Útěk ze Sibiře (2010)

Spěchal jsem do kina na tenhle film. Těšil jsem se, až mi představí opravdové hrůzy ruských gulagů – zimu, týrání, hlad. Místo toho ale nabídl opravdový útěk ze Sibiře až do Indie. Možná v tom byl ten problém – v názvu je útěk, nikoliv třeba život nebo přežití. I tak jsem si s uprchlíky rád prohlédl „krásy“ Ruska, Mongolska či studeného Tibetu, pouť přes hory, pouště, řeky či skály. Nebyl to úplně špatný film, ale já si představoval trochu něco jiného. Ale co – tři hvězdy za přesnou ukázku toho, co člověk musí udělat pro to, aby přežil.

Training Day (2001)

Velice milé překvapení. Denzel Washington i Ethan Hawke se svých rolí ujali náramně. Jako správnému thrilleru nechybělo napětí, jako správnému krimi nechyběla velice povedená zápletka. Vždy se mi líbí filmy ukazující prostředí ghett a Antoine Fuqua ho velice hezky zachytil. Rozhodně jeho nejlepší film. Vlastní svět s vlastními pravidly, na který nakonec „všivák“ detektiv Alonzo doplatí. Určitě se nebojím dát pět hvězdiček – když mi ve filmu nic nechybí, není důvod, proč ho náležitě neohodnotit.

Město bohů (2002)

Nevím, čím přesně to bylo, ale mě tenhle film nezaujal. Zřejmě proto, že jsem čekal trochu víc. Čekal jsem opravdovou ukázku riodejaneirské chudoby s žebrajícími tuláky, místo toho mi však film nutil, jak je vlastně hezké, pokud jste prodejcem drog, žít v Cidade de Deus. Čekal jsem, že ten pravý slum bude větším špinavým, odporným a odpuzujícím místem, místo toho na něj zpočátku hezky svítilo malebné sluníčko. Čekal jsem i lepší herecké výkony, byť se od neznámých herců nedalo očekávat moc. Musím však ocenit pěkně sestřihaný scénář. Byť jsem se hlavně zpočátku ztrácel v kombinaci příběhů, nakonec do sebe všechny kousky mozaiky hezky zapadly.

Od soumraku do úsvitu (1996)

Pakliže by se měl vybrat nejkontroverznější režisér všech dob, nebylo by velkým tajemstvím, že horkým favoritem na první místo by byl Quentin Tarantino. První polovina filmu vás přímo posadí do křesla. Během té druhé si zřejmě každý aspoň jednou pomyslí, jestli se náhodou záhadně nepřepnul program nebo zda-li opravdu koukáme na ten samý film. Bohužel výborný rozjezd mi následný boj s upíry v baru docela zkazil. Jenže jak je to u mě a Tarantina zvykem, musím ho hodnotit vždy pozitivně. Film je totiž opravdu skvěle natočený, včetně okouzlujícího tvrďáka Georgeho Clooneyho! A tak jsem mávnul rukou nad tím, jak je super příběh pokažen a radši jsem si plnými doušky užíval, kterak upíří kapela hraje na kytary z lidských těl. Tohle byl prostě ten pravý Tarantino. Mimochodem bych se jednou velice rád podíval do podobného pekelného baru Titty Twister. Samozřejmě bez bitvy s upíry.