udal velmi vysoké tempo až dokonce příběhu. Občas se zde sice vyskytly slabší pasáže, ale ty se dají hodit za hlavu, protože film jako celek funguje téměř dokonale. Vrahova identita nám zůstane utajena až do samotného konce, což beru jako obrovské plus. I proto se diváci musejí spokojit pouze s pohledem kamery, které zabírají přesně to co vidí sám zabiják. Režisér si dával dobrý pozor, aby nám neukázal ani kousek ze svého nejcennějšího pokladu. Tedy aby nic důležitého nevyzradil příliš brzy. Hlavně i díky tomu jsme si mohli vychutnat opravdu zajímavé mord scény, které rozhodně nebyly vůbec stereotypní a nudné. Ba spíše naopak. Taková scéna s gumovým člunem mi navždy utkví v paměti. Stejně jako honička ve člunech. ()

matestlust

Teda, celkem čumím na tu, vesměs pozitivní, kritiku zde...Já jsem byl teda dost zklamanej. Fantom Amsterdamu má vcelku slušný potenciál, možná o to větší bylo zklamání, že jej tvůrci nevyužili ani ze třetiny. Béčková směska kriminálky a thrilleru, která se snaží sázet na jakési tajemno a celkové neznámo, které představuje onen ,,fantom ". Výsledné rozuzlení je trapné a celé čekání na odhalení vraha přijde opravdu vniveč. Na druhou stranu, je zde pár slušných scén ( honička ve člunech po amsterdamských kanálech, úvodní scéna, kdy se loď plná turistů střetne s mrtvolou prostitutky ( sorry za spam ), ale jinak na mě film vůbec nedýchá tou osmdesátkovou atmosférou, jakou má plno jiných filmu ( leč se zde jedná o evropský film, kterých není z té doby v tomto žánru zase tak ,,mnoho" - to vlastně není žádný argument ). Myslím si, že 2* jsou adekvátní. ()

RelaxMan

Kultovní krimi horor z konce 80 let, který i po cca 20 letech dokazuje, že stále dokáže zapůsobit na diváka. Ano, je to místy hodně přehnané, ale to se dá i odpustit, protože tenhle film má dobrý spád a divák se u něj rozhodně nenudí. Já si nemůžu prostě pomoct, ale evropský krimi jsou o dost lepší než ty americký. Film můžu doporučit všem nostalgickým typům, kteří mají, prostě ty starší filmy radči než ty nové . ()

Baxt

/Nizozemský a vlámským film/ Režisér Dick Mass je v kontextu evropské kinematografie 80. let zvláštním úkazem, neboť zasvětil svůj život tvorbě různorodých žánrových snímků, které jsou vždy snadno vymezitelné – jde o komedie, thrillery nebo horory. Na základě několika ukázek přistupuje k tvorbě znalý trendů, přičemž v případě thrillerů a hororů hledá inspiraci v populárních slasherech z USA. Fantom Amsterdamu je až ortodoxně vystavěn kolem standardní zápletky zabijáckého monstra, které v průběhu stopáže rozličnými způsoby vraždí nevinné. Hlavní linii vyprávění tvoří pátrání stereotypního tvrďáckého detektiva po pachateli. Za ozvláštňující lze označit fakt, jak do děje vstupuje Amsterdam jako prostředí – místy se jedná o takový travelog malebných míst, jejichž krásu narušují brutální výjevy, nejčastěji zohavená mrtvá těla. Vzhledem k tomu, že se film dočkal uvedení v mnoha zahraničních zemích, včetně USA, lze na něj nahlížet jako na černohumorné pozvání do Amsterdamu. Oceňuji, že se režisér pro zachování žánrovosti nebojí inscenovat i takové bizarnosti, jako dlouhou (a překvapivě filmařsky povedenou) lodní honičku městskými kanály za prchajícím vrahem. Snímek je ke své podstatě vysoce sebereflexivní – je zde vědomí, že takový příběh nelze vyprávět bez humoru a pomrkávání na diváka absurditou některých scén. Filmu lze vytknout, že se v rámci ústředních zločinů vraždí většinou v podstatě neznámé postavy, s kterými se seznamujeme až ve scéně, v níž mají zemřít. Neznamená to, že tyto výjevy nejsou napínavé a především zábavné, ale časem začne být jejich vršení poněkud ubíjející, zvlášť když vyprávění příliš nerozvíjejí. Pokud se v průběhu snímku sledují všechna vodítka, závěrečné odhalení působí docela průhledně. I s touto dýchavičností, jakou se Fantom vyznačuje v posledním aktu, jde o solidní žánrový film z nezvyklého prostředí. ()

Krt.Ek

Slušné... Jsem opravdu rád, že tatík kdysi na počátku devadesátých let navštívil kino promítající tuto nizozemskou kriminálku s občasným přesahem k hororu. Jsem rád za to, že mu pár scén utkvělo v hlavě, a též za to, že se, co se týče mého předsevzetí zhlédnout jeden film denně, dosud mistrně zhostil úkolu doporučovat, a tím vlastně znovuobjevovat filmy z dob svého mladí či dětství, jež si pamatoval útržkovitě a chtěl si je osvěžit (proto Aféra Concorde, proto Pruhovaná plavba). Kdyby se okolnosti tak pěkně nesešly, stěží bych se o existenci filmu dozvěděl, což by byla škoda, jelikož... "Fantom Amsterdamu" obsahuje vše, co od nadprůměrné krimi očekávám - psychologicky zajímavý vrah se líbivým modus operandi, mordy vážně stojí za pozornost (za všechny už tolikrát zmiňována prostitutka na mostě), napětí a notná dávka tajemna až do konce... Naneštěstí nic není dokonalé, tudíž i zde najdu mouchy - hlavní hrdina bez špetky charismatu (postava i herec - a vůbec nizozemští herci nestojí za řeč, alespoň zde), romance fádní a na obtíž, dětičky rušivé (k mé radosti se na scéně moc neobjevují)... Chtělo by to být temnější, ne ucukávat, takto si říkám, že někdo nevyužil potenciálu... 70% ()

Rakosnicek77

Jedna z prvnich kriminálek, která mi dlouhá léta ležela v hlavě. Honičky na člunech, vraždící fantom v podobě znetvořeného potapěče, tohle jsem si pamatoval už od dětství, kdy jsem film viděl v kině. A musím říct, že kvalita a napětí zůstala dodnes. Velmi dobrá podívaná! ()

kinderman

Až do vraždy mladé ženy na nafukovačce je to takové vykrádání Čelistí (s odskokem do Dirty Harryho při scéně v pekárně), až se divím, že tvůrce někdo nezažaloval. Celou dobu jsem čekal, až se policista svěří, že nesnáší vodu, nebo prohodí, že budou potřebovat větší loď. Ale navzdory tomu mi snímek přišel zábavný, včetně českého distribučního názvu, který avizuje (dementní) závěrečné rozuzlení (kdo máš rád operu, rozuměj.) ()

Martin741

Jo, roku 2020 to uz posobi hodne vycpelo, kazdopadne ked sa pozriem na film uhlom pohladu roku 1988, ide o namakanu kriminalku/horor. Dlho som len tipoval vraha, a nevysiel mi tip, kazdopadne treba pozriet ako vrah vrazdi, kde, kedy. Jo a film pekne ukazuje, ze policia je neschopna avecne o krok - dva vzadu oproti zlocinu. Videl som tu Huub Stappera /Flodders 1986, Flodders in America/. U organizovaneho zlocinu je to este vacsi masaker - tam policia taha dlhodobo za kratsi provaz /stroje, zariadenia, technologie, vozovy park, metody ....../ : 80 % ()

cariada

Tohle bylo vcelku povedené hodně děsivé a ponuré. Prostředí kanálů a k tomu vrah. Ještě tenkrát to bylo k mání na ohraných vhs s čteným dabingem. ()

mortak

Evropské béčko, které sice krade, kde může, ale to vůbec nevadí. V první půli se množí vraždy a podezřelí, druhá půle je skoro nepřetržitá akce. Nic světoborného, režisér a scénárista v jednom si plní svoje sny - představit hrdinu ve stylu Dirty Harryho, natočit honičku lodí inspirovanou tímto přepisem knihy Alistaira MacLeana, či automobilovou honičku jako z Bullita, budovat napětí jako v Čelistech... Drží to pohromadě jen tak tak, ale nerozpadne se to. ()

dr.fish

Poctivá oldschoolovka z osmdesátých let. Potaěč zabiják řádí v grachtech Amsterodamu. A tvrdý polda je mu v patách. Klasika i se scénami honičky v kanálech na motorových člunech. Oddychovka jak má být. 80% ()

majo25

Krimi trilerov z Holandska a ešte takýchto starších veľa nie je, už aj preto stojí za pozonosť. A má niečo do seba - sympatické postavy, celková sviežosť, občas akčný dej a mysterióznosť okolo hlavného páchateľa v originálnom oblečku potápača. Netradičné sú exteriéry - vodné kanály Amsterdamu, na ktorých sa odohrá aj jedná naháňačka s motorovými rýchločlnmi. Chýba mu však väčšie napätie, ktoré atypicky nahrádza odľahčenejšími až komickými polohami - tie však do trileru nepasujú. Až v absolútnom závere dostáva trilerová linka konečne viac priestoru. Na Holanďanov fajn, vôbec sa za svoj trilerový výtvor nemusia hanbiť. ()

Fish

Úryvek tohohle film jsem viděl v jednom muzeu v Amsterdamu (zrovna scéna, jak se honí na člunech kol šlapadel:-)). Bohužel jsem pak viděl film celý a zjistil jsem, že by bejval stačil jen ten urývek... No každopádně teda dvě ** za exteriéry a honičku. ()

Michelle75

Viděno kdysi dávno v letním kině a pak i ta cesta z něho přes park nebyla nic moc. Rozhodně jsem se hodně bála, protože ta voda, když je tma, ve mě vyvolává pocit strachu i tak a když je v ní navíc někdo, kdo může být skutečný, a ještě k tomu na vás číhá, tak se ten strach několikrát znásobí. Měto to atmošku a tehdy na tu dobu to bylo vážně napínavý. ()

zahadum

Slušný poctivý krimi príbeh ktorý mierne tiahne k hororu ktorých je dnes hafo. Pred rokmi bol toto ale hit ktorý na to,že pochádzal z Holandska bol dobre prepracovaný. Ústredný hudobný motív spolu so zvukmi dýchacieho prístroja potápača dobre udržuje napätú atmosféru. Zaujme aj rôzny štýl vrážd ( to znelo morbídne hehe ) samozrejme nafukovačka a ..... víťazí...film je pomerne dobre svižný a miestami aj situačne vtipný. Nesedel mi urýchlený koniec kde sa toho moc nevysvetlilo a zbytočná stopáž ktorá bola natiahnutá o love story a zvláštne úlety dvoch detí. Najviac mi vadil dabing..niečo tak hrozné som nepočul dávno..viem,že to nie je chyba pôvodného filmu ale nemal som možnosť film vidieť v originále..ak máte možnosť ..pozrite si to vy radšej origo ..vyhnete sa uši a nervy drásajúcemu " zážitku ". ()

Ygnor

Buhužel nejslabší je pointa, která to všechno vlastně zabije. Exteriéry super, režijně průměr. Herecké výkony spíše srandovní, některé zamýšleně, některé nikolivě, ostatně některý scény byly jako z Růžového pantera, kdy jsem se pousmál. ()

bearmeedek

Ve své době byl film určitě dobrým thrillerem nebo hororem. No, a dneska, s přihlédnutím k té době, je to slušný nadprůměr. Psychopat má v provádění vražd zajímavý repertoár, mrtvol během pár dní je dost, honičky také jdou. Tak jako několik ostatních, i mě v první řadě k filmu přilákalo prostředí Amsterdamu. A těch pár méně logických věcí neřeším. 68%. ()