Černobyl - Please Remain Calm (2019) (epizoda)

Zatím nelze přesně odhadnout do jaké pozice to letos HBO s Černobylem dotáhne, ale druhý díl představuje špičku současné Quality TV a chvílemi za sebou nechává i závěrečnou řadu Game of Thrones. Tahle zhmotnělá hrůza, nabírá neuvěřitelné obrátky a doufejme, že tempo vydrží až do páté epizody.

Marilyn - Aukce jednoho života (2017)

Materiál, který nic nového nepřináší. Nekonečný sled povrchních blábolů glorifikuje hereckou ikonu, a něco jako punc výjimečností, mají tomuto dokumentu dodávat prostřihy do aukční síně, kde se vydražují osobní věci zesnulé herečky.

M*A*S*H - Čas života (1979) (epizoda)

Alda napsal díl s velkou vnitřní dynamikou. Ještě více, by téhle epizodě slušel kontinuální záběr bez střihu, pak by to bylo geniální.

No Matter (2013) (hudební videoklip) odpad!

Sámer naběhl s ruční kamerou na Matějskou a výsledkem je videoklip, který dneska dokáže (a podotýkám, že mnohem sofistikovaněji!) natočit kdejaký náctiletý „jůtuber“. Je to tak nízké, že si to snad ta Matějská ani nezaslouží ;o)

Scudda Hoo! Scudda Hay! (1948)

Blondýna jménem Betty, která ve svých modrých šatech opouští kostel je Marilyn Monroe.

The Tap Tap - Řiditel autobusu (2011) (hudební videoklip)

Ládkovo textařské nadání je nesporné, ale přesto jeho tvorba jde kam si mimo mě. Možná proto je “Ředitel autobusu“ příjemná výjimka, která baví a o to víc je skvělé, že celý projekt podporuje prospěšnou věc. Přiznávám, že kolo, jakožto kompenzační pomůcka, pro mne do té doby představovalo naprosto neznámou problematiku.

Strnadovi (2017)

Strnadovi se převtělují do celovečerního dokumentu a třetí část, na které je celé dílo vystavěno nabízí nejvíce dramatických momentů v dlouholetém manželství této sedmičlenné rodiny. Třeštíkové se do rukou dostal výjimečný materiál a jeho zpracování je velmi subtilní a citlivé. Strnadovi jsou otevření, autentičtí a zcela upřímní lidé a celé vyprávění může bez nadsázky posloužit jako sonda do dlouholetého vztahu, kde každodenní jednotvárná starost o chod velké rodiny a udržení podnikatelské činnosti, představují dvoufrontovou válku o zachování si zdravého rozumu. Strnadovi nejsou přelomový dokument, ale netrpí patosem, obsahují překvapivě mnoho vtipných momentů a mají tendenci k postupnému „zrání“. Po projekci následovala diskuze s Helenou a na její otázku, zda někdo věří na 35 let společného soužití se po krátkém zaváhaní v plném sále několik rukou zvedlo… tak alespoň malá naděje tu je :) (Předpremiéra Aero 2017)

Zkouška orchestru (1978)

Sofistikovaná sonda, která jasně analyzuje mezilidské vztahy. Klasický orchestr zde slouží jako vzorek „národa“ a zároveň představuje metaforu moderní společnosti. Vzestup i pád civilizace odehrávající se ve zkušební místnosti. Geniální!

Forrest Gump (1994)

Z nejzásadnějších momentů knihy Winstona Gromma Robert Zemeckis efektně buduje dramatickou klenbu, kterou nejvíce zdobí naivita Forresta Gumpa a neotřelé podání amerických moderních dějin. Je to film, který se svou svůdností podobá pohledu do cukrářovy kuchyně.

15 minut (2001)

Český divák má v tomto Herzfeldově celovečerním snímku o jednu atrakci navíc; a tou je Karel Roden. Mimo toto je 15 minut zcela průměrný a spíše fádní thriller.