• Hudební

Na útěku (2006)

Zažiatok rozpačitý. nevieme, kto je kto, a prečo je prečo. Po úteku dievčin sa film čoraz viec približuje snímke Thelma a Louise (1991). V najlepšom treba skončiť. žiaľ v tomto prípade treba na to dobré čakať 90 minút.

Morské rozprávky (1978) (seriál)

Pokojne, milé a statické. S komentárom pána Chudíka:-)

Pesničky z Repete (1983) (pořad)

Pri reprízovaní som nevynechal ani jednu časť. Kto vie prečo? Súťaž bola zúžená na pesničky z éry keď kraľoval Duchoň - ťažiskové 70. roky, počiatok 80. mierny zásah do 60. a medzivojnového obdobia. V určitých prípadoch šlo o nechutné pretextovávačky zahraničných hitov v swingovom šate (príklad Obladi - Oblada ako Oblaky, Oblaky hovorí za všetko). Repete frčalo, Repete bolo v móde. Asi aj preto aby sme videli ako sa kedysi bavili tetky a ujovia, babky a dedkovia počúvajúci mainstream. Halfplayback, alebo fullplayback, diváci v sede a tlieskačky:-)

Krútňava (1975) (TV film)

Príjemné pozeranie s jedinou výhradou. S poznávacím znamením televíznej tvorby sedemdesiatych rokoch. Zvuková verzia predbieha obrazovú. Systém "predabovania" pri spracovaní opery pokrivkáva viac ako by sa dalo televízne zniesť.

Figliar Sťopka (1974) (TV film)

Perfektná oddychovka s hviezdami televíznej obrazovky. Šesť hercov, komorné kulisy, výborné vtipné dialógy, Čechovov motív. Čo viac chceme, že:-). Škoda, že televízna tvorba po prevrate nenadviazala na túto skvelú tradíciu.

O makové panence (1972) (seriál)

V slovenskom znení: Jozef Króner. Dievčatko Makovička kedysi bolo v móde. Poháre, puzzle, leporelá. S odstupom času je nepochopiteľné ako mohla mať taký úspech. Azda pre krásnu postavičku Makovičky s indiánskymi očami a hustými vláskami. Pri postavičke sme s kvalitou začali, ale aj skončili Jedna z nezreštaurovaných častí má dokonca zlú korekciu hlasu s časom... Na digitálnu verziu tohot "kultu" budeme čakať, zdá sa, dlho.

Mamma Mia! (2008)

Hudba skupiny ABBA má veľký muzikálový potenciál. Odporúčam najmä posledný album, kde scénickosť a divadelnosť z muziky priam prší. To, čo sa predviedlo v Mamma mia, je naivná úbohosť. Za piesne by som neváhal pridať ďalšiu hviezdičku. Aj tej poslednej kvalite filmu ubrali aranžmány. Trápne afekty a hrboľatý nástup piesní. Rúcanie prvotnej hudobnej myšlienky, nápadu, vťahovanie textov do úplne iného kontextu. Navyše toto holywoodské trápenie je naozaj rozsiahle. Muzikál s piesňami švédskej skupiny mohol dopadnúť oveľa oveľa lepšie. S iným námetom, zápletkou, hercami, výkonmi.Škoda.

Pevnina Ursíny (2000) (koncert)

Menšie sklamanie pre Dežových fanúšikov. Ursinyho hudby veľmi málo. Ide skôr o záznam koncertu na počesť významného hudobníka, skladateľa, v neposlednom rade filmára a skrytého literáta. Zo známych osobností vystúpi J. Kirschner, Le Payaco, Andrej Šeban... Piesne sú prerušované spomienkami Ursinyho kolegov a kamarátov. Divák nemá veľa ani zo spomienok ani z hudby. Hostia sa o Dežove veci málo "obtreli", čo je škoda.

Akta X: Chci uvěřit (2008)

Ako fanúšik seriálu som vôbec nebol sklamaný. Len škoda, že záhada nebola až takou "ducharinou" ako sme boli zvyknutí.

Ako sa Vinco zaťal (1977) (TV film)

Prvé minúty som od filmu neočakával nič. A bál som sa, že úroveň snímky pôjde klesajúcou tendenciou. Aké milé bolo prekvapenie, keď z minúty na minútu film oslovoval a bavil. Krásna scéna s "minútou na rozmyslenie". Slovenská krčma a reálie pôsobia mierne sterilne. No psychologická rovina prekvapujúco zvládnutá na výbornú. Vhodný nie len na jedno zhliadnutie.