The Wire - Špína Baltimoru (2002) (seriál)

Určitě jeden z nejlepších kriminálních seriálů, co jsem viděl, ne-li vůbec nejlepší. Nejsou tu žádná ohromující zatčení, geniální dedukce nad nalezeným střepem nebo chlupem, kriminalistické geek hračky ani úchvatní kladní hrdinové. Drsná show ale ukazuje, jak to na amerických ulicích nejspíš vypadá doopravdy, bez obvyklého televizního pozlátka. Svět, kde vám peníze koupí cokoliv, zkorumpovaný je skoro každý, násilí je univerzální odpověď, a jak policajti tak kriminálnící jsou často jen figurky na šachovnicích mocných, v politických hrách, které ani nemají šanci pochopit. Svět, před kterým není úniku, plný bitev, které nejdou vyhrát. Dal jsem všech pět sezon v maratonu najednou, a tak můžu celkem odpovědně prohlásit, že s výjimkou lehce problematické druhé řady si seriál drží úroveň až do konce, kde negraduje do žádného happyendu - byť třeba Bubblesův osud by takovým malým zázrakem o cestě ze dna aspoň k jakýsi normalitě být mohl. Každopádně vynikající záležitost.

One-Eyed Monster (2008)

Námět geniální, provedení chabé. Kdyby tak místo nudné vaty bylo radějí víc takových scén, jako ta ve které se začínající pornoherečka učí zpaměti správný sled vzdychání! Nemyslel bych, že tohle někdy řeknu o filmu s Ronem Jeremym - ale chyběly tomu prostě koule...

Zombiechrist (2010)

Ježíš, který se vrací jako zombie, je zjevně nosné, samo se nabízející téma, které přesto stále čeká na plnohodnotné filmové zpracování. Tohle je bohužel jen naprostá amatérská slátanina, která se dá ovšem přežít do konce jednak kvůli množství opravdu absurdních scén s kostrou Ježíše, a pak taky proto, že to je to víc než jen trochu porno. Případnou hard verzi bych asi ohodnotil i nějakou tou hvězdičkou navíc.

Obchodník se smrtí (2008)

Horrorová komedie o vykradačích hrobů mrtvých i nemrtvých z 19. století na těžko určitelném místě (má současně moře i siluetu Hradčen!) - s výborným hereckým obsazením (Angust Scrimm!) a slušnou výpravou... co by se tedy mohlo pokazit? Bohužel, najde se toho docela dost. Především způsob vyprávění příběhu ho podle mě zbytečně kouskuje, takže se moc nedaří udržovat pracně budovanou atmosféru. Ani komediální část nestojí za řeč, byť mě osobně se třeba bizarní hlášky a příhody líbily, ale je asi chyba je propagovat jako komedii předem - trochu mi to připomínalo moje pocity při sledování seriálu Pushing Daisies, kde taky nikdo nedělá úmyslně humor, ale přesto se výsledku alespoň s rozzářenýma očima usmíváte... Ale každýmu to asi nesedne, a navíc obezlička s útěkem do občasné animace tomu dává zbytečně laciný nádech. V každém případě jsem se docela bavil, a jen bylo líto promarněného hereckého potenciálu.

Zvrhlá biologie (2008)

Henenlotterův v pravdě osobitý styl se dlouhou pauzou pranic nezměnil - bohužel. Pro filmové kritiky, kteří za vším hledají dokáží najít víc, než tam skutečně je, zase jistě čekala hojná sklizeň, ale cílené obsazování amatérů jinak může sklidit potlesk jen těžko. Rozhodně ale originální, ulítlé, a s pár scénama, na které jen tak nezapomenete, jako například super rychlý ženský cyklus od orgasmu až po porod během pár minut, souboj ala Evil Ash s neposedným penisem, a zamozřejmě osamostatněný penis razící si cestu zdí.

Shriek of the Sasquatch! (2011)

Pokus o retro styl libovolné epochy může fungovat jen v případě, že vím přesně, o co se snažím, a mám i potřebnou technickou zručnost toho docílit. Zde minimálne druhý bod neplatí, bohužel příliš amatérsky zoufalé.

Mstitel Cape (2011) (seriál)

Televizni esence comicsovosti, ktere se proste jen bohuzel nedostalo dostatku prostoru, aby si na svou stranu ziskala i maloverne pochybovace, hemzici se vsude kolem me se dvema hvezdickama. Six seasons and the movie!

Ready Teddy Death (2004)

V podstatě jen přehled mnoha způsobů, jak se dá zničit plyšový medvídek - často ale hodně nápaditých a vtipných. Nejde o žádnou animaci, ale demonstrace je dostatečně profesionální a "filmová", aby to bylo zábavné.

Zelený sršeň (2011)

Poměrně osvěžující komiksová akce, zajména skvělý Kato a jeho vynálezy a vylepšení. Nicméně sledovat Setha Rogena skoro dvě hodiny ve variaci "jak se velký kokot proměnil v o trošku menšího" bylo prostě skoro nad moje síly.

Amphibious (2010)

Briana Yuznu jeho paranoia z hrozícího "hollywoodského područí" vyhnala nejprve do Španělska, kde to u Filmaxu ještě nebylo tak hrozné, a teď až do Indonésie - a po třech letech snažení můžeme konečně vidět první produkt vytoužené naprosté autorské volnosti u Komodo Films. Je mi to fakt líto, ale jeho osobní příběh zatím nemá happyend. Amphibious má sice na monster flák relativně ucházející scénář, ale jeho dramatizace selhává na všech frontách. S tragickými lokálními herci se vezou i zahraniční importy z Parém v čele, a rybářská plošina, na které se většina děje odehrává, vypadá spíš jako Noemova archa archetypů. Jako by herce nikdo nevedl, chování většiny postav postrádá logiku a motivaci, a repliky jim taky zřejmě vybrousil nějaký lokální angličtinář. Samotné monstrum, jehož identita je prozrazena na coveru, se objevuje sporadicky, a závislost jeho příchodů je tak očividná, že závěrečné odhalení opravdu poněkud postrádá ten kýžený moment překvapení - byť to je i tak zřejmě nejpůsobivější scéna filmu. Nemůžu sice z DVD hodnotit, jak to asi vypadá v 3D, kterým se film honosí v titulu, ale vzhledem ke způsobu, jakým monstrum povětšinou útočí, opravdu pochybuju, že by to mohlo být v kině nějak zvlášť efektní...