Brancaleonova armáda (1966)

Film jsem viděl ještě jako malý kluk, ale zůstal mi vtisknut v mysli do dospělosti, kdy jsem jej měl možnost vidět zase znovu. Je pravdou, že jsem si celou dobu idealizoval již jednou viděný humor, ale humorné to je a mám to rád. Scény, kdy procesí věřících přechází přes visutý most včele s náboženským fanatikem, který se propadne dolů, a kdy se Žid Habakuk schovává do své pojízdné truhlice při každém život ohrožujícím nebezpečí, za neustálého láteření, to mi už z hlavy nikdy nikdo nedostane. Určitě se na to musím podívat znovu.

Profesionálové (2009) (seriál)

Prostě blbí policajti to je filmařská klasika, vděčné téma ke ztvárnění, což známe z Policejních akademií aj. Ne všechno je povedené, ale natočit film aby se člověk smál od začátku do konce asi nejde. Koukám se na to a někdy se i zasměju někdy ne. Takže to svůj účel plní - pobavit. PS: Kdo hledá starý dobrý Profíky tak je najde jinde - to je žánr detektivní, Profesionálové Barrandov je komedie. Myslím, že i název byl zvolen a zkomolen záměrně na PЯOFESiOИÁLOVÉ, aby bylo podtrženo že policajti jsou to pologramotové a to jsem měl tu čest vidět na vlastní oči když jsem jednou podepisoval výslechový protokol plný děsných hrubek. Seznam epizod 1. Série: 01 Profesionál 02 Semafor 03 Teroristi 04 Mafiánská svatba 05 Falešní policisté 06 Žeňa a mamka 07 Mnich 08 Bordel 09 Dušicky 10 Manželky 11 První rande Seznam epizod 2. Série: 01 Batman 02 Vinobraní 03 Supermegaextragigapolda 04 Klářin orgasmus 05 Poslanec 06 Bezpečnostní agentura 07 Alex velitelem ... a další bude doplněno.

Mazací hlava (1977)

Depresivní film. Nemůže být pro rodiče asi nic horšího než když se narodí takto postižené dítě. V tom filmu to vypadá jako z laciného vymyšleného hororu, ale taková postižení bohužel existují. To postižení, které jsem viděl v Mazací hlavě mi připomíná tzv. Harlekýnský syndrom. A zde je i fotka z neonatologie. Pak dávají některé věci v tom filmu větší smysl - třeba ta písnička že "... v nebi je všechno fajn ...". Já nevím proč to David Lynch točil, ale někdy udělá příroda chybu a stane se toto, pak je to opravdu na zbláznění. To není film pro každého a nejde od toho čekat to co člověk najde v běžném hororu. Scéna kdy je Harry na návštěvě, Mary dostává záchvat, matka ji konejší česáním a Harry má halucinace, kdy pečené kuře hýbe stehýnky dává tušit, že z jejich svazku nemůže vzejít nic dobrého. Dívka z radiátoru nemá kotlety jak je tu uvedeno, má nějaký divný komiksový obličej vypadá jak Mickey Mouse, nevím co to přesně znamená. Když na dívku z radiátoru začne pršel "to" a ona "to" začne rozšlapávat, připadlo mi to jako by rozšlapávala Herryho symbolické spermie. Za začátku filmu "to" ji Henry vypustí z pusy a v průběhu filmu "to" rozplácne o zeď, když "to" vyhazuje z postele, kde spí s Mary. Musím se na to někdy podívat ještě jednou snad to pochopím i víc.

Čtyři z tanku a pes (1966) (seriál)

Přesně jako předchozí komentáře - v dětství se mi to líbilo, se spolužáky jsme to prožívali a hráli si na to, dnes u toho nevydržím působí to neskutečně naivně. Někdy se snad přemůžu se a zkusím na to někdy podívat ještě jednou, ale myslím, že názor nezměním. Je to pro pamětníky, kteří to vydrží. Ve své době to mělo na diváka asi vliv. Možná že to má i nějakou historickou cenu, ale to nemůžu zatím posoudit, snad příště.

Doktor od jezera hrochů (2010)

Skvělá komedie, u které jsem se opravdu dobře pobavil. Excelentní výkon herečky Evy Holubové, která hraje roli protivné a hubaté tchýně - fúrie, která popichuje svoji dceru proti jejímu manželovi a prostřednictvím dcery ho podněcuje k vyšším výkonům, aby rodina a hlavně ona zbohatla a žila v přepychu, což se ale nedaří. Doktor pod tlakem kývne na roční služební cestu do Afriky, kde se ovšem ani neohřeje, protože si způsobí komické zranění a musí být neprodleně transportován domů do Evropy, kde se z potupného zranění pracně uzdravuje. Rošáda vztahů ve filmu je velkolepá a všichni hlavní aktéři mění partnery, nebo aspoň navazují další vztahy. Některé vyjdou jiné ne a je pořád co sledovat. Zdeňku Troškovi se podařilo, že jsem se ani chvíli nenudil. Už název filmu je zápletkou - (s obavami) jsem čekal velkolepé scény v Africe (které vůbec rád nemám), kam si čeští filmaři udělali výlet za točením filmu (vzpomínám na Troškovo: Slunce, seno, erotika), ale v tom je právě to kouzlo - film se v Africe odehrává jen okrajově, jen tak nějak aby dostál názvu - perfektní troškovská mystifikace - takže jsem měl od celé té slavné Afriky pokoj a už tím se mi při sledování ulevilo. Rozhodně doporučuji vidět a rozhodně doporučuji neprozrazovat pointy.

Slunce, seno, erotika (1991)

Tento díl trilogie nemám moc rád, protože působí na můj vkus často trapně a scény, které mají být vtipné končí jaksi nedokončeně a na tváři zůstane škleb místo úsměvu. Nutno ale vidět, protože po předchozích dvou dílech prostě nevidět nelze. Ve filmu jsou ovšem i místa, které se povedly - jak farář Otík dostane počítač a eviduje si do něj hříchy obyvatel vesnice mě baví stále. Naproti tomu únos v Itálii mě nebaví. Za zmínku stojí návštěva Německa po "revoluci" a prodej stokorun s Gottwaldem namísto směňování ve směnárně - není to ani tak směšné jako popis reality té doby konce totáče a nástupu kapitalismu. Helena Růžičková v jiné scéně dojemně skanduje: "... už je to tady ..." což jest heslem Sametové revoluce. Slunce, seno, erotika je pak přechodem od socialismu ke kapitalismu se vším důležitým co k tomu patří: boomem nudipláží a importem sexuality do života Čechů.

Slunce, seno, jahody (1983)

Perfektní sonda do života české socialistické vesnice před rokem 1989. Buranství, hloupost, furiantství, blbost, závist, zlomyslnost - Zdeněk Troška si vyhrál s lidskými vlastnostmi, které tak nějak nechceme. Postava faráře Otíka ve filmu, natočeném na konci totality, je pro mě stálým překvapením i dnes. Vždycky si znovu říkám jak totomohlo Troškovi projít. Ne vždy a všude je film povedený, některé scény působí trapně, ale po tolika letech již zlidověly a divák (dnes už pamětník) je toleruje a nevadí mu. První díl trilogie je nejlepší, klasika, nutno vidět.