Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Mrazivý příběh skupiny vědců, kteří v hermeticky uzavřené laboratoři zkoumají smrtelně nebezpečný mikroorganismus. Ten se na Zemi dostal při pádu vesmírné sondy a během krátké doby vyhladí obyvatele malého městečka. Záhadným způsobem se podaří přežít pouze nemocnému kojenci a starému alkoholikovi. Je vyhlášen stav ohrožení, oblast je neprodyšně uzavřena a do akce je povolán tým specialistů. Ten je ve složení biologa Stonea, mikrobioložky Leavittové, chirurga Halla a patologa Druttona uzavřen ve speciální laboratoři, umístěné v podzemí nevadské pouště, aby tu prozkoumal sondu i starce s nemluvnětem, kteří přežili, ačkoli spolu nemají na první pohled vůbec nic společného. Laboratoř je rozdělena do pěti na sobě nezávislých patrech, které lze neprodyšně oddělit a všechna jsou ovládána počítačem, který má v případě úniku nebezpečných látek zamezit jejich rozšíření na povrch.

Na sondě je objeven mikroorganismus odlišný od všech známých pozemských forem života. Je nazván Andromeda a podroben dalšímu zkoumání. Vědci zjistí, že se živí energií a včas zabrání pokusu armády zapečetit místo dopadu lokální jadernou explozí. Vyjde najevo, že organismus rozkládá zdravou krev a přestože postupně mutuje do lidského organismu neškodné podoby, je stále velmi nebezpečný, protože mu zůstala schopnost narušovat a rozkládat veškeré plastické hmoty. Z těch se skládá také část bezpečnostního systému, což vede k tomu, že počítač spustí destrukční program, který má zabránit úniku látky mimo laboratoř. Vědcům zbývá velmi málo času, aby se pokusili proniknout k dobře chráněnému počítači a vypnout odpočítávání. (Allan)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (167)

jatamansi 

všechny recenze uživatele

Opět film, který nesplňuje mé představy dobré adaptace napínavé knížky. Byť mu odpouštím nedokonalé triky, ale co také chtít v roce 1971, že. Také absence skutečné hvězdy, i když možná šlo a „vědecké“ obličeje, nevím. Spíš jsem se nudila a dělala u filmu i jiné věci, což je měřítkem zcela bezchybným. A na konci: „Co s tím uuděláme?“ „No právě, senátore, co s tím uděláme?ů Hlad diváka – tedy můj – „Jen proboha nenatáčejte žádnou dvojku“. ()

Willy Kufalt 

všechny recenze uživatele

Přestože Robert Wise výrazně vsadil i na výtvarnou stránku, pro sci-fi filmy do jisté míry nezbytnou, podařilo se mu úspěšně vyhnout využití hromady speciálních efektů, skrze jaké by po 50ti letech mohl snímek působit již hodně zestárle. Podle mě si Kmen Andromeda v sobě uchovává obrovskou nadčasovost svým zpracováním, stejně jako originálním tématem a zápletkou vzbuzující v divákovi po většinu času napětí i otazníky. Neříkám sice, že by mě zápletka s atmosférou dokázaly v napětí držat bez vydechnutí po celou dobu, přeci jen pár rozvláčnějších míst při tak rozsáhlé délce se vyskytlo, ale nejen závěr měl v sobě to správné nápětí a líbilo se mi, s jakým perfekcionismem (k tomu v téměř dokumentárním stylu) s řadou pozoruhodných nápadů a detailů Wise celé dění v laboratoři natočil, i do jaké hloubky ohledně popsání a zkoumání fiktivního vědeckého problému s nebezpečnými následky tvůrci scénáře a dialogů zašli. Plus oceňuji také to, že se tvůrci zároveň nevykašlali na to, aby nám postupně záhadu ohledně přeživších osob vysvětlili, díky čemuž film dobře funguje i v mysteriózní rovině. Jeden z výborných zážitků z oblasti klasiky sci-fi žánru a z mé strany silné 4*: [85%] ()

Reklama

UncleG 

všechny recenze uživatele

Inteligentní, napínaná a zcela neakční sci-fárna, která uvěřitelným (a o to děsivějším) způsobem ilustruje postup lidstva tváří v tvář snad nejhorší možné katastrofě. Film, který jednoznačně dokazuje, že nedostatek akce rozhodně nemusí znamenat nedostatek napětí. A taky film, který by v současném Hollywoodu asi těžko vznikl, protože Tomu Cruisovi by se po laboratořích blbě běhalo.... (Spoileroidní poznámka na konec: jestliže zhoubné účinky Andromedy nefungují na opilce a kojence, dost možná by si její přítomnosti v Rusku ani nevšimli) ()

darkrobyk 

všechny recenze uživatele

Líbila se mi kniha i film. Film jsem viděl poprvé kdysi dávno v bavorské televizi. Začínal po desáté hodině večer a hlasatelka upozorňovala diváky se slabšími nervy, že film obsahuje drastické scény.....a hádejte! Kupodivu nešlo o strašidelnou úvodní část ani o napínavý závěr, nýbrž o část prostřední - pro mnohé velmi nudnou. V ní se vědci uzavření v laboratorní budově snaží zjistit vše o mimozemském organismu pojmenovaném Andromeda. Drastické scény přicházejí na řadu, když vědci zkoumají Andromedu na zvířatech. Sledovat kruté umírání malé roztomilé opičky, která se svíjí v bolestivých křečích, je opravdu děsivé. Člověka napadne, zda v tom filmu nezemřela opravdu...tak věrohodné jsou záběry trpícího zvířátka ( ani bych se tolik nedivil, na poč.70. let ani filmaři v Americe nemuseli brát na zvířata příliš velké ohledy...) Do určité míry polodokumentární forma připomíná místy daleko svižnějšího Vetřelce... A nutno dodat, že ani po letech mě film nezklamal! ()

lennyd 

všechny recenze uživatele

Poblíž jednoho obyčejného městečka spadne poškozený satelit, a než někdo řekne švec, jsou všichni obyvatelé městečka zahubeni neznámou nákazou (až na starého opilce a kojence). Speciálně vyškolený tým se odebírá do dokonale zabezpečené laboratoře, aby zde prozkoumala vlastnosti bakterie (či viru), kterou s sebou satelit na Zemi přinesl. Riziko úniku bakterie je ovšem veliké, a tak se musí vědci připravit i na tu nejhorší variantu ... Stoprocentně můžu zkopírovat komentář který jsem psal k remaku tohoto filmu - tato kniha patří od Crichtona k mým nejoblíbenějším, a navíc vlastní téma je natolik poutavé, že přitáhne k obrazovce a nepustí. Oproti svému mladšímu bratříčkovi je sice na tomto filmu doba jeho natočení znát (laboratoř je hrozně moderní, všimněte si, že cokoliv vědci potřebujou většinou vyřeší stiskem jednoho či dvou tlačítek - žádné dlouhé psaní na klávesnici), nicméně díky skvělému scénáři by se na film dalo koukat i v divadelních kulisách. Trochu mi vadilo neustálé upozorňování Halla na autodestrukční systém (aby divákovi už do počátku bylo jasný jak film bude končit), a taky mi byli trochu nesympatičtí herci (a to tak že všichni). Ale stejně míň než 4* nedám.. ()

Galerie (42)

Zajímavosti (13)

  • Film se v době svého uvedení setkal s vlažným ohlasem. Při relativně vysokém rozpočtu 6,5 milionu amerických dolarů si z amerických kin přišel na 12 milionů dolarů a dalších 8 milionů po vydání na VHS a stal se tak 1. nejvýdělečnějším filmem roku 1971. (HellFire)
  • Používané přístroje v laboratoři byly skutečné a zcela funkční. (Hans.)

Související novinky

Zemřel mistr speciálních efektů Douglas Trumbull

Zemřel mistr speciálních efektů Douglas Trumbull

08.02.2022

Ve věku 79 let opustil filmový svět mistr speciálních efektů, vynálezce, filmový režisér a producent Douglas Trumbull. Informaci médiím předala jeho dcera Amy. Uznávaný hollywoodský tvůrce, který má… (více)

Zemřel autor Jurského parku

Zemřel autor Jurského parku

05.11.2008

Je tomu tak – rok 2008 je mimořádně „bohatý“ na pády hvězd z filmového nebe. Ledger, Heston, Newman, Minghella... a teď Michael Crichton. Ten se proslavil hlavně jako bestsellerový spisovatel, ale… (více)

Reklama

Reklama