Krajiny odboje

(festivalový název)
  • Srbsko Pejzaži otpora (více)

První světová válka proměnila mnoho evropských zemí v blátivou pustinu. Na polích s hroby mrtvých vojáků ale rozkvetl vlčí mák. Symbol dne válečných veteránů uvozuje i vyprávění sedmadevadesátileté Soni Vujanović. Rodačka z bývalé Jugoslávie byla od mládí politicky aktivní, jako jedna z prvních žen se přidala k srbskému protinacistickému odboji a přežila Osvětim. Teď se obává nástupu nového fašismu. Její vzpomínky na neobyčejný životní příběh jsou dlouhými detailními záběry vpisovány do krajiny a textur vytvořených člověkem nebo přírodou. Film o rezistenci lidí, míst, věcí i myšlenek neortodoxním způsobem přemosťuje minulost a současnost, osobní a politické. (MFDF Ji.hlava)

Marze

Odvážná žena vypráví o své partyzánské jednotce roti Němcům, zajetí a poslání do koncentračního tábora Auschwitz, kde také byla v odboji. Je jí 98 let, ale vyadá mladší, tak na 95. Kůže na nohou připomíná krabaté punčochy, ale oči má stále bystré a odvážné. O svém současném pobytu říká: "V Berlíně jsme našli útočiště před brutálním kapitalismem periferie EU. Ocitli jsme se u zdroje kapitalismu, kde je čistě a krásně". Popivoda filmovou řečí mezi vyprávěním ukazuje líně pomalé plynutí času ženy. Až skoro bezčasí. ()