Kam čert nemůže (1959)

Velmi příjemná komedie, která tak trochu v průběhu změní žánr a z koketování s nadpřirozenem se přesune k lidovějšímu humoru. Ale její první třetina je za plný počet. Jana Hlaváčová byla naprosto úžasně ďábelská a z celého hereckého ansáblu se mi její výkon zdál nejlepší, i když Rudolf Hrušínský měl taky silné momenty. Z filmu dýchá ještě jakési prvorepublikové kouzlo, doba buranského humoru rodiny Homolkových teprve přijde.

Whitechapel (2009) (seriál)

Když se na to dívám, říkám si, že seriál musel natáčet stejný kameraman jako Sherlocka, Podobné rozostřené záběry Londýna. Seriál má i podobnou atmosféru. Tým detektivů je čistě mužský, což pokládám za plus - odpadá sexuální napětí a případné jiskření a románky (i když jeden nikdy neví:-).... Je to vlastně Sherlock naruby. Soukromý detektiv nabízí svou pomoc, ale moc se mu nevěří, dokonce ho mnozí vyšetřovatelé vyloženě nemají rádi. Přesto má soukromý detektiv většinou pravdu a navádí tým na správnou stopu. Nemá ale tak silnou reputaci jako Sherlock Holmes, takže ho vyslechnou jen někdy. Vyšetřování sledujeme z pohledu policie, ne soukromého detektiva. Velmi povedená záležitost, silné 4 hvězdičky. Shlédnuty 2 série. Po třetí a čtvrté sérii zvyšuju hodnocení. Už se nezabýváme zločiny podle předlohy, tvůrci spíš poukazují na to, že všechno se už někdy dříve stalo. 4. série už se zabývá zlem samotným.

Romeo a Julie (1996)

Jediný případ, kdy mě Romeo a Julie dojali. Oba herci v hlavních rolích, a zejména Leonardo, podávají skvělé a hlavně velmi přirozené výkony. Díky bohu, žádné deklamování.

Mořský vlk (1971) (seriál)

Raimunda Harmstorfa nechtěli obsadit, protože byl na roli příliš mladý, ale pak to naštěstí udělali a máme tu zatím jediného opravdu dobého představitele Vlka Larsena. Děj seriálu se inspiroval i jinými Londonovými díly, ale tady to naštěstí nevadí. Jedna z mála adaptací, kdy je Van Weyden opravdu hubený chudáček. Moc se mi líbil i představitel Mudgridge, tak nějak jsem si ho pře četbě představovala:-)

Mořský vlk (2009) (TV film)

Tenhle film měl svoje dobré momenty, ale všechno zkazila zápletka s Neve Cambell a pak docela drsná kastrace charakteru hlavní postavy. Tiše doufám, že za některé strašné dialogy mohl špatný překlad. Jinak Tim Roth byl skvělý, a kdyby on hrál Vlka Larsena, vůbec by mi to nevadilo, i když typově neodpovídá.

Mořský vlk (2008) (TV film)

Ach jo. V raném mládí jsem hltala Londonovu knihu a od té doby pořád doufám, že ji někdo zfilmuje tak, že mi zase vyrazí dech jako kdysi kniha. Ačkoliv Thomas Kretschmann je charismatický herec a vzhledově by na Vlka Larsena ušel, prostě to nemá v sobě. Nevěřím mu, že je zlý do morku kostí; působí spíš jako zahořklý filozof. Zdá se, že německá čtyřdílná verze ze sedmdesátých let je dosud nepřekonána, a to hlavně kvůli tomu zrzkovi v hlavní roli. Sice německy neumím, ale z něj vitálnost, brutalita i amorálnost, přičítaná kapitánu Larsenovi, úplně vyzařuje. .................. Edit po druhém zhlédnutí: Zvedám na hodně silné čtyři hvězdičky. Nevím, jestli je to tím, že jsem Thomasu Kretschmannovi přišla na chuť v Draculovi, kde hraje podobně nemorální postavu Van Helsinka, nebo to způsobilo srovnání se vskutku strašnou verzí z roku 2009, nebo mi prostě při prvním sledování něco přeletělo přes nos. Není to doslovná adaptace a to je dobře. Nikdy mě nenapadlo - a v této verzi to tvůrci mírně naznačují - že Vlk Larsen od začátku ví, že umírá, a Leache i Van Weydena provokuje úmyslně proto, aby mu ulehčili umírání. A že by ho čekala mimořádně ošklivá a pomalá smrt, jak víme z knihy. Slavná scéna s bramborou má taky trochu jiné vyznění, Vlk Larsen se vlastně svým způsobem omlouvá, nikoliv vyhrožuje.

Dracula Daria Argenta (2012)

Rozhodně se jedná o lepší adaptaci Draculy, než od Scorcese. Díky bohu za to, že tvůrce z romantického motivu (který v knize není, ale filmaři ho tam neustále cpou) celkem elegantně vybruslil. Jestli ještě nějaký filmař představí Drákulu jako muže čekající na návrat ztracené lásky, která ho vysvobodí z věčného zatracení, zarazím mu dřevěný kolík tam, kde to nebude čekat.

Jak prosté (2012) (seriál)

Hodnoceno po třech epizodách: Kdyby se detektiv nejmenoval Sherlock Holmes, ani by mě nenapadlo, že se má jednat o moderní verzi geniálního detektiva. Tento Sherlock sice je chytrý, ale chybí mu zdrcující intelektuální nadřazenost jeho literárního předobrazu, stejně tak jeho podivínství. Pokud se chcete podívat na celkem kvalitní, zábavnou detektivku, do toho. Jestli hledáte svého milovaného Holmese, hrdinu oblíbených knížek a chcete ho srovnat třeba s britským novodobým Sherlockem, nebo Holmesem Jeremyho Bretta, budete zklamáni. Přitom oba představitelé hlavních rolí jsou velmi dobří herci, jen nebyl jejich talent dostatečně využit.

Tři mušketýři: Pomsta Milady de Winter (1961)

Tohle jsou hodně šarmantní, hodně francouzští mušketýři (aby taky ne). Asi nejlepší zpracování Dumasova románu, jen mi trochu vadila ke konci snaha omlouvat Athosův pokus o vraždu nějakými ušlechtilými kecy. Mušketýři zabijí v románu spoustu lidí jen kvůli tomu, že se na ně křivě podívají, takže snaha dělat z Milady bestii se mi zdá trochu neoprávněná. Ale dosti filosofie... Milady je krásná a záludná, Mušketýři chlapci radost pohledět. Duch Dumasovi předlohy je přítomen, takže není nutné hledat na povedeném dílku mouchy.

Interview s upírem (1994)

Závěr s ďábelským Tomem Cruisem v autě a se Sympathy for the devil od GnR si přímo říká o pokračování příběhu s pořádným, plnokrevným hrdinou (no - jak kdy, záleží jak moc se napije), kterým je v knižní sérii Lestat, nikoliv nanicovatý Louis. Vlastně až druhým dílem, kdy se hlavním hrdinou stává Lestat, se děj pořádně rozjede a opustí vody depresivního filozofování. Leč osud chtěl jinak.