Yes Man (2008)

Posledná vlajková loď kariéry Jima Carreyho pojednáva so zaujímavým námetom. Rozvedený a nešťastný muž navštívi prednášku, na ktorej sa zaviaže odpovedať na všetko áno, akokoľvek šialene otázka znie. To zahrňuje všetko od koncertu „progresívnej“ kapely po reklamu na Perské ženy v mailovej schránke. Vďaka tomu stretáva i zaujímavú ženu, do ktorej sa zamiluje. Jim Carrey sa vďaka vyššiemu veku už predsa len trochu krotí oproti filmom v jeho najlepších rokoch, no i napriek tomu si užijete dosť jeho „svalového“ humoru. Výborne ho dopĺňajú i vedľajší herci v podaní Zooey a Bradleho Coopera. Scenár využíva tému naplno, ústredný pár je sympatický a kamera Roba Yeomana dokáže i niektoré banálne momenty pekne podať a zvýrazniť.

Divoké vlny (2007)

Výborne naanimovaný a rozpohybovaný animák o tučniakoch (a jednej sliepke) v štýle nízkororozpočtových surfárskych austrálskych drám. Samozrejme ale okorenené o primeranú dávku humoru a nonsensu. Kým sa Divoké vlny držia na rovine parodovania surfárskych filmov z krajiny protinožcov (i s poriadnym prízvukom), tak je všetko fajn. Takisto kvalita animácie je na vysokej úrovni, obzvlášť s vodou sa autori krásne vyhrajkali. Avšak jakmile sa snaží film zdeliť srdiečkový záver a ponaučenie ako to robí 99% ostatných animákov, začína to byť slušná nuda. Proste chýba grácia Pixaroviek (zdravím „Ako vycvičiť draka?) či aspoň nejaký prekvapujúci moment počas celého filmu.

Flakes (2007)

Veľmi príjemná, zábavná a značne odľahčená komédia, ktorú si je naozaj najlepšie dať ráno popri raňajkách, ideálne cereáliách. Film nemôže nikoho uraziť, no bohužial ani nadchnúť. Tu sa nehrá na kadenciu gagov či neobvyklých situácií. Práve naopak, téma je taká malicherná ako samotný názov a celý film si udržuje uvoľnenú atmosféru. Scenár sa nikam neponáhľa, postavy sú príjemne svojské a „feel-good“ pocit kaviarne s ceráliami cez tú obrazovku doľahne aj na vás.

Raving (2007)

Režisérsky debut Julie Stiles, ktorá si to zároveň i napísala sa vcelku podaril, i keď by som si dokázal ešte predstaviť ešte kratšiu stopáž než 20 minút. Stretnutie dvch tak odlišných charakterov je sprevádzané dobre napísanými dialógmi a skvelou umeleckou bodkou na záver.

The Good Life (2007)

„Dobrý“ pocit po dosledovaní „Dobrého života“ mať rozhodne nebudete. Nie preto, že by šlo a zlý film, práve naopak. Ide o vysoko depresívny náhľad do života teenagera, ktorého život je jeden veľký bordel. Ostatne film začína hneď samovraždou jeho otca, a na to sa lepia ďalšie a ďalšie starosti. To udržuje scenár viac než zaujímavý počas celej dĺžky stopáže. Hlavného protagonistu máte proste chuť zbaliť do deky a hladkať ho kým nezaspí. Za zmienku ešte stojí hrdinova femme fatale v podaní Zooey Deschanel.

Most do země Terabithia (2007)

Adaptácia detskej “fantasy“ knihy Katherine Patersonovej, ktorej fantasy nátura je postavená na detskej fantázií. V zásade ide o náhľad do detskej mysle a jej konfrontáciu s dvomi rôznymi svetmi – realitu a fantáziu. Detskí herci sú fantastický a nič si nezadajú ani so svojimi staršími profesionálnymi proťajškami. Film posúva nad ostatné rodinné filmy hlavne jedna udalosť, ktorej sa väčšina filmov tohto žánru zďaleka vyhýba. A práve tento krok do neznáma je dôvod prečo by si mal každý Most do Terabithie pozrieť. Krásny príbeh o dvoch deťoch a ich vymyslenej zemi menom Terabithia je neskutočné odzbrojujúci a musí obmäkčiť i toho najtvrdšieho muža.

Čarodějka ze země Oz (2007) (seriál)

Miniséria z dieľne americkej televízie Syfy, skladajúca sa z troch 90-minútových častí. To bolo pre mňa prvé stretnutie s akoukoľvek formou adaptácie slávneho (najmä za morom) Čarodejníka zo zeme Oz. Jednoznačne najlepšia je prvá časť, kým sa zoznamuje s výstrednými postavami, či svetom samotným. V ďalších častiach sa ale autorom darí perfektne balansovať na hrane rozprávky a plnohodnotného fantasy. Efekty sú bohužiaľ na úrovni televíznej adaptácie, ale našťastie si je Tin Man vedomý, že na tom nestojí. Naopak, príbeh a javy, ktoré svet O.Z. ponúka sú jednoznačne ťahákmi celej série. Niekto tu mal i hodne citlivú ruku na casting, keďže každý jeden či už výstredny alebo normálny charakter je fantasticky obsadený na čele so Zooey Deschanel a Alan Cummingom, ktorí ako keby boli zrodení pre tieto role.

Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem (2007)

V oficiálnom texte distribútora sa o tomto filme píše ako o umeleckom westerne. Ja by som to rád upresnil. Viac by pasovalo Óda na obilninovú úrodu. Myslel som si, že nikdy nemôžem mať rád westerny, až kým neprišiel minulý rok Tarantino s Nespútaným Djangom a neodpálil všetkým palice. To Andrew Dominik naopak natočil kovbojku bez poriadnej prestrelky postavenú na mdlých konverzáciách a nejakom morálnom zdelení na koniec. A keď už predsa len dojde na strelu z revolveru, tak je naznačená 5 minút dopredu a smeruje do chrbta. Tým sa režisérovi podarilo zbúrať i akékoľvek napätie. Ostatne i sám názov je jeden masívny spoiler, ktorý nie je vôbec využitý k prekvapeniu diváka. Navyše ak by sa čo i len jeden z charakterov správal aspoň trochu logicky film by skončil o 90 minút skôr a ešte stále by som si žiadal naspäť tú hodinu života (áno, film ma šialených 2 a pol hodiny). No a Bradovi Pittovi postavu legendárneho banditu neveríte ani na sekundu.

Lemra líná (2006)

Romantická komédia z čias, keď sa ešte Sarah Jessica Parker snažila ťažiť z posledných útržkov popularity seriálu Sex v meste. Zároveň jeden z posledných výkrikov Matthewa McConaugheyho do tmy predtým, než znovuzrodil svoju kariéru filmami Zabijak Joe či Obhajca. Základná zápletka znie zaujímavo na romantickú komédiu. Rodičia najmú profesionálku na to, aby vyhnala (pomocou romantického vzťahu) 35-ročného syna z ich vlastného domu. Bohužiaľ, potenciál je s predlžujúcou sa stopážou stále viac zabitý absolútne každým klišé aký romantika môže ponúknuť. Prakticky po prečítaní zápletky, už viete ako presne bude koniec filmu prebiehať. A je to škoda, lebo pri metodickom postupe vzťahom sa človek aj občas uchechtne.

Live Free or Die (2006)

Krimikomédia Gregga Kaveta a Andyho Robina, ktorá by strašne túžila nasledovať filmy Guya Ritchieho či bratov Coenovcov. No iba túžila. Ak nemáte jeden sympatický či aspoň len trochu zaujímavý charakter vo filme, ktorý chce odkazovať na Coenovcov, je niečo zle. Ak sa objaví len jeden jediný absurdný moment vo filme, ktorých chce odkazovať na Ritchieho, tak je niečo veľmi zle. A, že s Live Free or Die je toho zle ešte viac. Od mdlých charakterov po scenár, ktorý by nevyhral ani v obrázkovej súťaži škôlkarov.