• Krátkometrážní

Vetřelci dávnověku - Blízká setkání (2010) (epizoda)

Blízke stretnutie. Moment, na ktorý čaká nejeden človek fascinovaný mimozemským životom. Podľa niektorých teoretikov, pochádzajú záznamy o týchto stykoch už z dávnej minulosti. Odvolávajú sa napríklad na spis z 13. storočia menom Otia Imperialia. Údajne sa tam spomína incident s takzvaným UFOm v jednom meste v Anglicku - Bristole. Ide o pomerne málo preskúmaný prípad, ktorému by som jednoznačne venoval viac pozornosti. Rovnako aj "svedectvám" janovského moreplavca Krištofa Kolumba o jeho "svetlách na nebi". Ľudia si možno z toho robia srandu, ale čo tak sa reálne pozrieť na okolnosti a prípad preskúmať bližšie? A čo teda videlo mnoho svedkou počas ničivej Čiernej smrti? Mimozemskú loď, ako sa niektorí domnievajú? Možno, nikto s istotou nevie. Stredoveké umenie je tiež neskutočne zaujímavou kapitolou a hlavne rôzne výjavy a zobrazenia. Milujem skúmať tieto diela. Osobne si však myslím, že blízke stretnutia v minulosti mohli byť skutočnosťou.

Vetřelci dávnověku - Poslání (2010) (epizoda)

Ak niekedy na tejto planéte pristáli cudzie bytosti, prečo? Bolo to ťaženie zlata ako sa niektorí teoretici domnievajú? Alebo snáď niečo iné? Na otázky takéhoto typu sa snaží odpovedať táto technicky veľmi dobre natočená epizóda. História Sumerov je jednoznačne zaujímavá téma a to či údajné bytosti zvané Anunna prišli na Zem ťažiť zlato považujem za tiež pozoruhodnú hypotézu. No žiadalo by sa mi viac dôkazov. Známy fenomén - mrzačenie hovädzieho dobytka tu bolo tiež spomínané. A hádajte kto za tým stojí. Mimozemšťania, ako inak. Stále ide síce o záhadu, so stopercentnou istotou by som však o tom nehovoril. Niekoľko stoviek metrov dlhé čiary, v ktorých sú vykopané asi 1 meter hlboké jamy v okolí mesta Pisco (Peru) by sa tiež žiadalo viac preskúmať. Hieroglyfické písmo údajne hovorí o akýchsi napoly ľuďoch, napoly zvieratách - mutantoch v egyptskej mytológii. Krištáľové lebky sú v tejto časti rovnako predmetom rôznych dohadov ako aj slávne kruhy v obilí, ktoré doteraz nikto nedokázal uspokojivo objasniť. Ja len pevne dúfam, že sa nám podarí na toto všetko nájsť odpovede.

Muse - Psycho (2015) (hudební videoklip)

Aj keď Muse veľmi nepočúvam, skladba Psycho sa mi páči. Videoklip je tiež veľmi originálny s množstvom nápadov či už z hudobného alebo kinematografického hľadiska.

Vetřelci dávnověku - Mimozemšťané a tajný kód (2011) (epizoda)

Tretia séria sa veru neuberá najlepším smerom. Asi od deviatej alebo desiatej epizódy, teórie a myšlienky, ktoré nám “zastánci teórie antických astronautov” predkladajú v seriáli začínajú byť až priveľmi zvláštne. Táto časť hovorí o akejsi “svetovej mriežke”, ktorou majú byť spojené niektoré významné historické pamiatky. Podľa teoretikov tieto miesta neboli postavené náhodne, ale zámerne. Mali predstavovať akýsi “tajný kód” pre budúce civilizácie. Teraz sa však prikláňam k teórii amerického spisovateľa Jasona Colavita. Na čo by nejaká antická kultúra myslela na svoj zánik a na to ako “kód” budú môcť rozlúštiť ďalšie civilizácie? Mnoho z nich bolo úzko spätých so stvorením a potom aj s akýmsi opätovným povstaním. V angličtine - cyclic life. Ďalej mali tieto miesta na “mriežke” slúžiť ako tankovacie stanice pre UFO či navigačné body. Mne osobne to príde až príliš pritiahnuté za uši. Napríklad taký Teotihuacán v Mexiku je nepochybne záhadným a tajomným miestom, ktoré si zaslúži viac výskumu. No či mimozemšťania môžu za to, že na takom Veľkonočnom ostrove je údajne podobná architektúra mi nepríde absolútne pravdepodobné. To, že egyptské Pyramídy v Gíze, neolitický komplex Thornborough Henges vo Veľkej Británii a historické miesta, ktoré obývali americkí indiáni Hopiovia sú všetky postavené akoby podľa pásu v súhvezdí Orión je tiež pozoruhodné. Avšak rozprávať hneď o určitých faktoch so stopercentnou istotou, by som nerobil. Niektoré vikingské prstencové pevnosti, grécke Delfy či opäť Gíza sú tiež postavené na jednej priamke. Je to skutočne zaujímavé zistenie, no aj pri tomto platí to isté čo v prípade súhvezdia Orión. A v neposlednom rade ostrov pri francúzskom pobreží, Gavrinis, na ktorom sa našli rôzne znaky, značky, čiary, kruhy a ešte kadečo z obdobia 3500 rokov pred n. l. Údajne sa obyvateľom ostrova v minulosti podarilo vypočítať obvod Zeme či Ludolfovo číslo a následne ho vyryli do kameňa. To je len malá časť historických “záležitostí”, ktoré niektorí teoritici bez dôkladnejšieho výskumu automaticky pripisujú mimozemským návštevníkom.

Vetřelci dávnověku - Návštěvníci (2010) (epizoda)

Zaujímavá epizóda. Nepopieram, že vo svete je stále čo objavovať. Či už ide o africký kmeň Dogonov, ktorý údajne dostal galaktickú, astronomickú "múdrosť" od nejakého hviezdneho "boha" alebo americkú indiánsku skupinu Hopiov či Zuni. Tieto dva kmene tiež majú tiež uctievať bytosť zvanú Kachina. Tá má podľa niektorých teoretikov byť mimozemskou bytosťou. Nateraz sú to všetko len dohady a jednoznačne treba vo výskume pokračovať. Čínske mýty tiež spomínajú príchod Žltého cisára - Huáng​dìho, ktorý mal prísť na Zem na drakovi. O akého draka ide? Bol to vôbec drak? Nikto so stopercentou istotou nevie. Tému návštevníkov z vesmíru však považujem za veľmi otvorenú a myslím si, že by sa o tom malo aktívne rozprávať. Seriózne.

KSHMR & KAAZE feat. KARRA - Devil Inside Me (Lyric Video) (2019) (hudební videoklip)

Skladba, na ktorú čakali fanúšikovia indicko-amerického hudobníka KSHMRa, švédskeho rodáka KAAZEa a speváčky KARRY z New Jersey, je konečne tu. A spolu aj fajn lyric video. To je natočené vskutku profesionálne, text je tiež zaujímavý a celkovo myšlienka skladby mi príde pozoruhodná. Podľa mnohých ide o jednu z najväčších spoluprác vo svete hudby (podľa mňa tiež) a preto to určite odporúčam.

Ummet Ozcan x Coone x Villain - Trash Moment (2018) (hudební videoklip)

Trash Moment od Holanďanov Ummeta Ozcana, Villaina a Belgickej hudobnej hviezdy - Coonea, je neskutočný energický banger, nad ktorým zajasá duša nejedného hardstyleového fanúšika. Videoklip začína peknými zábermi na Budapešť (nejako nerozumiem prečo) a zvyšok väčšinou tvoria výborne zostrihané zábery z koncertov tvorcov. Myšlienka je však o dosť iná, ako pri iným klipoch. Citujem SPINNIN' RECORDS: This track is all about creating awareness, with all the trash that’s laying uselessly around us on the festival grounds. Throw your trash in the bin, recycle. Think about the environment and the future of our planet. V preklade: Táto skladba má za cieľ upozorniť na všetok odpad, ktorý zbytočne leží na zemi, na festivaloch a okolo nás. Vyhadzujte odpad do koša, recyklujte. Myslite na životné prostredie a budúcnosť našej planéty. Niečo také tu hádam ešte nebolo.

Alok & Timmy Trumpet - Metaphor (2019) (hudební videoklip)

Skladba od brazílskeho hudobníka Aloka a Austrálčana Timmyho Trumpeta je síce trochu nečakaná spolupráca, no minimálne pre psytranceového fanúšika stojí za vypočutie. Videoklip je tiež zaujímavý, natočený zvláštnou "abstraktnou" formou.

Sant'Antonio di Padova (2002) (TV film)

Aj keď som kresťan a zaujímam sa o životy svätcov, nikdy ma to nejako neťahalo a skrátka filmy takéhoto typu som nepozerával. Všetko sa to zmenilo keď moja mamka prišla jedného dňa domov a doniesla aj televízny film na DVD. Život portugalského rímskokatolíckeho kňaza, rehoľníka - františkána a svätca Antona Padovského (Paduánskeho) je podľa môjho názoru veľmi zaujímavou oblasťou. Jeho časť spracovaná talianskym režisérom Umbertom Marinom jednoznačne stojí za pozretie. Sant'Antonio di Padova ponúka skutočne pozoruhodný pohľad na život Antona z Padovy, ktorého hrá výborný Daniele Liotti. Obsadenie sa mi veľmi páčilo a tiež ma pobavila postava pátra Giulietta (Enrico Brignano). Milujem keď sú vo filmoch takéto sprievodné postavy, charaktery, ktoré sú s hlavným hrdinom a pomáhajú mu. Akurát, toto bolo aj v skutočnosti, nejde o vymyslený príbeh. Čo sa mi však menej páčilo, bolo to ako tu bol prezentovaný Svätý František. Prišiel mi zvláštny, nie úplne ako by som si ho predstavoval. Drámy tiež nepatria k žánrom, ktoré často pozerávam, no tu sa mi príbeh a práve dramatické spracovanie mimoriadne páčilo. Malo to patričnú emóciu, hlavne scény s vnútorným bojom Antona Lisabonského (takto bol tiež nazývaný). Tie tvoria veľkú časť filmu. Anton nebol ani zďaleko úžasný, dokonalý človek. Vôbec nie. Tento snímok sleduje práve jeho vnútornú premenu narodeného ako Fernando de Bulhões v bohatej rodine na rehoľníka, ktorý sa rozhodol vzdať sa svojho majetku. Z talianskej kinematografie som doteraz videl len zopár snímkov a aj to boli poväčšine len videoklipy. Toto ma však veľmi inšpirovalo a ukázalo ťažký, no za to veľmi hodnotný, neskôr "svätý" život patróna nájdenia stratených predmetov, Svätého Antona Paduánskeho. A ešte by som dodal - hudba od Marca Frisinu je skutočne nádherná.

Bassjackers & TWIIG - Memento (2019) (hudební videoklip)

Memento je vskutku zaujímavé spojenie dvoch EDM žánrov - big-roomu a psytranceu. Holandská dvojica Bassjackers, ktorá je známa práve svojou big-roomovou tvorbou tentokrát spojili sily s chorvátskym duom TWIIG. Tí majú veľmi špecifický druh psytranceu - viem ho spoznať na prvé počutie a myslím si, že rovnako aj mnoho fanúšikov po celom svete (som jedným z nich a Chorvátsko milujem). Mnoho poslucháčov však oveľa viac pritiahne druhý drop a celkovo melódia v druhej časti. Je totiž inšpirovaná skladbou Rasputin od nemeckej hudobnej skupiny Boney M. Čo však mňa oslovilo ešte viac než pesnička, je videoklip. Niečo také som od SPINNIN' RECORDS vôbec nečakal. Perfektné, očarujúce zábery z rôznych kútov sveta, výborný strih a hudba dokopy dávajú nádherné kinematografické dielo.