• Thriller

Horizont události (1997)

Neoriginálna zmeska Votrelca a Solarisu s béčkovými dialógmi a priehľadnými filmovými trikmi. V prvej polovici som bol ešte zvedavý, kam to povedie, ale v druhej, akčnej polovici som netrpezlivo čakal na koniec.

Kořist (1998)

Film je názornou ukážkou toho čo sa stane, ak mužom s vysokou hladinou testosterónu niekto zastúpi cestu pri dosiahnutí cieľa. Nechcú dohodu, ale rozdrviť súpera. Každý z dvojice hlavných hrdinov mal mnoho príležitostí, ako vycúvať z konfliktu, ale stal sa presný opak, jeho eskalácia. Plno scenáristických berličiek, aby z toho bol viac thriler ako psychologický film. S pokračujúcim časom čoraz viac predvídateľných scén s nevydareným hlúpym záverom.

Traffic - Nadvláda gangů (2000)

Z troch, farebnými filtrami odlíšených, navzájom prelínaných príbehov sa mi veľmi páčili dva: žltý o boji mexických kartelov o moc za spočiatku nevedomej účasti mexických policajtov a červený o premene manželky zatknutého drogového bossa zo ženy v domácnosti na dokonalú pokračovateľku živnosti svojho manžela. Modrý príbeh o práci šéfa vládneho úradu proti drogám, ktorého dcéra sa stáva drogovou závislou je tak trochu lacný a ako jediný by asi neobstál samostatne. Akonáhle som videl Eriku Christensen, alebo zábery z odvykacích sedení, padal môj pôžitok z filmu strmo dole. Vynikajúce herecké výkony Benicia del Tora a Catherine Zeta-Jones.

Půlnoční běh (1988)

Dlhé a možno preto slabé. Alebo možno preto slabé, lebo tomu chýba nejaká ženská hrdinka. Napr. Jackie Brownová má tiež zdĺhavé pasáže, ale má súčasne v sebe určitý esprit. Znovu by som si to určite nepozrel.

Laurel Canyon (2002)

Konfrontácia dvoch protikladných(?) prístupov k životu, hedonistického, ktorý nedbá na konvencie a škrobeného dbajúceho na povesť. Christian Bale, syn rockovej producentky prichádza na návštevu domov so svojou priateľkou. Chce si zachovať spôsobilosť byť vhodným partnerom pre svoju priateľkou a najmä pre jej rodičov a snaží sa udržať jasnú deliacu čiaru medzi týmito dvoma svetmi, ale jeho priateľka Kate Beckinsale, ktorá bohémsku atmosféru nikdy nezažila je prirodzene zvedavá. Do akej miery sa kto namočí je otázka vnútornej vôle, príležitosti, zvedavosti a osobných dispozícii. V tomto smere neprináša film nič nové, ale výsledok je vďaka hereckým výkonom (McDormand, Beckinsale, Nivola), civilnému priebehu a určitému erotickému dusnu pozerateľný.

Pravidla boje (2004)

Dobré herecké výkony Van Kilmera a Williama Macyho v thrileri s mnohokrát použitými námetmi (špinavá politika, obchod s bielym mäsom...) ale toto všetko si uvedomíte až (takmer) po skončení filmu, pretože počas neho občas neviete ktorá bije. Za jedno pozretie určite stojí, pri druhom sa už dajú nájsť mnohé neoriginálne scény.

Drobné nehody (2002)

Filmy ala "Dogma" majú jeden problém: ak vás nezaujme námet a dej, tak je to stratený čas. Nemôžete sa kochať ani formálnymi výbojmi, ani hereckými výkonmi. Toto je problém aj tohto filmu. Neukazuje ani mimoriadnu situáciu ani neprináša nový pohľad na bežné problémy. Záver, v ktorom podnikateľ odmieta ísť do ďalšej zákazky, aby mal viac voľného času a jedna zo sestier sa ospravedlňuje za svoje podozrenie mi pripadne taký "televízno-inscenačný".

Ochotní dospělí (1992)

Dlhý úvod a druhá časť príliš nepravdepodobná a klišoidná. A navyše pri motíve výmeny manželiek na jednu noc si vždy spomeniem na poviedku Roalda Dahla a hlavne na jej záver, v ktorom bola jedna z manželiek až príliš spokojná s novým partnerom. A kto z nás by také niečo riskoval, že páni :-)

Hodná holka (2002)

Dusno (amerického) malomesta. Jennifer Aniston, predavačka v miestnej samoobsluhe sa snaží uniknúť dennému stereotypu. K svojej smole si vyberá za milenca navonok romantického mladšieho kolegu, ale tak trochu prípad pre psychiatra. Ich vzťah neunikne pozornosti a problémy prichádzajú zo všetkých strán. Napokon sa snaží ukočírovať svoj život k bývalej nude, čo nejde bez následkov a určitých obetí. Dobré herecké výkony (hlavne všetky tie postavy v samoobsluhe) a civilný prejav hlavnej hrdinky sú plusom. Páčilo sa mi realistické zobrazenie zaujímavej témy. V živote je asi viac výhier ako prehier, alebo skôr, to čo máme, nepovažujeme za výhru a to je možno chyba.

Sluneční země (2002)

Filmu chýba väčšia dynamika. Problémy jednotlivých postáv ako aj ústredný konflikt medzi miestnou komunitou a plánom novej výstavby boli podané nezaujímavo. Zaujímavé je vysoké hodnotenie na IMDb, asi je v tom niečo, čo je pre našinca nezdielateľné.