Střepiny (2002) (pořad) odpad!

Po letech měním hodnocení. Po řadě reportáží, které představovaly naprosté dno novinařiny jsou tři hvězdičky neobhajitelné. Angažovaný hlas, filmová hudba, tendenční a předem jasný pohled na kauzy, jednostranně vybraní odborníci, fakta často vycucaná z prstu, ve speciálech neskutečně ubohé a zbytečné otázky a trapný pocit, který se dostavuje stejně pravidelně jako sex před svatbou atd. Za všechny připomenu díl, kdy ve Střepinách osudově vyhlašovali boj o město Kobani, na hranici Sýrie a Turecka, jako snahu o průlom Islámského státu směrem k Evropě. Vyhlašovali, že jestli bude město dobyto, dostanou se fanatici na hranici Turecka a Evropa bude další na řadě...vtip je v tom, že ti fanatici měli už nejmíň rok obsazené stovky kilometrů hranice s Tureckem a Kobani bylo pouze posledním bodem odporu prostřední části kurdského osídlení v severní Sýrii. Taky na Turky fanatici neútočí, protože ti jim pomáhají, neboť tím oslabují vlastní Kurdy, mimo jiné. Takže celá reportáž o ničem. A tak to máte furt, a dokonce vás chtěj ještě morálně poučovat... Je to prostě novinářský aušus nejhrubšího zrna.

Pohled zevnitř: 2. světová válka (2012) (seriál)

Stotisící dokument o druhé světové, další z vlny těch barevných, ve kterém ale není nic nového a ani nic dobrého z toho starého. Vhodné jen jako opravdu povrchní učebnice dějepisu. Přístup je čistě anglosaský, založený na příbězích jednotlivců s klasickými průpovídkami přeživších vojáků. A přestože je celá válka braná opravdu jen letem světěm a východní fronta, nemluvě o těch ostatních, téměř neexistuje, chvilka se kupodivu najde i na emancipaci černochů, kritiku spojenecké válečné propagandy, protiválečné hlášky...inu, pokrok nezastavíš...ale grafiku s mapama to má pěknou.

Město 44 (2014)

Technicky první cenová, některé scény mají sílu dvou let celibátu a krvavost je tady vážně divoká. Jenže tomu chybí nějaký pořádný příběh, furt se běhá z místa na místo a hrdina se asi rozhoduje mezi dvěma holkama, tak nějak mimochodem. Za srdce to nechytne. Moderní stylizované vsuvky typu discokopulace nebo coolárny v rytmu vyměklých kytar se prý někomu líbily, mě vůbec. Do drsného zbytku nepatřily a nebyly provedeny s citem typu soundtrack a vyznění Protektora. Taky originalita mnohých scén kulhala a občas se i plazila či válela sudy. Spojka ze Zachraňte vojína Ryana, vibrování země z tamtéž, zpomalovačky z Matrixu, narvaná nemocnice z Pearl Harboru, popravy ze Schindlera atd. A ještě divný scény - závěrečná rubačka s tankem byla logicky těžce mimo a při finálním útoku Němci postupovali jako terče na střelnici (soldáti co brali při odvodu krytí asi všichni bojovali s Rudou armádou). Herecké výkony nevýrazné, ale ne špatné. Prostě zajímavej film co měl na víc.

Hitler a Mussolini - Nelítostné přátelství (2007) (TV film)

Chybělo mi tam větší vysvětlení událostí, třeba jsme se dozvěděli že Italové v každé své válce dopadli jak sedláci u Chlumce, ale už jsme se nedozvěděli proč. Taky se tam některé informace zbytečně opakovaly i když se toho řeklo dohromady míň než k soutěži v házení vajglů do Nilu (že Hitler neřekl Mussolinimu o útoku na SSSR zaznělo aspoň třikrát). Ale nebylo to špatné, pár detailů ze života bylo pro mě nových, ale francouzsko-italská série "Mussolini a Hitler: Opera vrahů" byla o řád výše. Jo a ze záběrů kopání do hlavy mrtvýmu Ducemu se mi udělalo šoufl.

Válka na stříbrném plátně (2010) (TV film)

Obsah tohoto dvojdílného dokumentu v kostce: "Víte proč Sochu svobody nikdy nemohli postavit ve Francii? Protože má zdvihnutou jenom jednu ruku..."

Winston Churchill (2014) (TV film)

Ještě před pár lety by mě ani v americkém snu nenapadlo, že frantíci udělají o dreadnought lepší dokument o největším Britovi než sami Britové. No, teď už je podceňovat nebudu.

Strážci Galaxie (2014)

Marně přemýšlím, kdy jsem měl vůči nějakém jinému filmu větší předsudky a z hloubi duše mu přál pohromu a odpad. Asi za to mohl opravdu odporný trailer, který mě v kině zastihnul nepřipraveného jako když tehdá v létě 41 neočekávaně zazvonil Adolf u Džugašviliho. Nu, ovíněn jsem to nedávno díky kamarádovi risknul. Nakonec se z toho vyklubal skvělý zábavný film, dobře vyvážený, sci-fi svět celkem zvládnutý, efekty dobrý a hlavně o sobě věděl že je jenom kravina a dělal si z toho neustálý šoufky. Takže bych kritizoval jenom trochu nepřehlednost světů, nebylo mi jasný kam kdo patří, jak je vesmír uspořádaný, čemu kdo vládne atd. To šlo určitě doladit. Taky chyběla nějaká památná scéna a něco, co by v příběhu vyloženě vyrazilo dech. Být to tam, dám tomu bez mrknutí pět zářivých veleobrů. Ale takhle to byla "jenom" skvělá a hodně vtipná podívaná.

Mussolini a Hitler: Opera vrahů (2012) (TV film)

Dokument je nadprůměrný, ale musím opravit jednu dost zásadní informaci. Papež spíše mlčel nejen kvůli katolíkům, ale chránil také Židy, které měl pod ochranou (skvěle o tom referuje kniha Papežovi židé). Navíc lavíroval na tenkém ledě a přesto že západní spojence varoval před útokem vojsk Osy, Západ si nepřál veřejné odsouzení fašistických zvěrstev už kvůli nutnosti odsoudit současně i zvěrstva SSSR, což by uškodilo válečnému úsilí. Nebylo to snadné, nebylo to vždy košer, ale papež toho pro oběti války rozhodně neudělal málo.

Tajemné příběhy (2010) (seriál)

Kde dneska Francouzi sázejí na kompletní prožitek tehdejší doby, tam Britové nastíní příběh a pak obíhají odborníky s hokusy pokusy, které se snaží na ten příběh napasovat. Takže kde by u Johanky Francouzi hledali soudobé příklady podobné zbožnosti, společenskou situaci, očekávání a mechanismy, tam Britové vsadí všechno na Johančinu psychologii a naženou bandu študáků k doktorovi, který zkoumá rozdíly fungování mozku mezi ateisty a katolíky... ovšem ne, že bych se něco nedozvěděl. A navíc konečně zase zaznělo, že plátové brnění 15. století bylo geniálně propracované, velmi odolné, k pohybu mnohem vhodnější než kroužková či šupinová zbroj a přitom relativně lehké (20 kg). Nejen za tohle dík, dalo se to.

Druhá světová válka v barvě (2009) (seriál)

Kvalita se nejlíp určí při srovnání s podobným současným projektem. Když si vedle tohoto díla postavíme ruskou Velkou vlasteneckou válku a hlavně francouzskou Apokalypsu: 2. světovou válku (navíc s labužnickým přídavkem Apokalypsa: Hitler), ukáže se relativní pokles kvality soudobé britské dokumentární produkce, který u protřelejšího diváka nezakryje ani 88% hodnocení, ani vodovky na černobílém pozadí. Prostě tenhle pořad vypadá jako chudý příbuzný. Pokud jste už někdy v životě viděli takřka kultovní britský seriál Svět ve válce ze 70. let, případně doplněný taktéž britskými Nejvýznamnějšími operacemi 2. světové války z let devadesátých, není tu vlastně nic nového. Sice potěšilo několik informací o technice a méně známých operacích, ale jinak se recyklovalo, že by se přiučili i pražští bezdomovci. Dokonce i ten hudební podkres už jsem někde slyšel. Co ale nechybí je klasický britský jednostranně moralizující pohled, vlastně takový trademark britské vědy už od jejích začátků, ale poslední dobou se to nějak zvrhlo a pomáhá spíš k snižování kvality ostrovní dokumentární produkce čímž jí dává tak trochu tragikomický nádech. Skutečně kvalitní byl v poslední době snad jen cyklus "Kolaborovali s nacisty". U druhý světový to ještě maskuje to, že na její morální stránce se všichni alespoň v základech shodnou, ale v jiných oborech to už je Sodoma Gomora. Samozřejmě vyjma zvířátek a flóry, i když ty kolonie se imperialistickým tučňákům nebo korálům taky nebudou trpět věčně...