Reklama

Reklama

Epizody(8)

Obsahy(1)

Konec 80. let. Zatímco rodiče bojují o přežití v měnícím se světě, děti bojují o území. Dva čtrnáctiletí chlapci, Andrej a Marat, hledají ochranu a podporu uprostřed násilí a chudoby – a nacházejí ji na ulici. (FunDinDung)

Recenze (16)

Rebeca 

všechny recenze uživatele

"My jsme ulice!"Boj o teritorium, gangy, chuligáni, milicija i papaláši - promíchané s jakýmsi druhem jednoduché jánošíkovské spravedlnosti.Přísně ohraničená plocha  děje - sídliště s chruščovkami; bitky i pomoc slabým, "skořápky", první polibky, veterán z Afganistánu, ukradené čepice i video s páskou Robocop-a;  reálie, dodržovány do puntíku, slang i hesla ulice; víc než dobře vypointované - postavy uvěřitelné, jejich příběhy i charaktery nepodléhají zveličování.To vše tam je, ve svižném tempu bez povrchnosti a s výbornou režii, kamerou i scénářem, inspirovaným skutečnými událostmi z doby perestrojky; kvalitní výkony herců i ne-herců; podbarveno ruským hudebním disco-proudem. Vzorová ukázka, jak by měl být natočen seriál s retropříběhem. Naprosto strhující závěr. ()

Radek99 

všechny recenze uživatele

Strhující ruský seriál o tzv. Kazaňském fenoménu, pouličních ganzích mladistvých, které násilím ovládly nejen sovětskou Kazaň, ale i další ruská města během Gorbačovovy éry konce i rozpadu sovětského bolševického impéria. Výslednice několika fenoménů - morálního zmaru pozdního socialismu a života v komunistickou totalitou pokřivené společnosti i jejího pokřiveného systému hodnot, což dobře známe i u nás z doby normalizace a specificky z 80. let (fenomén tzv. veksláků, všudypřítomných úplatků, korupce, hesla Kdo nekrade, okrádá rodinu etc.); perestrojky, která nechtěně vedla k oslabení totalitních mechanismů a perzekuce společnosti, kdy mocenský i policejní aparát pomalu kolaboval, plus důvody specificky ruské - stalinský teror vedoucí k milionům vězněných a k vzniku speciální třídy lidí (naší českou terminologií muklů), kteří se během chruščovovského tání v 50. letech postupně vraceli ze stalinských lágrů do svých domovů a přinášeli s sebou nejen nepsaný vězeňský kodex, ale i argot, tedy mluvu, i hierarchizaci společnosti odrážející se v hierarchizaci skupinek pacanů; stejně jako deziluze z neúspěšné sovětské invaze do Afganistánu a návratu psychicky decimovaných a frustrovaných válečných veteránů... Seriál Slovo pacana je prostě nejlepší reklama na socialismus! ()

Reklama

noriaki 

všechny recenze uživatele

Mně jsou tyhle adorující příběhy ze subkultury vyznávající násilí proti srsti, a je jedno jestli jde o anglické fotbalové chuligány, nebo o ruské pouliční gangy. Pořád se opakuje to samé schéma. Nezkušený nováček je uvedený do společenství ve kterém je prý důležitá čest, pravidla a osobní integrita. Jenže v reálu čestné slovo nic neznamená, spravedlnost je jenom pro ty nejsilnější a lež je naprosto běžná. Musím ale uznat, že v tomhle seriálu jsem si k pár postavám vytvořil částečné sympatie, protože herci jsou do jednoho výborní, a příběh je nevtíravě manévruje do situací, kdy můžou ukazovat svou lidskou stránku. V posledních třech dílech navíc znatelně přitvrdil a s přitažlivostí života v partě pořádně otřásl. S tvrzením, že je tenhle seriál reklamou na socialismus bych byl opatrný. Dnešní americká velkoměsta totiž kolabují ze stejného důvodu. Paralyzovaný stát není schopný nebo ochotný vymáhat své vlastní zákony a udržovat pořádek. Kdo chce vidět kam to vedlo v Rusku, ať si pustí vynikající film Bratr od Alexeje Balabanova. Kam to povede v USA se dozvíme za pár let na CNN. ()

Warhorr 

všechny recenze uživatele

Kazaň, konec 80.let. Doba, kdy jsou prostí obyvatelé rádi, že mají na jídlo alespoň brambory a ztratit teplou čepici či kabát se rozhodně nevyplácí. Doba, kdy si jako mladý hoch vyberete být buď blbečkem a jste šikanován všude možně a smějí se vám na každém kroku, nebo se přidáte do některého z místních gangů, kde si vydobýte respekt, uznání a budete stát za svými bratry a oni zase za vámi. Příběh se zaměřuje převážně na tři postavy - Andreje, nového člena tzv. ''průzkumníků'', Marata, již zkušenějšího mladšího člena a jeho bratra Vovy, který se právě vrací z války v Afghánistánu. Všichni tři se svojí bandou musí podotýkat s drsným a nelítostným životem kazaňských ulic, dodržovat pravidla gangu a taky se snaží získat srdce svých nápadnic. Téměř v každém díle je to vážně hukot. Neustále, opakuji, neustále, tu má někdo rozbitou držku a krev z nosu tu teče proudem. Bitek si tu člověk užije až až, někdy jen jeden na jednoho, někdy jsou to celé skupiny. Každý gang má svoji základnu, spolčuje se a hlídá si své teritorium. Jakékoliv narušení, porušení zákona a hlavně zrada, se tu nemilosrdně trestá. V žádném případě neoslazený a krutý pohled do sídlištního života v sovětském impériu. Foglarovi Rychlé šípy, akorát z opačného, horšího pohledu, kde se nikdo a s nikým nesere. Jak ruskou tvorbu nemusím, tak mohu prohlásit, že tohle je ten nej seriál, co jsem od nich zatím viděl. ()

fhe_verdict 

všechny recenze uživatele

Tak to bol naozaj narez. Pre mna najlepsi rusky serial od Pereval Datlova. Strhujuci pribeh zachytava chalanov zo sidliska v Kazani, najvacsom meste Tatarska na zaciatku 90-ych rokov. Decka sa grupuju podla ulic, mikrorajonov (casti sidlisk) a vytvaraju si rovesnicku rodinu v ktorej sa spravaju sa podla kodexu vaznov. Od relativne nevinnych ulicnictiev a dotahovaciek s "pacanmi" z inych stvrti sa situacia postupne stale viac a viac zamotava. Motorom pribehu sa stane video, ktore symbolizuje prechod ZSSR ok kapitalizmu do trhoveho hospodarstva. Postavy su vynikajuco vybrane, rovnako dobre zahrane a hlavne uveritelne, koniec koncov serial je natoceny podla skutocnych udalosti. Nebudem zbytocne mudrovat, ale skutocne odporucam vyskusat tento serial. Komu sa bude pacit po prvej casti tak pre nho bude nezabudnutelnym. ()

Zajímavosti (6)

  • Zbraň, která je nalezena v trezoru posilovny, je revolver Nagant model 1895. (Dendee)
  • Nedobová píseň hrající často v seriálu „Piyala“ od dua Aigel je zpívána v tatarštině, dialektu republiky Tatarstán (jedna z republik Ruské Federace), kde se nachází i dějiště seriálu, město Kazaň, které je zároveň hlavním městem zmíněného Tatarstánu. (Dendee)
  • Navzdory zákazu všeho ruského vysílání dosáhla na Ukrajině popularita seriálu takové úrovně, že se jeho titulní píseň dostala mezi top 10 poslouchaných v ukrajinském obchodu Apple music. (chamonix)

Reklama

Reklama