Samurai Champloo (2004) (seriál)

Moje hodnotenie sa týka zostrihu prvých 4 častí tejto série: Skutočne ide o výborné anime o dvojici samurajov, ktorým neustále niečo alebo niekto prichádza do cesty ich vzájomného súboja. Nakrútené je to nápadito s pôsobivými bitkami s tým, že film často recykluje známejšie kúsky (od Frankensteina až po ľubovolné samurajské veci). V každom prípade v mixe s originálnou a kvalitnou hiphovou hudbou vzniká celkom netradičný mix, ktorý funguje po všetkých stránkach dokonale (ale plný počet si odložím až do času , keď sa dostanem ku kompletnej sérii - zatiaľ slušné 4*).

Zajatec na Zendě (1937)

Toto sfilmovanie Zajatca na Zende patrí k najuznávanejším. Na mňa však nezanechalo neaký extra dojem. Jediné čo mi sedelo dokonale bolo herecké obsadenie (od hlavných úloh až po vedľajšie jednoducho skvelé). Prvá polovica filmu mi pripadala nezáživná (najmä z hľadiska režijnej stránky som tu nevidel jediný schopný nápad) a film zachránila najmä tá druhá, kde dôjde aj na nejaký ten šermiarsky súboj (veľmi slušne nakrútený). Ale zase ma nepresvedčil preplácaný záver (na môj vkus bola posledná scéna príliš pateticky podaná). Takto teda nemôžem ísť vyššie, aj keď je to taký ľahší nadpriemer.

Cesta ke slávě (1976)

Portrét folkového speváka a bojovníka za práva robotníkov Woodyho Guthrieho je poctivo nakrútená biografia mixnutá s roadmovie a sociálnou drámou. Filmu dominuje suverénny výkon Davida Carradina v hlavnej úlohe, ktorému som bez problémov uveril jeho kreáciu. V menšej úlohe sa civilnejším výkonom predstavil aj Randy Quaid.

Superpoldové (2001)

Ako človek, ktorý nikdy nevidel žiadny diel policajnej akadémie viac ako 5 minút som sa veľmi nehrnul do podobnej žánrovky. Našťastie táto absurdno-fekálna komédia disponuje svojráznejším humorom a aj keď doterajšie počiny hereckej skupinky "Broken Lizards" sú mi absolútne neznáme, pri tomto priblblom kúsku som sa celkom pobavil.

Soukromý život Sherlocka Holmese (1970)

Krimi žáner príliš nemusím, ale táto satirická demýtizácia Sherlocka Holmesa ma kvalitne pobavila. Ústredná dvojica je výstižne obsadená a ešte lepšie zahraná, scenár je úžasný (od nápadu spraviť z Sherlocka feťáka a homosexuála až po lochnesské epizódy s mníchami), kamera nádherná a Wilderova réžia ako väčšinou bezchybná.

Mzda strachu (1953)

Ľahko odhadnuteľné, ale skvele nakrútené dielko, ktoré disponuje dobrým obsadením a akčnými scénami, ktoré sú napínavejšie a presvedčivejšie ako vo väčšine súčasných špektáklov. Od plného počtu ma držala len trochu pridlhá prvá 45 minutovka, inak som bol viac ako spokojný.

Náhradní díly (2003)

3 1/2 S podobne nekompromisným prístupom režiséra som sa už viackrát stretol (najmä v prípade belgických filmov ako je Pure Fiction, či filmov miláčikov Canneského festivalu bratov Dardennovcov prípadne Winterbottomovho utečeneckého In this World). Ide o prístup bez prikrášlení, akoby dokumentaristickým pohľadom, v tomto prípade zameraným na postavy prevádzačov a "ich" bežnú rutinu ako odstraňovanie udusených utečencov či (ne)dobrovoľné prostituovanie utečenkýň v núdzi. V podstate zaujímavá a silná nosná téma, vo výsledku dobrý film, ale nič nové pod slnkom.

Swordsman 3 (1993)

Kultová akčná fantasy, ktorá stále nestratila zo svojho pôvabu. Fascinovala ma najmä nápaditosť tvorcov ohľadom choreografií wire-fu scén (ich poňatie s tou správnou dávkou nadsázky zanechá oveľa väčší dojem ako v mnohých novších a drahších špektákloch). Vychytávky ako odrážanie výstrelov z dela rukami alebo vystreľovacia zošívacia ihla skutočne pridali osobitému snímku na kvalite a pomáhajú vysporiadať sa so šialenosťou príbehu (mal som pocit akoby to nakrútil Terry Gilliam na ázijskom tripe), ktorý sa neberie príliš vážne. Jednoducho úžasná imaginácia tvorcov tohto snímku na mňa zabrala a po dlhom čase som konečne zhliadol vydarenú fantasy.

Bichunmoo (2000)

Kórea nekórea - keď počas celého snímku sledujem čas na videu, tak to nemôže byť dobrý film - a je to po Legend of evil lake už druhá kórejská fantasy, kde mi bila do očí samoúčelná umelosť wire-fu scén (najviac sa mi však toto vybavilo po odsledovaní filmu East is red, ktorý napriek obmedzenosti rozpočtu a roku 1993 na tejto ploche u mňa definívne vyhral). Ak porovnám s Legend of evil lake (3*) tak ten ma presvedčil viac aj po stránke kamery aj ohľadom hercov (neviem, ale tentokrát u mňa nikto nevynikol) a to, že kórejské fantasy si potrpia na ........konce tiež u mňa nepridá na kvalite. Príbeh je docela prepletený a na fantasy film vcelku zvládnutý, preto mi je ľúto, že technická (žiadne strieľajúce meče na mňa dojem nespravia) a herecká stránka za veľa nestoja.

Mr. & Mrs. Smith (2005)

Ako letná multiplexová zábava dobre stráviteľné, len niektoré ingrediencie bolo treba lepšie zamiešať (štipku scénaristického korenia a malá dávka väčšej dejovej konzistentnosti by to vyriešili).