Superhvězda Superman (2011)

Sup chytne jeho verzi raka z ozáření (díky, Lexi), a tak se před smrtí rozhodne zavázat pár přetrhnutých uzlů a vyklopit Lois, co je vlastně zač. Záchrana Země samozřejmě nechybí. Ze stereotypu vytrhne netradiční konec spolu s Lexovým pochopením a procitnutím. Meh.

Gentlemani - Zebra Tommy Dodo (2024) (epizoda)

Pokračuje se ve stejném stylu i tempu, jako v prvním díle. Fakt, že z Giancarla Esposita udělali obchodníka s metamfetaminem, beru jako pomrknutí na BrBa a velice povedený vtípek.

Gentlemani - Ušlechtilá agrese (2024) (epizoda)

Wow. Pilot dosahuje kvalit filmových Gentlemanů, ať už režií, herci, zamotaností či vtipem. Úžasný tah na bránu už od rozjezdu. Jsem zvědavý, jestli tohle dokážou udržet po celou sérku.

Vládcové nebes (2024) (seriál)

Nečekal jsem bůhví co, ale i tak jsem zklamán. Nejzásadnější minus je nedostatek pobytu ve vzduchu. Což je pro seriál pojímající kus historie v letectví docela zásadní problém. A všichni víme, že v boji se vytvářejí pevná pouta bratrů ve zbrani, o což jsme tím pádem ochuzeni také. Tvůrci se to tvoření pout snaží dohonit na zemi, ale to je taková nuda, že to nemá šanci fungovat. A nefunguje. Do třetice všeho zlého, vizuálně taky zklamání. CGI je na úrovni Tlapkový patroly, vše ostatní vypadá naprosto nově, bez špíny, škrábanců, atd. Není ale vše špatně. To málo, co se odehraje ve vzduchu, má svoje kvality, 4 hlavní postavy jsou lehce rozeznatelné a oblíbitelné, pasáže v zajateckém táboře jsou výborné. A historicky obstojí. Škoda té nudné vaty, která převládá okolo půlky seriálu. BoB je benchmark, Pacific o level níže, MotA je níž o další 2 levely...

Superman vs. Elita (2012)

Ze začátku nepříliš zajímavé, přeplácané - jak po stránce akční, tak i postavově. Příběhově naopak plytké. Jenže jak se dostaneme přes polovinu, rázem to začne hrát na "dilema notu", divák si má i proč popřemýšlet a v samém konci dojde na "wow, to jsem od něj nečekal". Fajnově naservírované poselství.

Vládcové nebes - Část sedmá (2024) (epizoda)

Lepší než předchozí díl, ale režisérsky nezvládnutý. Bitvu nad Berlínem to chtělo protáhnout, zdramatizovat, ne 5 vteřin záběru na (působivý) provoz všech letadel v denní špičce. Konečné shození bomb potřebuje přinést pocit zadostiučinění. Tohle bylo naopak vyobrazeno jako naprostá pohoda. O zábavu se tak starali táborníci.

Argylle: Tajný agent (2024)

Vaughn vykrádá sám sebe. A co hůř, naprosto neumětelsky. Kromě hudby a pár vtipů tu nefunguje nic (Rockujdobře je fajn, ale tahoun to není). Metráček Howard je nesnesitelná a celý příběh se zvraty ve zvratech je na zvracení. Po vidění bruslení na ropě na konci jsem se chtěl dobrovolně přihlásit na lobotomii. Cross s Kingsmany? To už radši komentovat nebudu. Pryč od toho.

Duna: Část druhá (2024)

One for the ages. Dříve se povídalo, že Tolkienova díla jsou nezfilmovatelná. Pak přišel takovej hastrman z NZ a všem padá čelist dodnes. O Herbertově dílu se to říkalo také, tentokrát všem vylamuje chlebárny Dený z Kanady. Nejednou jsem si při sledování vzpomněl na LOTR:ROTK, ať už díky květnatosti příběhu a neuspěchaným tempem vyprávění, zaměřením na postavy, akčním scénám, výpravou, kamerou či dokonalou hudbou. K tomu navíc politika a náboženství. Výborně je zde podchycena přeměna hlavního "hrdiny", čemuž pomáhá i výborný Šavlomet (jeho proslov v jeskynním subsystému je dokonalý jak argumenty, tak jeho přesvědčivým výkonem a divákovi je jasné, že od téhle chvíle nastane epická jízda). Vše tu drží v celku jak slepené chemickou kotvou. A divák si přeje, aby tohle neskončilo. Člověk čekal, že sci-fi bude vévodou Železný Jim s jeho Avatary, ale Novoměšťák mu vypálil rybník. Na trojku si očividně minimálně půl dekády počkáme, ale jestli Denča potřebuje čas na rekuperaci energie, aby mohl podle jeho slov natočit nejlepší film všech dob, tak ať si dá třeba rande s Rámou...

Maják (2019)

Herecky výborné (tyhle role Danepřítel umí), atmosféra vlhkého, studeného a smradlavého místa prosakuje celým filmem. A to je vše, jinak je to bohužel nekonečná nuda o exkrementu.

Vládcové nebes - Část třetí (2024) (epizoda)

Epizoda zaměřená pouze na jednu misi, do té doby nejrozsáhlejší bombardovací akci, soustřeďující se na velké továrny na výrobu ložisek. Navíc bez návratu domů, ale s přistáním v Alžírsku. Počasí má rozhodující řeč, mise nejde podle plánu, pevnosti padají jak hrušky. Výborný díl, ovšem z režijního hlediska mám stále výtky - akce je dost nešťastně nasnímaná, nízkokvalitní triky otravují a chybí nějaký větší záběr, který by divákovi přiblížil rozsáhlost akce a jaký prostor na nebi téměř 400 pevností zabírá.