Reklama

Reklama

Královna

Trailer 3

Obsahy(1)

Osm dní, které otřásly monarchií. Oscarová Helen Mirrenová v titulní roli britského filmu, nabízejícího fascinující pohled do zákulisí britské moci po tragické smrti princezny Diany. Komorní drama uznávaného režiséra Stephena Frearse vypráví o těžkých chvílích britské královny Alžběty II., které následovaly po tragické smrti lidmi zbožňované princezny Diany. V době, kdy do křesla ministerského předsedy po drtivém volebním vítězství usedl Tony Blair, svádí panovnice souboj s veřejným míněním, sílou tradic a zejména sama se sebou. Zatímco dvůr považuje událost za ryze soukromou záležitost, veřejné mínění podněcované médii požaduje okázalé truchlení a neméně okázalý pohřeb. A ctižádostivý předseda vlády se snaží královnu, trávící čas na soukromém sídle ve Skotsku, přimět ke změně stanoviska. Režisér Stephen Frears společně se svým scenáristou Peterem Morganem čerpali z nejrůznějších zdrojů, včetně informací z nejbližších kruhů panovnice i premiéra. Pronikli tak do dvou zcela odlišných světů: konzervativního a upjatého prostředí dvora a nekonformního rodinného i pracovního zázemí nejmladšího britského ministerského předsedy, odhodlaného k radikální modernizaci systému. Popsali jak narůstající pochyby o vlastním přesvědčení na straně královny, tak nečekaný respekt, který si s postupem času dokázala u premiéra získat. Mnohavrstevnatý snímek, jehož nedílnou součástí jsou účelně využívané archivní materiály především z televizního zpravodajství, tak na pozadí reálných historických událostí nabízí také úvahu o samotné podstatě královského majestátu a jeho smyslu, o tradici a modernizaci, odpovědnosti a populismu. Vedle precizní režie a propracovaného scénáře film stojí na excelentních hereckých výkonech, jimž vévodí nepřehlédnutelná Helen Mirrenová. Za své dokonalé ztvárnění nepřístupné královniny osobnosti získala řadu ocenění, včetně přestižní ceny Britské filmové a televizní akademie (BAFTA), Zlatého Glóbu a především Oscara. (Česká televize)

(více)

Videa (4)

Trailer 3

Recenze (429)

T2 

všechny recenze uživatele

Rozpočet £9,8miliónov($15miliónov)Tržby USA $56,441,711Tržby Celosvetovo $123,384,128Tržby za predaj DVD v USA $29,155,718 //počet predaných kusov 1,611,168Helen Mirren pre výber kráľovny Alžbety dobre vytipovaná ale zas na Oscara to určite nebolo, pri Oscarových úlohách v poslednej doby ako boli životopisné filmy Edith Piaf, Ray či aj Monštrum je úloha kráľovnej dosť nevýrazná až mdlá, doslova až Anglicky chladná ako celý film, taktiež výber herca do úlohy princa Charlesa bola trošku vedľa, kdež to Tony Blair bol dosť trefne vybraný. Celkovo sa film zle sleduje, nemá ten správny prednes čo by mohol upútať, dosť som si pozeraným filmu vytrpel a pred koncom som to aj vzdal, lebo pozerať to v TV a popri tom keď vám to pomalé tempo brzdí kvantum otravných reklám, to veru nie je pre mňa. /40%/ ... Anglicky chladný film, bŕrrr ()

Ernia 

všechny recenze uživatele

Necelých sto minut vlády Helen Mirren, která si mě naprosto získala. Akorát teď po skončení toho filmu si musim jít zjišťovat jak to všechno tenkrát bylo, protože sama si to nepamatuju (v tý době mi bylo asi 7 a o takovéhle věci jsem se vůbec nezajímala), takže vedlejším účinkem tothoto filmu na mě je, že mě donutil se zase o trochu víc vzdělat ()

Reklama

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Kdybych Královnu viděl kolem roku 2006, asi by mi to přišlo více zajímavé. Do dnes jsem podobnou tématiku viděl v perfektním seriálu Koruna a tak mě mnoho věcí nepřekvapilo. Nicméně pořád platí, že smrt princezny Diany donutila královskou rodinu k vyjadřování citů a emocí. Helen Mirren a Michael Sheen s úctou k postavám skvělí. ()

CheGuevara 

všechny recenze uživatele

Nedokáži se představit, že by podobný film vzniknul u nás a jaký by způsobil humbuk, avšak Královnu můžu sledovat zcela nezúčastněně (ostatně má královna to není a Tony Blair nerozhodoval o mojich penězích). Tady ale o politiku vůbec nejde. Tento film, vnímám čistě jako drama o obyčejné rodině, ve které nebylo všechno zrovna v tom nejlepším pořádku. Intimní a sugestivní výkon Helen Mirren není opravdu tím jediným, čím mě snímek dokázal strhnout. Stephen Frears předvedl kus výborné filmařiny a řemesla. ()

Renton 

všechny recenze uživatele

Scénář: Peter Morgan .. Z tohoto filmu jsem měl velmi zvláštní pocit. Formálně nedrhne, ale nepodařilo se mi do něj proniknout tak, jak tvůrci zamýšleli - majestátně si totiž držel odstup od mých emocí a ani závěrečný citový nátlak nenese své ovoce, protože je dané poselství o hodnotách apod. podsouváno moc chtěně. Také škoda, že zpracovává pouze úsek z období úmrti princezny Diany, kde se promítá úděl této události na hlavu královské rodiny i na nově zvoleného ministerského předsedy. Celá tíha (filmu) leží právě na těchto dvou (skvěle ztvárněných) postavách, avšak jsou tak přívětivě vyobrazeny, až to působí jako vlezdoprdelkování (protože oba žijí a jsou ve funkcích). Nejpůsobivější stránkou tak kromě herců a několika nápaditých dialogů zůstává jen výborná kamera a okázalá hudební složka. ()

Galerie (65)

Zajímavosti (30)

  • Michael Sheen si už jednou Tonyho Blaira zahrál. Šlo o televizní snímek The Deal, který režíroval rovněž Stephen Frears. (Siriuss)
  • Reálná královna Alžběta II. film odmítla zhlédnout, protože nechce vidět, jak ji někdo ztvárňuje v době nejhoršího týdne jejího života. (imro)
  • Elektrická kytara zavěšená na stěně Blairovy pracovny je odkaz na premiérovo mládí v rockové kapele. (Siriuss)

Související novinky

Na Febiofest přijede Daniel Brühl

Na Febiofest přijede Daniel Brühl

19.03.2016

Organizátoři Febiofestu přivítají jednoho z nejvýraznějších mladých evropských herců Daniela Brühla. Jeho dnes už světovou kariéru nastartoval německý snímek Good Bye, Lenin!, zahrál si i v hvězdně… (více)

Královna, kam se podíváš

Královna, kam se podíváš

27.08.2007

Je srandovní, že tvorba takzvaných hodnotných oscarových filmů funguje na stejném principu jako běžný komerční Hollywood. Něco zabodovalo, tak to udělejme znovu, akorát v bleděmodrém! Rozdíl je jen v… (více)

S Oscarem se vydělává snadněji

S Oscarem se vydělává snadněji

30.03.2007

Všichni víme, že Oscaři v hereckých kategoriích často slouží k tomu, aby si jejich držitele konečně všimli producenti vysokorozpočtových bijáků. Jedni si chtějí vydělat, ti druzí potřebují do… (více)

Reklama

Reklama