Matka versus android (2021)

Meh. Námet nie je zlý. Naopak, je dosť zaujímavý, aj keď trochu obohraný. Čakal som ale o niečo viac. Tak nejako sa im do toľkej stopáže nepodarilo napchať to, čo tam mohlo byť. Začiatok bol zaujímavý, ale mohli ho rozvinúť a nie že "strih, ubehlo 9 mesiacov" wtf? (Mimochodom strih ma tu naštval ešte zopár krát). V strede som dúfal, že to možno bude trochu ako "tiché miesto" s novorodencom. Potešila by aj lepšia "stealth armor" akcia. Scenáristi sa však rozhodli ma sklamať. Nakoniec z toho je len taký priemerný pohodový rodinný mutanto-klon Skynet-RUR (áno, Čapek ;). Za mňa slabšie 56% - 3*

Elektrizující život Louise Waina (2021)

Cumberbatch a mačky? Áno prosím. Herec síce musel zamakať, aby do takejto role vkĺzol, no musím uznať, že to zvládol. Je to trochu smutnejší príbeh o cvok-umelcovi, no má zopár svetlých a farebných(doslova) chvíľ. Tiež bolo zaujímavé dozvedieť sa niečo nové z histórie umenia. Atmosféra prelomu 19./20.storočia bola uveriteľná, herci a kostýmy bez výhrad, a celkový dojem veľmi dobrý. Ktovie, či by bez Waina boli dnes mačky tam, kde sú, a kde patria. Na prvých priečkach obľúbenosti na internete. Celkom som si film užíval, aj keď sledovať, ako sa musí človek, neustále skúšaný osudom, prebíjať životom a živiť sestry a matku, nebolo veľmi pohodlné. Spokojnosť. 76% - 4*

Y: Poslední z mužů (2021) (seriál)

Základná idea je vynikajúca. Posledný chlap s chromozómom Y, ktorý zázrakom prežije katastrofu, spolu s opičiakom, a svet výlučne v rukách žien... Mohol z toho byť celkom fajnový seriál. Problémom však je, že sa to celé nejako nevedelo rozbehnúť. Nezodpovedané otázky (prečo on? a čo s tým má opičiak?), nesympatické postavy (agentka mužatka, protivná vedkyňa, na každom kroku nejaká psycho pinda...) a hlavne to večné riešenie hovadín (svet končí, bez mužov nebudú deti ani budúcnosť... ale my hlavne riešme, kto bude prezidentkou, či je republikán alebo demokrat... WTF?) V každej epizóde bola možnosť opustiť malichernosti, vyriešiť ich a rozvíjať dej zaujímavejším smerom. Aj SexMise 2021 bola možnosťou :). Ale on nie. Dej sa naďalej sústredí na nepodstatné veci a neobťažuje sa takmer nič divákovi vysvetľovať. Jednu vec však seriál splnil dobre. Verím, že toto utíši ženy, ktoré tvrdia, že by svetu vládli jemnejšie a bez vojen. Faktom je, že vlády sa vždy zmocní ten silnejší, ten, kto silnejšie kričí (aj klamstvo a populizmus) a ten, koho oklamaný prostý ľud zo zúfalstva podporí. Je jedno, či to bude muž alebo žena. Veľká škoda, možno by si seriál zaslúžil nového scenáristu. S nechuťou mu ešte dám šancu napraviť to v druhej sérii, ak nejaká bude. Zatiaľ veľmi slabé 51% - 3*

Finch (2021)

Post-apo a T.Hanks? Yes, thanks. Tom samozrejme nesklamal a dokazuje, že rolu, ktorú si vyberie vie zahrať výborne. Príbeh je možno až príliš jednočiary, ale veď čo už sa dá robiť na umierajúcej planéte? Prežiť. Film je spracovaný pekne, pes, nešikovný robot, ktorý sa učí, chorý Finch... Neváhal by som, dať mu o hviezdu viac, ale všetko to padá na jednej chybičke. Aby som sci-fi prijal naplno, potrebujem vysvetlenie. Netreba mi výpočty, nákresy, ale stačí čo len náznak. Na čo jazdí jeho auto, načo tam má solárny panel? Aký zdroj má robot? Ako sa robot vyvinul až do finálnej podoby? Len z kníh asi nie... Nezodpovedané otázky mi potom bránili prijať ďalšie veci, ako napríklad nešikovné pokusy vyjadriť pocit robota (smutne sklopil kamerku dolu, ok, ako to, že cíti?). Tu už mi to nefungovalo a teda celkom dôležitá citová rovina u mňa zlyhávala. Stále si však myslím, že je to vynikajúci nenásilný one-man show film z post-apo tématikou. Pekných 69% - 3*

Zámek a klíč - Série 2 (2021) (série)

Druhá séria bola krok správnym smerom. Čo v prvej nevysvetlia, nedoriešia, to sa tu  zodpovie a dorieši, pričom samozrejme prichádzajú nové problémy, otázky a samozrejme kľúče. Keďže na postavy som si viac zvykol, viac na mňa vplývali aj citové scény. Tých je tu na môj vkus trochu moc. Možno by zopár z nich mohli vymeniť za démonické efekty a súboje, ale koniec koncov, je to teen-seriál, takže tie cmučiky, muciky a slzičky budeme musieť trpieť naďalej. Atmosféra zostala výborná, herci sú OK. Spokojnosť 84% - 5*

Zámek a klíč - Série 1 (2020) (série)

Skvelý fantasy seriál s kopou dobrých nápadov, efektov a s príjemnou atmosférou. Celý lore je skvelou predlohou a dúfam, že sa z toho natočí čo najviac. Vyčítať tomu možno len zopár vecí. Netflix zvolil asi tú najmenej násilnú cestu stvárnenia, čo ho síce sprístupnil divákom 12+, ale tú jeho mäkkosť je cítiť. Niečo mu preto chýba. Druhá vec sú drobné diery v scenári. Aby som nespoiloval: Svet skončí, keď sa A, ktoré mám ja spojí s B, ktoré má démon. Preto musím ísť k démonovi a vziať mu B. Ale asi určite by som si A nebral so sebou :D Toto sú však len malé mínusy, skvele som sa bavil. 80% - 4*

Co kdyby...? (2021) (seriál)

Zo začiatku ma to možno bavilo. Animácia fajn, dobré nápady, troška humoru, ale neskôr to začala byť nuda. Stratilo to iskru a mal som pocit, že nevedia, čo vymyslieť. Lepšie ako 3* by som hodnotil asi 3-4 časti, TOP je ten, kde Thanos je s Ravagermi :) Finále série bolo fajn, ale nenadchlo. Prípadnej druhej sérii dám určite šancu, nakoniec možností tu majú nekonečno :) Za mňa OK 62% - 3*

Hra na oliheň (2021) (seriál)

Chápem tých, čo seriál vysoko hodnotia. Má fakt nemálo dobrých vlastností, základnú ideu, nápady na hry/pasce, a odhalenia, ako ľahko v sebe vie človek potlačiť ľudskosť, ak ide o prachy alebo prežitie, tiež pár srdcervúcich chvíľ... Mne to však všetko prišlo dosť recyklovane. Videl, počul, zažil som to už x krát inde. Ale to by ešte nebola taká katastrofa. Vrcholne ma tu iritovalo to, čo cítim z každého Kórejského diela: Iná psychika, gestikulácia, komunikácia, spôsob premýšľania, naťahovanie "citových" scén (asi ako epický sopeľ v Blair Witch)... to všetko tu znásobili až k dementným výšinám. Najhoršie asi boli chvíle, keď som nechápal, prečo niekto niečo nejako urobil. Skrivený úsmev a na jazyku otázka "Čo? Si blb/krava, alebo debil?" (stalo sa minimálne dvakrát za epizódu). K hrdinom sa mi veľmi nedarilo hľadať sympatie. Asi to bol zámer. Aj preto potom tých citov ku mne prešlo len málo, takže stadiaľ Wony tiež nepadali. No nedá sa povedať viac bez spoilovania. Neľutujem, ale už vidieť nechcem. 43% - 2*

Duna (2021)

Výborný, aj keď trochu pomalý štart. Úžasná atmosféra, hudba, herci, efekty. Žral som každý detail, ktorý si pamätám z knihy či filmov. Ako som dúfal, má to potenciál prekonať predošlé stvárnenia tohto kultového veľdiela. Dve veci mi tu ale vadili. 1: Skončilo to priskoro. Mám pocit, že do toho nenacpali ani tretinu príbehu, čiže nasledovať bude možno nielen dvojka, ale možno 2, 3, Deti Duny atď...teda veľmi v to dúfam. 2: Obsadenie Chani sa mi vôbec nepáčilo, teda nemuseli ju obsadiť takou bielučkou Nexus6-androidkou ako S.Young, ale jednoducho touto nie... Každopádne to sú banality a teším seba na všetky pokračovania. 90% - 5*

Mortal Kombat (2021)

Ak by som hodnotil film, ako úplne neznalý značky, viac ako 3* by nedostal. Herci a ich výkony len mierne nadpriemerné. Bojové scény celkom fajn, ozvučenie a atmosféra tiež. Efekty potešili a na pretekanie červenej som si hneď zvykol. Je vidieť, že príbeh bol stavaný tak, aby zahrnul všetky zamýšľané postavy, ukázal ich schopnosti a možno nejakú tú fatalitku :) Chýbalo mi tam nejaké súvislé členenie deja. Bolo to také skok sem, skok tam, bude turnaj, ale nebude... ok. Nespomínam si, že by tá vec so znameniami draka a "nájdením" svojej sily bolo v MK lore, ale páčilo sa mi to. Čo ale u mňa zabodovalo za štvrtú hviezdu boli referencie na hru. Hlášky typu "Get over here" alebo Kangov bicykel, by však nestačili. Dostala ma hláška (to asi nie je spoiler), keď ho potkol dva krát za sebou: "Iné pohyby nepoznáš?" a spomienka, ako som v MK2 X krát dostal flawless u tých ľahších AI len tým, že som ich potkýnal :D IMO určite lepšia verzia ako tá z r.1995 ale ani nie tak kvalitou, ale tým, ako mi sadla. Tiež to vyzerá, že by mohla prísť dvojka, čo by mi vôbec nevadilo. Pre hráčov MK 1-3 a možno aj ďalších, 73% - 4*