Space☆Dandy - Season 1 (2014) (série)

Původní komentář z 18.11.2014: Další ze seriálů, které člověk nemůže hodnotit jen podle prvních dílů. Respektive po prvních třech epizodách jsem vůbec nechápala, co na tom všichni vidí. A pak přišel díl čtvrtý, z kterého jsem ležela smíchy pod stolem, a díl pátý, který považuji za nejlepší díl první série, a Space Dandy si získal i mě. Zjednodušeně řečeno: Je to takový Cowboy Bebop na LSD. Parta idiotů lítá vesmírem a prožívá spousty absurdních dobrodružství. Kromě humoru se mi líbila i (místy až surrealistická) animace, psychedelický opening a po všech směrech dokonalý ending. 7,5/10

Gintama - Season 1 (2006) (série)

Původní komentář z 18.1.2015: Celkem originální komedie s hodně specifickým absurdním humorem, která dokáže parodovat úplně všechno. První dvojdíl a několik dalších počátečních epizod je hodně rozpačitých, ale pak to naštěstí začne být docela fajn. Mimochodem Gintoki je (snad) nejlepší a (bez diskuze) nejlíp nadabovaný protagonista nekonečných anime. Osobně mám ale dost velký problém v konzistenci epizod, protože na každou dobrou a vtipnou připadne tak minimálně 4-5 dílů vyloženě k u zoufání nudných (obzvlášť ty, které se snaží být vážné nebo nedej bože emotivní) a sledování mi tak upřímně místy dokáže přinášet až fyzické utrpení. Takže ve výsledku u mě přetrvává dlouholetý zásek tak nějak kolem 70. epizody a pořád nemám motivaci ani chuť pokračovat. "Zura ja nai, Katsura da!" 6/10

xxxHOLiC - Season 1 (2006) (série)

Původní komentář z 9.4.2015: Úžasně atmosférická, nápaditá záležitost se skvělými postavami, která dokáže být jak mysteriózní, vážná a psychologická, tak oddechová a vtipná. Žel, protože je tohle dílko epizodické, kvalita jednotlivých dílů docela výrazně kolísá - některé ve mě zanechaly velký dojem a živě si je pamatuji doteď, u některých jsem se naopak celkem nudila. Animace je opravdu ... originální, soundtrack dokonalý, opening i endingy mám moc ráda. Nejlepší epizoda je rozhodně ta s lampionovým průvodem (číslo 18 nemýlím-li se). 8,5/10

Higuraši no naku koro ni - Season 1 (2006) (série)

Původní komentář z 18.1.2015: Zklamání. Podle všeho se mělo jednat o horor se spoustou krve a dobrým příběhem, ale toho se bohužel moc nedočkáte. Drtivá většina dílů je totiž nevtipná rádoby komedie o partě spolužaček a jednoho spolužáka plná fanservice. Co se pak samotného opravdového příběhu týče - je zmatený, opravdu zmatený. Většina věcí není vůbec vysvětlená a pokud se nedostanete i ke druhé sérii, nic nepochopíte. Což by byla škoda, protože série druhá je úplně jiný level. 5/10

Dívka z Pekla - Série 1 (2005) (série)

Původní komentář z 17.12.2014: Na jednu stranu originalita, ikonická titulní hrdinka, pěkná animace, božský soundtrack a skvělé scény s vytrestáním obětí. Na stranu druhou neustálé opakování toho samého v každé epizodě, zabraňující shlédnutí více dílů najednou. Ale tento kousek byl jedno z úplně prvních anime, které jsem viděla, a v té době se mi dost líbilo. Nostalgie je nostalgie. 6/10

Šílenci z Manhattanu (2007) (seriál)

Tento seriál u mě bohužel skomírá na hlavní postavě, protože Don je jednak hajzl a jednak je jeho osobní život ještě neskutečně nudný a zabírá až moc času. U epizod, které se točily jen a pouze kolem něj, jsem usínala. S čestnou výjimkou v podobě 5. série se prakticky děje pořád to samé dokola a dokola. První půlku vždycky zabere roztahaný románek Dona s nějakou náhodnou nafukovací pannou (které klesá zajímavost i inteligence s každou další řadou, kde asi nejvíc vede ta z 6, která povahu už radši neměla vůbec žádnou), kolem půlky přijde nějaký dějový či historický zlom (jako fúze nebo úmrtí), čímž druhá půlka pomalu začne nabírat na zajímavosti, až vyvrcholí skoro vždy skvělým finále, které nakousne něco obrovského a v tom momentně se všechno honem rychle utne, aby se mohlo začít zase od začátku (obzvlášť u konce 3. řady jsem si říkala, jestli si tvůrci dělají srandu). Můžu tak říct, že jen 5. série, která celý tento koncept věší na hřebík, jede si své vlastní tempo a dává mnohem větší prostor ostatním postavám, mě tak opravdu, skutečně bavila. Protože ostatní postavy, v čele s ženskými hrdinkami (Peggy, Joan, Megan, Betty, Sally) si zaslouží mnohem větší pozornost. Jinak dobová atmosféra je úžasná a stejně tak jsou skvěle vybráni herci (i Jon Hamm, kterého mám mimochodem moc ráda, ale Dona fakt ne).

Vampire Knight - Season 1 (2008) (série)

Původní komentář z 8.4.2015: Prostě shoujo. Jako již tradičně naprosto blbá hlavní hrdinka, upíři, bishíci, milostný trojúhelník, překvapivě skvělá atmosféra, pěkná animace, krásný soundtrack, průměrný opening, povedený ending. V době, kdy jsem na něj ještě měla věk, se mi tento kousek líbil. Dnes už bych nad ním velmi pravděpodobně ohrnula nos. 6/10

Manaria Friends (2019) (seriál)

Snad všechno co nenávidím na GL v jednom anime, které přímo ŘVE, že je zaměřeno na pánské publikum, od designu a chování postav (jedna povahou relativně normální, ale přílišně vyvinutá dračice, zbytek fyzicky i psychicky malé děti), přes animaci a dabing, až po "příběh". Aspoň jednotlivé epizody jsou krátké, ale je to neskutečný bullshit. 3/10

1917 (2019)

A víte co? Já tomu těch 5* nakonec přece jen dám. Protože když nějaký film vidím 3x během 6 dnů a stále mě nepřestává fascinovat, tak si to zaslouží. V dnešní době přehlcení digitálním bordelem a green screen je opravdu radost pohledět na jakýkoliv byť jen záblesk ryze čisté, staré dobré filmařiny, kterou byl tento kousek natočen celý. Takže co, že dej je přímočarý, dostaň se z bodu A do bodu B, když technická stránka je tak dokonalá, stejně jako stránka emotivní, protože díky natočení na jeden záběr jste přímo tam, jste jeden z vojáků, jeden z hrdinů, smějete se s nimi a pláčete a hlavně a především se bojíte podívat za každý roh, protože za ním může číhat nepřítel (Němci pravda střílí hůř než stormtroopeři, ale i to dokážu odpustit). A vůbec, když si představím tu neskutečnou práci, jenom kolik úsilí a času muselo dát vykopat všechny zákopy a připravit všechny lokace a kolik lidí a komparzistů bylo na place a už jenom ten holý fakt, že se všechno trénovalo půl roku dopředu, ŠEST MĚSÍCŮ zkoušek toho, co se u jiných filmů zkouší hodinu před zapnutím kamery, aby bylo všechno vypilované do nejmenších detailů. A jde to poznat. Jde to sakra poznat. A práce s kamerou. A se světly. A ten úžasný soundtrack. A skvělí herci (MacKay se mi líbil už v Pride). A inteligentní dialogy (nejlepší je asi vykládání historky v náklaďáku). A jak to všechno působí zatraceně realisticky a lidsky. Opravdu nevím, kdy naposledy jsem byla už jen ze samotné technické stránky filmu tak naměkko. Naposledy možná tak u Mad Max Fury Road a to už je nějaký ten pátek. Takže ano, za mě si to tu plnou palbu prostě zaslouží. A komu se to nelíbí, ať si prostrčí ruku mrtvým skopčákem.

Shiki: Dai futatō-ichi to han wa (2011)

Druhý speciál je prakticky recap předešlých událostí, jen odvyprávěn z pohledu jiných postav. A opět je brutální, emocionální, i nespravedlivý. 9/10