Zkáza Středozemního moře

• Francie La Méditerranée va-t-elle passer l'été ? (více)
Francie, 2017, 90 min (Alternativní 52 min)

Režie:

Alexis Marant

Kolébka evropské civilizace je na pokraji katastrofy. Přelidnění, turistika, klimatické změny, znečištění a nepřirozené úpravy pobřeží, to vše negativně ovlivňuje jedinečné životní prostředí. Pokud se něco nezmění, čeká Středozemní moře smrt. Autoři investigativního dokumentu se vydali do nejtemnějších a nejohroženějších částí jeho pobřeží, které neodpovídají všeobecně rozšířeným představám o středomořském ráji. Dokáže se s takovým náporem vypořádat? (Česká televize)

radomiil

Lidský predátor vykazuje opět na odiv své nevlídné tesáky, kterými vše dříve či později zahubí-zaujala mě Ta naprostá arogance s dokonalou přehlíživostí jasných i logických argumentů obyč.snaživců)ať už od tuniských,řeckých nebo španělských odpovědných činitelů/lépe řečeno neodborných,uplacených hovad/+neuvěřitelně nezkoordinovaná volnost pohybu nejrůznějších plavidel v této oblasti a utajování nehod,o šokujících vytvářených skládkách v libanonském zkorumpovaném území radši nemluvě!!!Takže opravdu nám do budoucna zbyde správně vyřčený Středozemní bazén bez mořských živočichů s faunou.....za naší generaci mi je vskutku hanba, smutno atd; pozn.kdysi jsem také uvažoval o plavbě těmi zaoceánskými obřími čtvrtěmi, nyní ovšem ani zadarmo. ()

Autogram

So znečistením mori a oceánov je to kritické, ale dokument je to len priemerný. –––– Tvorí len jedno percento z plochy svetového oceánu. Ale je v ňom desať percent celosvetovej morskej diverzity. ()

subic

Škoda, že ČT2 uvádí tyto dokumenty jen v té zkrácené verzi. Zase jeden z těch dokumentů, které by se měli promítat už na školách. Vnitrozemní moře, 1% plochy všech světových moří a 10% biodiverzity všech moří. Masivní turismus a brutální znečištění, kam až to povede? Ono vlastně bydlet u moře nakonec není žádná výhra, když nikdo nechce kontrolovat znečištění, nikdo nechce regulovat rostoucí provoz lodí, krom nevládních organizací zejména v Řecku, a státy jako Tunis, Libanon vesele do moře vypouští kde co a čekají na prachy z EU, která to za ně má vyřešit? ()

Andrew94

Tento dokument by měl být povinný, aby ho vidělo mnohem více lidí než jen těch pár jedinců, co ho tady dosud ohodnotili. A to z jednoho prostého důvodu. Většina zahraničních dokumentů o ekologii a ekologických problémech má totiž obvykle tendenci se na ně zaměřovat buď z celosvětového hlediska nebo z různých zaostalejších oblastí, kde vás většinou existence těchto problémů už ani nepřekvapí. Ale vidět tento dokument o Středozemním moři je pro nás Čechy celkem zásadní, protože každý druhý se v něm někdy koupal. Tedy zatímco můžete mávnout rukou nad ekoproblémy v Indii nebo oceánech, tak nad těmi ve Středozemním moři by jsme se měli pořádně zamyslet. ()