Půjčovna masa

• USA Altered Carbon
USA, (2018–2020), 15 h 36 min (Minutáž: 43–67 min)

Tvůrci:

Laeta Kalogridis

Předloha:

Richard Morgan (kniha)

Martha Higareda, Joel Kinnaman, James Purefoy, Stephanie Cleough, Ato Essandoh, Byron Mann, Andre Tricoteux, Matt Frewer, Renée Elise Goldsberry (více)

Série(2) / Epizody(18)

Po 250 letech strávených v hibernaci je oživený vězeň, který si může vydobýt svobodu jediným způsobem: musí zjistit, kdo je vrah. (Netflix)

InJo

Kyberpunková sci-fi detektivka, která sice vizuální podobu velkoměsta budoucnosti dost okatě vykrádá z Blade Runnera (i když to udělalo asi každý druhý futuristický sci-fi) a v první polovině jsem s dějem trochu bojoval, ale minimálně od hardcore výtahové scény v pátém dílu už to byla téměř bezchybná jízda se sevřeným, slušně nepředvídatelným a náramně vtahujícím příběhem. Detektivní zápletka je poměrně složitá, ale ke konci se celá krásně a přehledně rozplete, zásadní akční scény jsou originální a příjemně drsné a záporáci velmi rozmanití a působiví (u mě vede asi slizký kníratý Asiat). A v hlavní roli můj čím dál tím oblíbenější drsný švédský sympaťák Joel Kinnaman. Jsem zvědav, jestli vznikne další série, ale i pokud ne, se zakončením této řady jsem dostatečně spokojený. S01: 80 % ()

MikyAff

Velice poutavá sci-fi podívaná, jehož svět vás bude bavit a zajímat. O nahá těla, akční scény a zlomové momenty zde není nouze. Až jsem se občas trochu už v tom motala, ale finále vás vymotá. Zdevastovaná lidská povaha je místy krásně vyobrazena a i k postavám si dokážete najít nějaký vztah. I když osobně si nejvíc budu jako highlight pamatovat růžový batůžek, co nás celou dobu provázel. ()

HoneyBunny

Za mě docela rozporuplný produkt. Začnu klady. Joel Kinnaman je v hlavní roli perfektní. Má tu pravou fyzičku a dokáže skvěle zahrát drsňáka s dobrým srdcem, který v růžovém baťůžku nosí bouchačku. Sekundují mu neméně dobří kolegové. Líbila se mi stylizace laděná do film noir/Blade Runnera i nápad s nahráním "duše" člověka a možnosti "nosit" těla jiných lidí. Toho posledního seriál pěkně využívá. Nápad, styl a hrdinové tedy dobří. Jenže seriál se často dramaticky rozmělňuje a těká mezi tématy, respektive nedá těm důležitým tématům prostor dýchat. Chtělo to prostě pevnější ruku na pozici show runnera a možná i krátit. Velmi dlouho trvá, než nám ukáží, jak to vlastně bylo s původním Takeshim - a v tu chvíli je původní linka s vyšetřováním vraždy mnohem méně zajímavá a člověk si říká, proč se na ní strávilo tolik času. Nakonec se všechny linie poskládají do jakž takž úhledného balíčku, pokud je divák schopen se zorientovat ve všech nových pojmech, které na něj tvůrci chrlí. Kolem a kolem spokojenost, ale nemůžu se zbavit dojmu, že pro stoprocentní zážitek by si divák musel přečíst původní komiks, kde je spousta věcí snad lépe vysvětlena. ()

Helo

Naprostá pecka! Po traileru se mi to zase tak nezdálo, čekal jsem od toho seriálovou verzi Blade Runnera, ale nemohl jsem bejt víc vedle. Ano, stylizace je podobná, možná prakticky stejná, ale to je holt kyberpun - mě to vůbec nevadí. A ještě víc mi nevadí, že se tady tvůrci vůbec s ničím neserou. Zákonitosti světa jsou složitý a člověku trvá, než se do toho vžije, ale odměnou je skvělej propletenec příběhů, kterej... no, nebudu spoilerovat. S chutí do toho! ()

Adasin

Po první sérii se pro mě, jakožto fanynku kyberpunku, jednalo o další splněný sen. Po druhé sérii se ovšem jedná jen o zajímavý seriál, u kterého Netflix zahodil šanci. -------------------- PRVNÍ série: Když v Netflixu chtějí, tak dokáží vytvořit opravdu znamenité seriály, ať už spoluprodukované nebo vlastní. Altered Carbon se pro mě po zhlédnutí posledního dílu první série stal jedním z nich. A to hned z několika důvodů: Za prvé se sledoval v podstatě sám, každá epizoda končila tak, že jsem si sérii dala s chutí jako devítihodinový maraton. Za druhé disponuje vynikající technickou stránkou – tj. vizuálem, který mi zvlášť v Bay City připomíná kombinaci Gridu z Trona (spíše ze seriálu Tron: Povstání než z Tron: Legacy) a L.A. z Blade Runnera, a adekvátním hudebním podkresem (i když se Jeff Russo nevyřádil tak jako u Legiona). Za třetí jsou zde různé technické vychytávky jako virtuální realita, digitalizace, pouzdrování, zajímavé zbraně, umělá inteligence atd. Začtvrté jsou zde kvalitní herecké výkony (Joel Kinnaman, Martha Higareda, Dichen Lachman, James Purefoy aj.), dobře zpracovaný scénář (např. flashbacky, vysvětlování atd.) a různé zajímavé (nejen filozofické) úvahy. Za páté: seriál se nebojí ničeho, je tu krev sex, fantastická Rková akce. Za šesté na mě občas zafungoval humor. Za sedmé ta znělka se zase jednou fakt povedla, ale nakrkli mě, když ji u všech dílů kromě pilotu a toho posledního zkrátili... A za osmé je to víc než zdařilá adaptace Morganovy knihy (v češtině vyšlo pod stejným názvem – velmi těžko se sháněla - ten překlad mě štve – vím, na co tím chtěl překladatel upozornit, ale jak jsem pochopila z knihy i seriálu, tak tím „Altered Carbon“ mysleli spíš ty báze neboli čipy a ne ta těla – nevím, možná se pletu). I zde asi jako u všech adaptací platí, že není úplně doslovná a ani zdaleka nekopíruje knihu v každém detailu. Následuje SPOILER: tak např. do Suntouch House Kovacse nevezl Isaac ale Curtis, odměna pro Kovacse je v knize dvakrát taková, podnik Jack It Off se jmenuje U Jerryho, hotel Raven se jmenuje Hendrix, Elliotovo křestní jméno není Vernon ale Victor... a tak bych mola pokračovat ještě chvíli. Konec SPOILERu. Chápu, že někomu můžou tyhle rozdíly vadit, ale takhle je seriál pro čtenáře knihy aspoň někdy nepředvídatelný. A navíc to nejdůležitější zůstává (podobně jako u Ready Player One, akorát tam jsou změny oproti předloze daleko větší). Abych to konečně shrnula, na seriál jsem se po traileru i při čtení knihy hodně těšila a jsem z něj vážně nadšená. Psala jsem to už několika jiných seriálů, ale tady to platí obzvlášť – buď Vám "Půjčovna masa" sedne, nebo ne, kyberpunk holt není pro každého. Moc mě potěšila zpráva, že další série bude. Já tak můžu začít shánět další knihu ze série. --------------------- DRUHÁ série: Před druhou sérií jsem nakonec druhou ani třetí knihu přečíst nestihla, ale po zhlédnutí druhé série toho nijak nelituji. Tím nechci říct, že si myslím, že budou ty další dvě knihy špatné. Slyšela jsem, že je při adaptaci prohodili (takže druhá série jede podle třetí knihy) a k tomu udělali oproti třetí knize takových změn, že číst jí před seriálem by stejně nemělo smysl. Nelituji toho proto, že bych potom dost možná ještě víc nadávala, jak tvůrci druhou sérii Altered Carbon podělali. Fakt nevěřím, že by Morganova třetí kniha byla tak špatná, když první byla vynikající a když se jí tvůrci s drobnými odchylkami opravdu drželi, tak byla první série taky skvělá. Tady si myslím, že to byla chyba Netflixu – připomíná mi to dost případ Hry o trůny, kdy bez držení se knižní předlohy seriál postupně upadal. No, Altered Carbonu ten úpadek trval jen osm epizod. Oproti Hře o trůny je to o to horší, že tvůrci měli komplet předlohu a dokončenou, takže stačilo podle ní jet, bohužel ani toho nebyli schopni. Jak tedy zhodnotit druhou sérii? Oproti první strašný. A mám takovej pocit, že ani jako samostatněj béčkovej seriál by tahle série neobstála. Jednak hlavní hrdina už není vůbec zajímavý, jako charisma i osobnost zmizely někam do prdele – nic proti Mackiemu, ale Kinnaman byl někde úplně jinde, dokonce i ten herec, co ztvárnil jeho druhý já, byl lepší. A vůbec i to, jak s postavou v této sérii tvůrci pracovali, bylo tristní, když knihy jsou psány v první osobě a o hlavní postavě tak máme tunu informací (předpokládám, že i druhá kniha, když se knižní série jmenuje Takeshi Kovacs). Rovněž potenciál Quellcrist Fallconerové byl zahozen, o jejich vztahu nemluvě. Nové postavy pak nezaujmou, ani když jsou to lesby. Poe mi přišel celkem zbytečný a jeho výpravy do virtuálů a konstruktů jen rozřeďovaly krátký, nezáživný a zbytečně překombinovaný děj. Už si to nepamatuju přesně, ale mám pocit, že Poe v první knize vůbec nebyl, což naznačuje radikální odchylku od druhé knihy. Mimo jiné už mi přišlo trapné neustálé vytahování postav z minulé série a tím samozřejmě i opětovnou účastí jejich herců – bylo hrozně vidět, že tvůrci už nevěděli co by. Pro příběh a rozšiřování mytologie škoda řádků, tam to zkazili neskutečně… Značný úpadek zaznamenala i výprava. Na první pohled je sice Harlanův svět fakt pěkně udělanej, jenže pak zjistíme, že jinam se nedostaneme a většinu času se pohybujeme buď v lese nebo v tmavých uličkách a interiérech – občas je to navíc tak tmavý, že je vidět kulový. Na tohle jsme čekali dva roky?! No, není ani půlka roku, a až tu máme adepta na seriálové zklamání roku. Hodnocení seriálu jako celku u mě z 10 klesá rovnou na 7, kde se drží jen díky fantastické první sérii. 7/10 () (méně) (více)

• Joel Kinnaman, představitel hlavního hrdiny Takeshiho Kovacse, musel strávit každé ráno 90 minut v maskérně, aby maskéři zakryli jeho tetování na těle. (Tomas_TM)
  • Důvod, proč se nesmrtelným zbohatlíkům říká „Meths“, je odkazem na Methuselaha, který byl podle biblické pověsti nesmrtelným. (UncleMorty)
  • V seriálu je nad nápisem „Police“ na policejních autech ještě jeden nápis v hindštině, a to „Raksha Karna“, což znamená „chránit“. (Tomas_TM)

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

29.12.2018

Kyberpunkový Altered Carbon mění obsazení

Kyberpunkový Altered Carbon mění obsazení

30.07.2018

V čerstvě oznámené druhé řadě kyberpunkové sci-fi Altered Carbon od Netflixu se v hlavní roli vojáka Takeshiho Kovacse nově objeví herec Anthony Mackie (Captain America: Občanská válka, Detroit). Ten… (více)

Netflix a hvězda bojových umění

Netflix a hvězda bojových umění

01.07.2018

Netflix si objednal akční sci-fi seriál Wu Assassins s hvězdou bojové série Zátah Iko Uwaisem. Scénář k novince napíše John Wirth (Terminátor: Příběh Sáry Connorové, Falling Skies), o režii první… (více)

Barbar Conan míří do televize

Barbar Conan míří do televize

06.02.2018

Amazon dal před pár měsíci najevo, že si hodlá sehnat vlastní Hru o trůny. Krokem číslo jedna byl nákup televizních práv na Pána prstenů, z čehož se má ukuchtit prequel slavné filmové trilogie. Krok… (více)