Kukačky - Epizoda 8 (2023) (epizoda) odpad!

Už je to vážně nesnesitelné. Kluci nastoupili v září do školy, už tam aspoň měsíc chodí. Takže je říjen. Veškeré setkávání dál probíhá na koupališti. To je ale teplý říjen! Flashbacky, co nemají žádný hlubší význam. Tereza supermatka, která se od 18 snažila otěhotnět, a než se jí podařilo v 21 porodit, takže třikrát potratila. Mezitím stihla vystudovat pedák. Rodina se třemi dětmi a s příjmy strojvedoucího a malé podnikatelky v maloobchodu, kde musí konkurovat místní Bille, má kromě velkého domu a dvou aut také luxusní chatu. Miminku, co má nanejvýše jeden měsíc, rostou zuby. Ten scénář fakt nejspíš psala umělá inteligence - tohle jsou totiž přesně ty nesmysly, co produkuje ChatGPT. A nebo mimozemšťani, kteří se snažili pochopit, jak funguje mezilidská komunikace, ale nepochopili to.

Hovoří ženy (2022)

Když dvouslovný název filmu vystihne veškerý děj filmu, je něco špatně. Nepochybně silné téma je pojaté strašně plytce a nezajímavě, kdy samotný problém sexuálního zneužívání je pojat tak náznakově, že divák až v průběhu filmu pochopí, o co vůbec jde. Ženy, negramotné a vychované k absolutní poslušnosti, si svou frustraci vybíjí vůči jedinému muži, který je na jejich straně (August), a ačkoliv se neumí ani podepsat, umí používat slova jako pacifismus nebo dělat analýzu pro a proti. Nakonec ani pointa vlastně není nijak uspokojivá, neboť se dostaneme přesně tam, kam film celou dobu jednoznačně směřuje - nekoná se žádný plot twist. Vlastně mi uniká smysl tohoto filmu - letos už platí kvóty na Oscarové nominace? Protože to by bylo jediné vysvětlení, proč tento film vůbec vznikl...

Kukačky - Epizoda 2 (2023) (epizoda)

Díl od dílu horší. Dostáváme se někam na úroveň ulice, kdy postavy osmkrát změní názor, aby se děj mohl posouvat tam a zase zpátky. Nástup do školy v září se děje očividně na jaře, a do první třídy jdou 10letí kluci.

Krakonošovo tajemství (2022) (TV film)

Krakonoš bez Krkonoš. V prvé řadě - postava Krkonoše nikdy nebyla moje oblíbená, ať už mytologická či pohádková, protože jsem zkrátka z úplně jiné oblasti ČR a máme jiné regionální mýty a pověsti. Ale zároveň plně rozumím tomu, proč mají jiní lidé Krakonoše rádi. Jenže v této pohádce Bebjak Krakonoše tak nějak zgeneralizoval - neměl jsem vůbec pocit, že se nacházíme v Krkonoších, kromě jedné narážky na kyselo. Tato pohádka by vlastně dávala úplný smysl i bez Krakonoše a potom by vlastně byla i lepší. Jenže snaha naroubovat Krakonoše do nekrakonošského příběhu se příliš nepovedla. A to není nic proti Švehlíkovi, který byl skvělý. Další herci však za moc nestáli - prkenná Blanka s hroznými postsynchrony, vizuálně nezajímavá hlavní ženská hrdinka, Adam zcela bez charismatu.

Princezna zakletá v čase 2 (2022)

Jak pejsek a kočička pekli dort. Šéf kaskadérské delegace na předpremiéře v Blansku film uvedl tím, že se jedná o víc fantasy, než první díl, čímž přesně vystihl problém - ten film není dobrý ani jako pohádka, ani jako fantasy. Pokud to vezmeme pohledem fantasy, tak je to podprůměrný brak, kterých tvoří a publikují na různých amatérských fantasy stránkách teenageři pobláznění Pánem prstenů každoročně stovky (Gryfí hory? Vážně?). Jenže základem dobrého fantasy je dobře vytvořený svět s jasně danými zákonitostmi. "Fantasy" neznamená, že pravidla neplatí. Svět princezny zakleté v čase přitom popírá pravidla, která si sám stanovuje. Celá logika "protorun" je hodně pokulhávající. Kupříkladu - pán run (Alcatraz, nebo jak se jmenoval) přežil 800 let díky tomu, že měl v moci runu smrti. Muriel, která jej však před těmi stovkami let zradila a uvěznila, i bez runy smrti zůstává relativně mladou. Mít runu na kůži znamená mít velkou moc, která toho člověka ovládá - a proto měla princezna runu času na kůži od mala až do konce prvního dílu? Logika druhého dílu zkrátka popírá samotný první díl. Zatímco první díl dával smysl i z pohledu časoprostorového kontinua, dvojka nemá z pohledu posunů času žádnou logiku. FIlm nefunguje ani jako pohádka - chybí jakákoliv romantická linka (vztahovou krizi princezny s princem pijicím pivo uprostřed bojové vřavy nelze počítat), archetypální souboj dobra se zlem je značně upozaděný za speciální efekty (proč je vlastně Pán run ten zlý? Kromě toho, že nosí kápi do obličeje, nechutně mu světýlkuje obličej a podle hlasu před soubojem vykouřil karton cigaret? Co se stane, když vyhraje?). Scénáristé se nevytáhli ani v tom, jak zapojit do děje hlavní postavy prvního dílu. Záminka, proč princezna s princem jedou na nebezpečnou misi s Amélií, je velmi chabá, a v podstatě to vypadá tak, jako by byli do scénáře doroubováni dodatečně poté, co se tvůrci zalekli natočit princeznu bez princezny. Závěrečný souboj je pak naprostá změť nepřehlednosti, kdy v tom, co se vlastně děje, se nemohli vyznat snad ani sami tvůrci. Takže - jedna hvězdička za pěkné lokace a hezky technicky provedené efekty.

(Ne)potřebuju chlapa (2014)

Plácání se odnikud nikam, bez příběhu, bez humoru a bez konce. Zřejmě způsob terapie pro paní režisérku.

Gangy z Birminghamu - Zlato (2022) (epizoda)

Tragédie. Šestá série Peaky Blinders je stejný průser, jako osmá série Game of Thrones, pojďme prosím předstírat, že se to nestalo. Plácání se odnikud nikam, absence akce, absence emocí (a to i v případě úmrtí), spousta pindů o ničem. Chybí tomu hlavní záporák - Oswald Mosley je upozaděný a jaksi umírněný, pro Tommyho už nepředstavuje reálné nebezpečí. Američani jsou naprosto nezajímaví. A už to není ani o tom, že by se na to hezky koukalo - i po formální stránce nastal obří sešup dolů. Korunu všemu pak dává naprosto nesnesitelný kuní ksicht Giny - jak ji může proboha někdo považovat za "sexy", jak tu zaznělo v komentářích? Bude těžké tuto sérii vůbec dokoukat.

Gangy z Birminghamu - Smyčka (2019) (epizoda)

Forma vítězí nad obsahem, ale stejně jako u Sorrentina mi to vůbec nevadí. Co záběr, to vizuální orgasmus. Neskutečný střih, kamera, prostě vše.