Reklama

Reklama

Auta, která snědla Paříž

  • Česko Auta, která sežrala Paříž (více)

Obsahy(1)

Pustit se po neznámých silničkách australského Nového Walesu se nemusí vyplatit, zvláště pokud ve tmě narazíte na pár falešných dopravních značek a skončíte v příkopu. Ráno se probudíte jako nedobrovolný host v zapadákově, kde všichni vyhlížejí podivně idylicky a které se bůhvíproč jmenuje Paříž. Mladík Arthur Waldo pomalu zjišťuje, že v téhle Paříži rozhodně není všechno v pořádku. Městečko funguje jako past, obyvatelé jsou poznamenaní autonehodami a potměšilá vozidla se nenápadně chystají rozpoutat svou vražednou strojovou pomstu. On však netouží po úniku, protože zde poprvé v životě poznal, co to je domov. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (19)

Willy Kufalt 

všechny recenze uživatele

Bizarní austrálská crazy komedie 70. let... tím by mohlo být řečeno téměř vše. :D Nepochybuji, že tento originální žánrový kus byl natočený ze srdce a s velkým zápalem ze strany začínajícího filmové tvůrce, což lze vidět v řadě nápadů i slušné režii s kamerou. Jistou podmanivou atmosféru filmů ze staré školy Auta, která snědla Paříž v sobě určitě mají a některé scény s parodií na western Tenkrát na Západě či závěrečnou maškarádou mi přišly hodně zdařilé. Ale popravdě jsem od Petera Weira a jeho celovečerního debutu čekal trochu víc, už jen proto, že je film zařazený mj. do mysteriózního i hororového žánru, přičemž už o pouhý rok později v Pikniku na Hanging Rock naplno Weir ukázal, JAKOU tajuplnou hororovou atmosféru umí vybudovat, jenže zde zcela chybí... a nejspíš právě to mi tady scházelo. Tento film dokáže upoutávat, hodně upoutávat svými praštěnými nápady, ale přesto, že má v sobe i souvislý děj s děsivou mysteriózní zápletkou, nemá v sobě vůbec potenciál nějak výrazněji napínat či vyděsit (což je asi v případě vraždícího „dikobrazího“ auta chybou) a vlastně ani nějak rozesmát coby ta komedie. Takže ačkoliv se mi AUTA po většinu času (snad až na otravně šílenou postavu Bruce Spence) docela líbila a filmařsky připadala navzdory bizarnějšímu ději povedená, už s odstupem pár hodin nemohu mluvit o filmu, který by ve mě nějaký větší zážitek zanechal, byť špatné podívání projednou to rozhodně nebylo. [65%] ()

honajz2 

všechny recenze uživatele

Zvláštní film, který neustále střídá žánry - chvíli je to horor, chvíli komedie, chvíli drama, chvíli western, chvíli víc těch žánrů dohromady... Každopádně líbilo se mi to po stránce filmařské, především kamerou a tím závěrečným vzhledem aut, horšíto bylo u příběhu, který se podle mě na tu necelou hodinu a půl poněkud táhne a chybí mu nějaká silnější atmosféra (kterou Weir umí, akorát těžko říct, jestli se tady o ni vůbec snažil nebo ne), takže kromě pár scén mě to zrovna moc nebavilo. Ale i tak je to zajímavý film, to musím uznat. 3* ()

Reklama

dobytek 

všechny recenze uživatele

Hodně divnej až bizarní film, kterej se snaží vypadat chvílema jako horor a chvílema jako nějaká parodie na westerny. Potěšilo mě tak akorát pár kaskadérskejch kousků s autama a pak dvě celkem morbidní scény na konci filmu. Jinak to bylo opravdu dost slabý. Za povšimnutí stojí ještě Bruce Spence alias Gyro kapitán ze Šílenýho Maxe. ()

Bláža 

všechny recenze uživatele

Carmageddon není to pravé slovo, ale napadne vás jako první. To se ale týká až finále, jinak je tenhle film velmi „podivným“. Weir si vypůjčuje motivy kde se dá – od reklam, hororu až po western. Nejprve série podivných autonehod, při kterých svědci spatřili podivná světla, pak gang řidičů proti nimž stojí cizinec - komisař pro parkování. Takhle bych mohl pokračovat. Film ale není jen slepencem motivů a nápadů. To vše mu slouží jen jako rámec pro jednoduché poselství – že jsme ovládáni auty. Na dobu svého vzniku je možná lehce vizionářské upozorňování na vzrůstající počet autonehod a nebezpečí spojená s dopravou. Film ale místy působí dost nevyrovnaně – začátek slibuje tolik možností, které pak nebyly vůbec využity (třeba naznačení kritiky měšťácké pohodlnosti a povrchnosti). Každopádně se můžete na jakákoliv poselství vykašlat a jen se bavit, film funguje i bez toho. ()

Galerie (16)

Zajímavosti (9)

  • První australský film natočený v širokoúhlém anamorfním rozlišení. (Cheeker)
  • Natáčelo se v říjnu 1973. (Cheeker)
  • Natáčelo se v městečku Sofala v Novém Jížním Walesu. (Terva)

Reklama

Reklama