Darované srdce (2002) (seriál) odpad!

Proč radši někdo nedaruje tvůrcům pár mozkových buněk, abychom napříště zůstali ušetřeni podobného hnoje?

Ztracený svět (1998) odpad!

Tohle není ztracený svět, tohle je ztracený čas, pokud se tohle hodláte dívat déle než pět minut. O to horší je, že tohle se zaštiťuje Doylovou klasikou (nebudu říkat, že z ní čerpá, neboť bych urážel ACD i jeho knihu). Stejně amatérský jako je scénář, jsou i triky (staré jak ti dinosauři) a herci, jejichž herectví je na úrovni těch dinosaurů, neboť celý film tam jen pobíhají a řvou. Naštěstí většina z nich pomře, ale ani to nedokáže vytáhnout tenhle film z odpadu.

Spáč (1973)

O co méně Woody koktá a vede brilantně vypointované dialogy, o to více létá na jetpacku s vrtulí, maskuje se za robota, bojuje s instantním pudinkem a omračuje soupeře obří jahodou. A ono je to stejně vtipné. Inspirace groteskovými klasiky Allenovi svědčí a svědčí to i tomuto snímku. Proto je dobré se na něj nekoukat jako na typickou Allenovinu, ale jako na výlet génia humoru do nepříliš probádaných končin. V opačném případě hrozí zklamání až znechucení. Na druhou stranu nechybí filmové parafráze, ať už na Marxe nebo na 2001, a ani toho slovního humoru není nejméně -Jste politicky aktivní? -Ano, jednou jsem měsíc nejedl hrozny. A tak dále. Prostě ať už Woody dělá cokoliv (nebo Cokoliv?), dokáže skvěle pobavit. A to je důvod, proč na jeho filmy koukám.

Annie Hallová (1977)

Jestli má světová kinematografie Woodymu děkovat za nějaký film, tak rozhodně za Annie Hallovou, bezvadnou mapu partnerského vztahu okořeněnou typickou dávkou humoru, pro který Woodyho všichni máme rádi, jeho ukoktaný projev plný kliček a vtipných postřehů (ten již mnohokrát zmiňovaný postřeh o masturbaci). V tom mu zdatně sekunduje Diane Keaton, asi nejlepší partnerka, s jakou kdy Woody točil. Nevím, jak světová kinematografie, ale já za tohle Woodymu vysekávám hlubokou poklonu a přeji mu vše nejlepší k jeho dnešním sedmdesátinám (1.12. 2005). Happy birthday and best wishes, Woody.

Hana a její sestry (1986)

Opravdu výborná allenovka, která vás pohltí a po celých 103 minut vám nedovolí odtrhnout oči od obrazovky. Skvěle napsané a zahrané postavy (zvláště excelují Michael Caine a Dianne Wiest a rovněž stojí za pozornost samotný Woody v poněkud tragičtější a vážnější roli, než jakou by od něj divák čekal) procházející svými vztahy a životními problémy po jeden rok. A k tomu precizně napsané dialogy, nemůžu si odpustit jeden z nejlepších: -Proč jste škrtnul moji scénu? -Je o zneužívání dětí. -To dneska dělá každej. -Vy ale jmenujete konkrétní osoby. -Papež přece není jméno.

Zámek hrůzy (1999)

Je známo, že člověk se nejvíce bojí toho, co není vidět nebo něčeho netušeného. Jan de Bont je buď hororový neumětel nebo ignorant, který tento poznatek s ďábelským smíchem splachuje do záchodové mísy. Každopádně divákům servíruje film, kde duchové ohlašují svou přítomnost div ne tlampačem a ukazují se v celé své digitální kráse. Nejhorší ale je, že ten film nefunguje nejen jako horor, ale i jako cokoliv jiného. Na parodii je to málo vtipné, na to, aby se tomu divák chechtal zase málo blbé. Takže ta hvězdička jde na vrub některým architektonickým vychytávkám domu a jednomu vtipnému momentu na začátku a víc ani ťuk.

Naušika z Větrného údolí (1984)

Výborný Miyazakiho film, který v určitém ohledu předchází Mononoke Hime. Tradičně výborná audiovizuální stránka, které ale tentokrát chybí ona příběhová dotaženost Mononoke, zvláště se to týká vykreslení jednotlivých postav, jejichž motiv jednání není podán tak jasně a občas působí lehce zmateně. Ale i tak to stojí za shlédnutí.

Princezna Mononoke (1997)

Úžasné anime odehrávající se v mýtických časech. Podobně mýtická je i atmosféra, animace a hudba. O tom se ale rozepisovat nebudu, to už tu udělali jiní. Tento film si mě naprosto získal něčím jiným. Tím něčím jiným je jeho nejednoznačnost. Miyazaki se zde sice staví za ekologii a přírodu, ale nijak neobhajuje její postupy. Schválně se zkuste zamyslet nad jednotlivými postavami - není zde černých a bílých, všichni mají své silné a slabé stránky. Jedinou jednoznačnou postavou je tu Ashitaka, ostatní takhle jednoduše zařadit nelze. O ostatních se nemá cenu rozepisovat, nechci spoilerovat. Tohle se musí zažít a popřemýšlet o tom.

Stanley Kubrick: Život v obrazech (2001)

Neobyčejně obsažný dokument o neobyčejné postavě filmové historie. Mnohé významné osobnosti zde vypovídají o své spolupráci s Kubrickem a o jeho životě. Naprostá povinnost pro všechny, kdo obdivují Stanleyho dílo a oceňují jeho přínos světové kinematografii.

Baywatch Nights (1995) (seriál) odpad!

Zatímco původní Baywatch zachraňovaly sličné a vnadné děvy, tady už není zhola nic, kvůli čemu by tohle dílko mělo upoutat pozornost divákovu. Snad jenom David, ale ten tu nemá ty své úžasné rudé trenýrky, takže zas nic.