Reklama

Reklama

Neuvěřitelná dobrodružství Italů v Rusku

  • Sovětský svaz Něvěrojatnyje priključenija italjancjev v Rossii (více)

Obsahy(1)

Na kliniku je přivezena umírající stařenka, která stihne své vnučce sdělit, že před Velkou říjnovou socialistickou revolucí zakopala v Leningradě (dnes St. Petěrburg) poklad. A tak se stane, že všichni, kteří byli v nemocnici v její blízkosti, se náhle ocitají ve stejném letadle směřujícím do hlavního města SSSR (tehdejší Sovětský svaz): primář nemocnice, dva saniťáci, manžel ženy, která čekala na klinice na porod, muž léčící si zlomenou nohu a samozřejmě vnučka stařenky. Snaha získat poklad je velká, ale jen vnučka zná druhou část indicie, která ji v hledání hodně pomůže. Netradiční koprodukční spolupráce vyústila v komedii, která si nehraje na přílišnou realitu, ale dokáže strhnout spádem a svižně ubíhající dějovou linkou. (Robbi)

(více)

Recenze (42)

Martensson35 

všechny recenze uživatele

Bylo by vhodné předeslat, že vzhledem ke svému věku jsem už neměl moc šancí viděl film v dětství, tudíž mnou nejímá nostalgie, a nedostavuje se ten efekt odstupu času. A jelikož nejsem vyznavačem humoru ala Fantozzi, a humor ruský mě nechává zcela chladným, přistupoval jsem k filmu s nedůvěrou. Byl jsem ale docela mile překvapen. V zásadě všechna sranda je založena na řemeslně dobře provedených akcích (přistání na dálnici, honička hasičáku s žigulem, nebo nahánění se lvem v Petrohradě), u kterých navíc ve většině figuruje žigulík, a které mají nádech němých grotesek. Mohly by být doslova, jelikož český dabing je tentokrát nemastný, neslaný. Film má spád, jelikož se jedná o jednu permanentní honičku, bez nějakých hluchých a úchylných míst. V porovnání s moderními crazy komediemi, které většinou řadím k odpadu, hodnotím výš. Jednu hvězdu navíc za skvělou sekvenci vybuchující benzínky. ()

tomtomtoma 

všechny recenze uživatele

Film Neuvěřitelná dobrodružství Italů v Rusku jsou dobrosrdečně pojatou bláznivou taškařicí. Pro danou chvíli zde žádné zákony neplatí, ani lidské, ani přírodní a svoboda je základem pohybu. Režisérem filmu byl Eldar Alexandrovič Rjazanov a vlastenecky uvědomělá povinnost sovětského dozoru je splněna při náležitém upozornění na nezanedbatelný rozdíl mezi kapitalistickým a sovětským zdravotnictvím a v propagaci odolných ruských automobilů. Blázniviny nepostrádají bizarnosti, pompéznost, divokost, ani občasné vytahování. Nakonec, včerejší noviny vyjdou až zítra a film svým vrtošivějším pohybem uspokojivě plní své poslání bezstarostného pobavení doby a místa. Hrdinou příběhu je Andrej Vasiljev (sympatický Andrej Mironov), kapitán sovětské policie v utajené misi laskavého dohledu nad ztřeštěnými italskými turisty v socialistickém ráji. Vlast a láska slaví vítězství. Hlavní ženskou postavou je Olga (příjemná Antonia Santilli s hlasem Natalije Gurzo), atraktivní italská dívka při hledání rodinných kořenů a dlouho ukrytého dědictví. Život je zábavnou hrou. K odlehčujícím postavám patří zejména svého švagra zneužívající žádostivý řidič sanitky Antonio Lo Mazzo (příjemný Alighiero Noschese s hlasem Alexandera Beljavského), Antoniův kolega i využívaný bratr Antoniovy ženy Giuseppe (příjemný Ninetto Davoli s hlasem Michaila Kononova) a vzteklý mafioso Rosario Agrò (příjemný Tano Cimarosa s hlasem Michaila Gluzského). Z dalších rolí: v povětří navěky uvězněný primář italské nemocnice (Gigi Ballista s hlasem Jakoba Beleňkého), vytrvalý italský hledač s jednou nohou v sádře (Jevgenij Jevstignějev), Rosariova těhotná manželka Santuzza (Franca Sciutto), bezelstně laskavá Andrejevova matka (Olga Aroseva), či z plynu vystrašený inspicient leningradského divadla (Jurij Šepelev). Neuvěřitelná dobrodružství Italů v Rusku jsou určeny k obveselení, ztřeštěně poskakují, honí se za pokladem Leningradu a lev prokáže svůj oprávněný královský majestát. Dostatečně zábavné a nevýznamné. ()

Reklama

hwnd 

všechny recenze uživatele

Asi si zavedu nové osobní pravidlo, které bude mít asi takovou podobu: "Jestli si pamatuješ, že jsi jako dítě viděl nějaký film a matně si vzpomínáš, že to byla strašná sranda, tak tomu na csfd flákni pět hvězdiček, ale určitě se na to s odstupem tří dekád proboha nedívej!!!!". Toto pravidlo jsem u tohoto filmu, na který jsem si nějak náhodou nedávno vzpomněl, porušil a byla to velká chyba. Parta Italů se vydá na "bláznivou" honbu za pokladem do Ruska, do toho se tam motá čestný zamilovaný milicionář, mafián a hromada dalších prvoplánově veselých postav. Z dnešního pohledu je tento film prostě slabý a já už jsem na potrhlé komedie evidentně starý, takže úsměvů u toho moc nebylo. Ale ve své době to nebylo špatně odvedené řemeslo a proto tomu dávám lehký nadprůměr, minimálně za tu nostalgii, že jsem se u toho v kině kdysi dobře bavil. ()

Marek1991 

všechny recenze uživatele

Absurdná a bláznivá komédia. Prvá hodina je celkom zábavná a toľko vtipných absurdít som nevidel snáď od filmov s účtovníkom Fantozzim. Zvyšok už však vtipný nie je. Je tam veľa predvídateľných heftov, ako keď chlapík preskočí dvíhajúci sa most, bombou v kufríku vyhodia do vzduchu dom, ktorý chcú miestni práve zbúrať, či keď na seba narazia kopajúce hlavné postavy pod klietkou s levom. Občas sa mi nepáčili tie nakreslené pozadia, či to, že chlapík sprievodca, pri každej možnej príležitosti popisoval, čo práve vidíme. Tie rýchle rozhovory, to tempo, to mi bolo jasné ešte pred začiatkom filmu, keď som vedel, že sa jedná o komédiu s Talianmi v spojení so Sovietskym filmom. Najviac sa mi páčila naháňačka s Ladami, či absurdné hasičské auto, keď vrazilo do domu a druhým oknom vysunulo ženu vo vani alebo výbuch benzínovej pumpy pomocou raketovej cigary. Avšak dialógy mali veľa klišé a napríklad niečo bolo aj trápne, hlavne láska, ktorá vznikla medzi postavami odrazu a ich následné dialógy, ako keby sa poznali roky: "Oľga, počkaj, milujem ťa. Nie Andrej, medzi nami je koniec." Takisto sa mi nepáčil ten pomaly všehoschopný lev, ktorý naháňal iba tých, čo mali poklad a dokázal sa vyštverať aj z diery, či na dopravný prostriedok alebo ten natvrdo spravený šťastný koniec, čo sa týka podielu z pokladu a romantickej lásky. Niečo bolo naozaj vtipné, ale asi sa zo mňa stáva imúnny človek voči tomuto humoru z komunistických čias. Prvá hodina bola u mňa na niečo medzi 3 a 4 hviezdičkami a zbytok času na na 1 hviezdičku, takže celkovo sú to u mňa lepšie dve hviezdičky. ()

Pitryx 

všechny recenze uživatele

Jojo, kde jsou ty časy, kdy jsem z nedostatků jiných komedií šel na toto do kina tuším i třikrát. Tehdy velmi dobrá zábava posvěcená komančema, v dnešní době už jen vyčpělé a mdlé. Samozřejmě že jde také o ukázku tehdejšího SSSR a toho co oni mají a my ne. Jak prošla cenzurou „odvážná“ scéna v koupelně, to tedy věru nevím. Ale pamatuji si, jak jsme s jako kluci na ni těšili. Celkově jde tedy o kvalitní film a humor na velmi dobré úrovni. Když se přihlédne k zemi a době vzniku. 201311019640/9808 ()

Zajímavosti (9)

  • Jeden z podnětů ke vzniku filmu bylo dostavění továrny v Toljati a produkce nového vozu VAZ 2103, na který byli sověti náležitě hrdí a film měl částečně sloužit i jako reklama. Přizvaní Italové, zvyklí ve svých filmech na kaskadérské kousky, však zbrusu nová auta v honičkách totálně roztřískali a sovětské propagandistické oddělení z toho bylo dost v šoku. (Stejšn)
  • Sovětská strana poskytla na kaskadérské záběry celkem šest žigulíků, se kterými Italové jen tak tak vystačili. Každý vůz musela sovětská strana pečlivě evidovat, protože štáb nechtěl věřit, že spotřeba vozů je tak velká. Dokonce podezírali italské kolegy, že některé vozy zpronevěřili a za jejich zády prodali. Až do té doby se v sovětských filmech rozbilo méně vozů, než dokázali italští kaskadéři v tomto jednom konkrétním. (Robbi)
  • Lev King, ztělesňující hlídače pokladu v ZOO, byl v závěru natáčení zastřelen policistou, který se domníval, že napadl mladíka z komparzu. Jak se později ukázalo, byl to naopak postižený, kdo lva dráždil, takže ho zvíře povalilo. (Robbi)

Reklama

Reklama