Reklama

Reklama

Ladislav Brom

Ladislav Brom

nar. 16.04.1908
Choceň, Rakousko-Uhersko

zem. 22.01.1969 (60 let)
na cestě z Montrealu do New Yorku, USA

Zajímavosti (4)

Těžký život dobrodruha (1941)

  • Pár dní pred premiérou filmu zatklo gestapo majiteľa Brom–filmu, Ladislava Broma, ktorý celé natáčanie finančne zastrešoval a staral sa o výrobu a distribúciu filmu. Bol vypočúvaný a 4 mesiace väznený v Zlíne. Na príhovor Lídy Baarovej bol nakoniec Brom prepustený. Paradoxne v roku 1948 pomohol Brom (spolu so svojou manželkou) k úteku cez hranice Líde Baarovej a v roku 1949 opustil Československú republiku rovnakou cestou aj on sám. (Raccoon.city)

Harmonika (1937)

  • Pro hlavní roli se původně počítalo s Lídou Baarovou. Pro značnou pracovní vytíženost v německých filmových ateliérech musela ovšem nabízenou roli odřeknout. Režisér Ladislav Brom potom na její místo angažoval patnáctiletou posluchačku pěvecké školy Lenku Podhajskou. (Marthos)

Martin Frič

  • Jiný vynikající český režisér, Jiří Menzel, ve své autobiografii "Rozmarná léta" komentoval: "Uctíval jsem Vláčila a Jasného, vedle umělců typu Vávry nebo Kršky byl pro mne Frič jen filmař pro lidové vrstvy. Ten snobismus mne naštěstí brzy přešel. Jen co jsem něco pochytil o filmovém řemesle, začal jsem si Friče vážit. Když srovnáváte filmy jeho vrstevníků - Lamače, Slavínského, Broma, Cikána a dalších -, vidíte, oč byl Frič inteligentněší a filmařsky zručnější. Když sledujete Oldřicha Nového, Huga Haase nebo Adinu Mandlovou v jiných filmech, obdivujete, oč jsou herci ve Fričových filmech lepší. Šarm Haase bez Friče, například ve filmech Slavínského, byl poloviční. Vedle vzdělaného Otakara Vávry byl Mac Frič v českém filmu opravdový profesionál, měl přirozený instinkt a kultivovanost, která mu nedovolovala točit komedie plytké. Byl to Bohem políbený člověk." (NIRO)

Režisér

Herec

Scenárista

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno