Reklama

Reklama

Ripleyho hra

Trailer

Obsahy(1)

Tom Ripley je bohatý Američan, který žije v nádherné vile na italském venkově. Za maskou kultivovaného znalce umění a milovníka života se však skrývá nebezpečný zločinec, který nezná emoce a neví, co jsou to výčitky svědomí. Jeho jedinou zlidšťující vlastností je slabost pro studium lidského chování. Když za ním do Itálie přijede bývalý společník z podsvětí s žádostí, aby ho zbavil nepohodlného konkurenta, vycítí Ripley příležitost k rozehrání smrtící hry. Její obětí se má stát chudý rámař Jonathan, umírající na leukémii, který byl tak neprozřetelný, že Toma nedávno urazil. Tom Ripley je hrdinou celkem pěti knih americké spisovatelky Patricie Highsmithové, který svou čirou amorálností nepřestává fascinovat čtenáře po celém světě již od roku 1955, kdy se poprvé objevil v románu Talentovaný pan Ripley. A nepřestává fascinovat ani filmaře. Vždyť jen samotná Ripleyho hra se dočkala již dvou filmových zpracování. Poprvé ji pod názvem Americký přítel zfilmoval v roce 1977 Wim Wenders s Dennisem Hopperem a Brunem Ganzem v hlavních rolích. Ve filmové verzi italské režisérky Liliany Cavaniové exceluje v roli Ripleyho John Malkovich, jemuž v roli Jonathana velmi dobře sekunduje nepříliš známý britský herec Dougray Scott. K působivosti snímku, který je stejně kultivovaný a chladný jako jeho hrdina, přispívá hudba legendárního Ennia Morriconeho a vytříbená kamera Alfia Continiho. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (97)

BDMarty007 

všechny recenze uživatele

Malkovich dává hlavní postavě něco mrazivě děsivého, celou dobu jsem cítil jakýsi nepříjemný pocit setkání s člověkem naprosto nepředvídatelným a čehokoliv schopným. Pár pěkných scén, zejména když se na scéně opakovaně objeví Ripleyho bývalý partner. Jinak to ale bohužel žádná sláva není. Produkce působí chvílemi spíše jako TV inscenace, zejména v exteriérech. A jako celek to moc nedává smysl, nepodařilo se rozpracovat charakter a motivaci hlavní postavy, takže po skončení filmu zůstal akorát pocit mrazivého doteku Malkoviche a velký otazník. Malým plus je celkem slušná hudba, včetně kusu od Dead Can Dance. ()

Radko 

všechny recenze uživatele

Spolukomentátori, ktorí našli pozitívne stránky filmu, to tu opísali pomerne vyčerpávajúco. Aby som nenosil drevo, tak len dve poznámky. Západoeurópske železnice majú oveľa komfortnejšie a priestrannejšie vlakové wecká. V pohode sa do jednoho vojde päť dospelých chlapov, z ktorých dvaja-traja zvádzajú medzi sebou ľúty boj na život a na smrť a zvyšní sa v nebohom stave nachádzajú vo zvyšných priestoroch kabínky. Neskutočné! Druhá noticka je aj o osobnej posadnutosti hubami. Ide o scénu, kedy si mafián v reštaurácii dáva nastrúhať hľuzovku do jedla, pričom čašník trpezlivo po troške udžibne do taniera, mafoš netrpezlivo volá: "Ešte, ešte!" a čašník strúha a strúha. Nevyslovený, no obrazovo krásne stvárnený súboj medzi autoritou hosťa a ochotou obsluhy. Súboj týkajúci sa primeranosti množstva poskytovaných chuťových bonusov vyššieho labužníckeho levelu, spojenej so súčasnou povinnosťou nevybuchnúť na zákazníka a jeho arogantné dožadovanie sa nadštandardu. ()

Reklama

JohnCZ 

všechny recenze uživatele

Výrazně odlišné než film s Mattem Damonem. Méně psychologie, kdy se Tom Ripley teprve poznává, ale více sebejisté kriminálky, kde se vrší mrtvoly. Jinak ale až na scénu ve vlaku je to poměrně lehko zapomenutelný průměr, který zaujme maximálně tak dobrými herci a prostředím a atmosférou, která připomíná starší evropské kriminálky, byť pochopitelně v kvalitnějším provedení. ()

C0r0ner 

všechny recenze uživatele

Už od začátku se mi to nelíbilo a jak čas postupoval, uvědomoval jsem si stále víc, že se jedná spíš o sebeparodii, než o cokoli jiného. Malkovichovi jsem roli nevěřil vůbec a i celý zbytek ansámblu byl k smíchu. Proč nakonec dvě hvězdičky? Protože jednu dávám ještě větším sračkám, i když tady moc nechybělo. 30% ()

curunir 

všechny recenze uživatele

,,V ŠKOLE CHLAPCOM VŠETKO PREŠLO. MNE NIE. MŇA VŽDYCKY CHYTILI." ,,NO, A VIEŠ PREČO ŤA CHYTILI?" ,,PREČO?" ,,PRETOŽE ŤA NENAPADLO ZABIŤ UČITEĽA." __ Na filme ma zaujala najmä jeho vizuálna stránka. Napriek tomu, že v tej dobe stál pomerne slušných 30 miliónov, pôsobil na mňa skôr ako taliansko-nemecký televízny krimi triler z počiatku 90, rokov, ktoré voľakedy často vysielali na TV Prima. Ani sa nedivím, že išlo o komerčný prepadák. Film má teda svoje muchy a ani zďaleka sa nepribližuje predchádzajúcim filmom s Tomom Ripley, napriek svojej priamočiarosti a istej predvídateľnosti vie udržať pozornosť diváka a nevďačí zato iba Malkovichovi a Winstonemu. Nepochybne najpamätnejšou je pasáž vrážd na WC vo vlaku, ktorá vyniká svojou chladnokrvnosťou, zároveň však postupne pripomína minimálne čiernu komédiu, ak nie priamo paródiu. Morricone zložil skvelú minimalistickú hudbu; je však veľmi nenápadná a treba počúvať s nastraženými ušami. (2063. hodnotenie, 91. komentár k filmu) ()

Galerie (34)

Zajímavosti (8)

  • Finanční potíže způsobily zpoždění natáčení, což znamenalo, že režisérka Liliana Cavani musela před dokončením natáčení opustit produkci, kvůli předchozímu závazku režírovat operu v milánské La Scale. John Malkovich převzal a dokončil film a režíroval zhruba třetinu záběrů. (Epistemolog)
  • Film sa natáčal v Nemecku (Berlín, Hamburg), Veľkej Británii (Isle of Man) a Taliansku (Padova, Rím, Treviso a Vicenza). (Arsenal83)
  • Film sa stal kasovým prepadákom, keď si na seba zarobil ledva 20% nákladov (vrátilo sa len 6,2 milióna z rozpočtu 30 miliónov dolárov). (Arsenal83)

Reklama

Reklama