Reklama

Reklama

Pokropený kropič

  • Francie L'Arroseur arrosé (více)
Krátkometrážní / Komedie
Francie, 1895, 1 min

Jeden pán na zahradě zalévá stromy. Za ním se objeví chlapec, který přišlápne gumovou hadici. Zahradník je překvapený a diví se, že voda přestala téct. Začne si prohlížet hadici a v tom okamžiku mu proud vody vstřikne do obličeje. (duklak2)

Recenze (112)

Krt.Ek

všechny recenze uživatele

Nedá mi to a musím se pochlubit (ano, komentář sepisuji také proto, abych si zvedl ego), že jsem tenhle film, který se velmi často objevuje v knihách o nejranější filmové historii viděl. Nevím jak ho ohodnotit, ale jelikož je pro kinematografii důležitý, myslím, že si zaslouží okomentování. Přece se nesmí zapomenout na první snímek s dějem. Já nezapomenu. Díky, pane Lumiére, a nejen za tento skeč! ()

pytlik...

všechny recenze uživatele

Velice úspěšná komedie, která se hned následující rok dočkala neméně zdařilého remaku. Délka filmu není daná tím, že by delší Lumiér neuměl nebo že by neměl nápady, ale vzhledem k minimálnímu počtu kin bylo nutno zajistit průtokové střídání obecenstva, aby se na každého dostalo. Bohužel s rozvojem televizí došlo k výraznému prodloužení filmů, neboť čtyřicetisekundový snímek se dal přerušit reklamou maximálně dvakrát třikrát. ()

Reklama

Karlos80 

všechny recenze uživatele

Prehistorické filmové dějiny (artefakt) i v tak krátké stopáži. Snímek podobně jako třeba Příjezd vlaku, Odchod dělníků z továrny nebo Kiss, The později určily směr a vývoj několika budoucích filmařů. I když to vypadá dnes tak trochu primitivně a infantilně tak ve své době to musel být "boom" a lidé se tenkrát stoprocentně při tomto kratičkém gagu museli smát. Samozřejmě se jedná o první groteskní film pokud se to tedy dá vůbec takto označit... ()

mosem 

všechny recenze uživatele

Jen těžko lze hodnotit tento snímek z dob filmového pravěku. A posuzovat jej z dnešního hlediska je nesmysl.  Jiná technika, jiná mentalita, nulová zkušenost a nulová možnost inspirace. Každopádně přinášel něco nového - děj. Na rozdíl od statické fotografie nebo obrazu přinášel pohyb a přinášel nápad.  A jsem přesvědčen o tom, že diváci se na něj dívali fascinovaně, protože přinášel něco naprosto nevídaného. ()

Segrestor 

všechny recenze uživatele

To jdu takhle se synovcem z kina, z filmu Pokropený kropič, a tu se mne to dobré dítko zeptalo: "Pročpak ten pán kropil zahradu, strýčku?" "Poněvadž asi musel, chlapče." Proč se třeba kropí ulice?" "Poněvadž se tím splachuje bordel." "Pročpak nás nepostříkají?" "Poněvadž nesmí." "Pročpak nesmí?" "Poněvadž by nám namočili šaty a byly by nám vidět prsa." "Proč by nám byly vidět prsa?" "Poněvadž šaty polité vodou prosvítají, miláčku." "A proč kropí vodou?" "Poněvadž nekropí pivem!" "A proč nekropí pivem?" "Poněvadž by se opili." "A proč by se opili, ty se taky opíjíš, strýčku, to říká maminka. Proč jsi takové prase, strýčku?" "Tomu ty nerozumíš, ale teď už mlč, nebo tě praštím." "A proč mě praštíš?" "Poněvadž mi nadáváš." "Proč bych ti nenadával, doma ti také nadávají." "Ale to není od nich hezké." "Od tebe to také není hezké, strýčku." Dal jsem mu facku. Ani nemrkl a řekl: "Viď, že nesmím plakat, ty taky nepláčeš, když tě teta praští." ... ()

Galerie (1)

Zajímavosti (6)

  • Film sa považuje za prvú komédiu. (ČSFD)
  • Stejného gagu použil v roce 1957 režisér François Truffaut ve svém krátkém filmu Uličníci (1957). (SeanBean)
  • Do role zahradníka obsadil Louis Lumière svého vlastního. (Mr.Ocek)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno