• Rodinný

To se vysvětlí, soudruzi! - Srdečné pozdravy z lázní (2024) (epizoda)

Štěpánka se na konci tohoto dílu začala chovat aspoň trochu lidsky. Vědmu Margot hraje B.Bočková, vrchní sestru I.Chýlková. Servilního ředitele lázní hraje J.Jankovský, údržbáře Z.Julina. Natáčelo se v lázních Karlova Studánka. Název dílu odkazuje na film Srdečný pozdrav ze zeměkoule(1982). ***7.díl je na webu Č.televize : ČT 1, neděle 14.4.2024, 20.10 .

Stíny v mlze - Královna majálesu (2024) (epizoda)

Celkem slušný rozjezd 2.série. V 1.dílu je pochopitelný posun v rodinných vztazích hlavních postav. Např.: Martin Černý(J.Vyorálek) se dal zase dohromady se svou ženou(P.Beretová), taky přestal kouřit. Magda Malá(P.Špalková) se naopak rozvedla, její ex-manžel(J.Plesl) se dal dohromady se svou kolegyní z filharmonie, čekají rodinu. Její tchyně(R.Rázlová) je po smrti. A šéf mordparty Tomek(D.Viktora) si přestal mixovat ovocné koktejly... . Zavražděnou studentku D.Vrbovou hraje L.Skleničková, ředitele popelářské firmy T.Topiče J.Hána, vraha Ludvíka Maryšku T.Dastlík, Simonu, manželku M.Černého(J.Vyorálek) hraje P.Beretová. Hanku, přítelkyni jejich syna hraje B.Bočková a státního zástupce J.Praderu hraje P.Batěk. ***1.díl je na webu Č.televize : ČT 1, pondělí 8.4.2024, 20.10 .

To se vysvětlí, soudruzi! - Balada pro Kozlopíra (2024) (epizoda)

Zas dobré fóry : estébák Hora(L.Noha)hrající na ukulele, šerif zpívající výpověď, Ind Šušrut převlečený za indiána ... . A překvápko na konec : Kozlopír skutečně existuje ... . Šerifa hrál M.Pechlát, jeho zástupce S.Rašilov, rýžovníka zlata, vydávajícího se za trampa J.Gottwald. Natáčelo se taky v jeskyni Pusté kostely, v trampské osadě Měsíční údolí v Mrači a u rybníka Buková Lhota. Název dílu odkazuje na film Balada pro banditu(1978). ***6.díl je na webu Č.televize : ČT 1, neděle 7.4.2024, 20.10 .

Skryté skvosty - Jánský Vrch (2024) (epizoda)

Moc dobrý díl. Výborná je hudba kapely Priessnitz z Jeseníka, čili z tamního kraje. Je škoda, že to není uvedené v titulcích. ***4.díl je na webu Č.televize : ČT 2, čtvrtek 28.3.2024, 21.20 .

Skryté skvosty - Zlatá Koruna (2024) (epizoda)

Zajímavá je místní barokní lékárna. Poděkování českobudějovickému biskupství za pomoc při natáčení. Tamní kostel se po zrušení kláštera (1785) stal farním a dvakrát týdně (ve čtvrtek a v neděli) se v něm konají mše. ***3.díl je na webu Č.televize : ČT 2, čtvrtek 21.3.2024, 21.20 .

Skryté skvosty - Vizovice (2024) (epizoda)

Unikátem je relikviář v místní zámecké kapli. Obsahuje 365 relikvií svatých, na každý den v roce jednu. Podle toho, který světec měl zrovna ten den (v 18.století) svátek. Na tomhle dílu se mj. podílelo Muzeum regionu Valašsko. ***2.díl je na webu Č.televize : ČT 2, čtvrtek 14.3.2024, 21.20 .

Skryté skvosty - Kunětická hora (2024) (epizoda)

Velice dobré pokračování úspěšného dokumentárního seriálu o méně známých památkách. Tenhle díl mi připomněl, že Kunětická hora byla Rumburakovým hradem v seriálu Arabela. Objevem je(nejspíš nejen pro mě), že rekonstrukci hradu vedl architekt Dušan Jurkovič . ***1.díl je na webu Č.televize : ČT 2, čtvrtek 7.3.2024, 21.20 .

Planeta Praha (2022)

Moc pěkný dokument s pár vtipnými záběry. Nejlepší je straka vybírající klíšťata muflonům... . Volně navazuje na ještě lepší dokument Planeta Česko. Jsem rád, že jsem ho po roce a půl viděl aspoň v televizi. Mimochodem, netuším proč je nahoře uvedený coby vypravěč taky R.Stanke, jediným vypravěčem je J.Macháček ... .***Je do 15.dubna dostupný na webu Č.televize : ČT 2, Velikonoční pondělí 1.4.2024, 17.45 .

My, občané Protektorátu - Epizoda 3 (2024) (epizoda)

Zakončení protektorátní trilogie, léta 1942-1945. Nepříjemně mě překvapily vzpomínky jedné pamětnice na atentát na R.Heydricha. Vyzněly dost proněmecky, kolaborantsky. Naopak mě rozesmály letní prázdninové záběry na naháče ... . ***3.díl je na webu Č.televize : ČT 2, úterý 26.3.2024, 20 h .

My, občané Protektorátu - Epizoda 2 (2024) (epizoda)

Druhý díl - léta 1940-1942. V protektorátu začalo přituhovat, a to nemyslím tuhé zimy plné sněhu . Např. přísné odvody dodávek potravin: kolik vajec od jedné slepice se musí odvést atakdále. Nebo třeba - konec září 1941 : příchod nového protektora, naci-bestie R.Heydricha. ***2.díl je na webu Č.televize : ČT 2, úterý 19.3.2024, 20 h .