Star Wars: Síla se probouzí (2015)

Po shlédnutí nových Star Wars je zřejmější než kdy dřiv, že George Lucas byl vizionář. Tvůrci Epizody VII nejsou, ale J. J. Abrams je aspoň lepší režisér. Síla se probouzí je fajn, chybí ji však originalita, silnější autorský vklad a na rozdíl od prequelové trilogie je vidět, že to prostě není nezavislý film. Mrzí mě i absence politických řečí jednotky až trojky i Klonových válek, na které sice spousta fanoušků nadávala, nicméně díky nim působil svět komplexněji. Přesto ty dvě hodiny utečou jako voda, výborných scén je požehnaně a nové postavy se povedly. Předpokládám, že při dalším shlédnutí můj postoj jěšte nějak vykrystalizuje. /// UPDATE: A opravdu. Naprodruhé jsem si Epizodu VII užil víc, v klidu a bez přehnaných očekávání mi přišla dobrá. Je to hezky natočené, kvalitně obsazené, nepřeplácané a la prequely. Ani mi už tolik nevadilo, že se strukturou do jisté míry odkazuje na Epizodu IV. Plus ten soundtrack! /// UPDATE 2 po shlédnutí Epizody IX: Teď už můžu s jistotou říct, že ten scénař, to je fakt definice “lazy writing” a čím víc nad tím dumám, tím víc mě to irituje až uráží. Všechno je užitěcně blízko vedle sebe bez zjevného důvodu, J. J. fakt nerozumí konceptu vzdálenosti a času, což ještě jasněji demonstroval ve Vzestupu Skywalkera. A co to je za zmatenou demenci s mapou a R2? O Starkilleru, resetu stavu galaxie a žádných zajímavých nových lodích nemluvě.

Strážci - Watchmen (2009)

Nejlepší komiksová adaptace a jeden z mých nejoblíbenějších filmů posledních let. Ačkoliv je to vlastně až na (geniální) titulkovou scénu a závěr spíš přepis. I to je však víc než dost. Nezanedbatelnou roli hraje také skvěle zvolený soundtrack.

Derek (2013) (seriál)

On je proste genius. A Karl s Kevem jsou minimalne stejne dobry.

Transformers (2007)

V podstate dokonaly velkofilm. Sceny jako prvni transformace a nasledna destrukce zakladny nebo roboskorpion v Kataru patri bezpochyby do zlateho fondu kinematografie!

Prometheus (2012)

Možná by remcalové tolik neremcali, kdyby v kině dávali větší pozor, s filmem alespoň trochu spolupracovali a kladli si lepší otázky. Nedomnívám se, že by scénáristé byli až takoví idioti, jak se leckdo snaží naznačovat. Try harder.

Transformers 3 (2011)

Asi se na to budu muset podivat jeste jednou, ale z nejakeho duvodu jsem si vic uzil dvojku. Ta byla tak fantasmagoricka, ze jsem z kina vylezl v uplnem deliriu. Ale celkove OK, byli tam roboti a proto jsme na to sli. Kupodivu me bavila i uvodni satiricka hodina a pul. I kdyz scenar dvojky mi i pres svoji rozsypanost a nesmyslnost prisel fikanejsi. (Ze by za to mohli Orci & Kurtzman, scenariste Star Treku a Fringe? Nebo jsem byl tehdy moc zhulenej?) Kazdopadne jednicku dodnes povazuju za svym zpusobem genialni; a scenu s prvni transformaci a naslednou destrukci zakladny nebo roboskopiona v Kataru radim do zlatyho fondu kinematografie!

Transformers: Pomsta poražených (2009)

Ještě několik desítek minut po opuštění kina se všechny kolem projíždějící tramvaje, sanitky, popelářský vozy a další vehikly proměňovaly v rotující hromady šrotu a já měl instinktivní nutkání uskakovat před imaginárníma střelama z jejich raketometů. Byla to automatická reakce, delirickej stav mysli. Něco takhle fantasmagorickýho a naprosto přehnanýho se prostě jen tak nevidí. Bavil mě i ujetej scénář dua Kurtzman & Orci, ale nemluvím teď o "příběhu".

Pan Nikdo (2009)

Iritující. Tohle si na sofistikovanost jenom hraje. To, že se ve filmu prolíná několik možných realit, časových rovin a mluví se o moderní fyzice, z toho automaticky nedělá geniální dílo. Leckoho to ale asi dojme. I soundtrack mi svou podlézavostí lezl na nervy.

Avatar (2009)

Bomba. Nejlepsi je, ze dokonaly technicky zpracovani neni hlavni devizou, ale jen jednou casti precizne vyvazenyho celku. Tohle je mytus, kterej dnesni svet potrebuje. Pro me v mnoha mistech vylozene transcendentalni zazitek. Cameron je genius. Nejlepsi vanocni darek za dlouhou dobu!

Taxandria (1994)

skoda, ze v prubehu nataceni dosly penize. kvuli tomu bylo treba prepsat scenar a zaradit do filmu ponekud nesmyslnou soucasnou rovinu pribehu. (alespon z diskuse s reziserem na lfs jsem pochopil, ze puvodne se cely snimek mel odehravat ve fantaskni taxandrii.) nicmene i presto se jedna o zajimavou bizarni pohadku s urcitym filosofickym presahem, navic vizualne nadhernou a originalne zpracovanou.