Reklama

Reklama

Miloš Zeman - nekrolog politika a oslava Vysočiny

(TV film)

Obsahy(1)

Mladý, ale zároveň již zkušený filmař Robert Sedláček (autor dokumentární trilogie o novodobých českých dějinách Tenkrát či hraného debutu Pravidla lži), se ve filmu setkává s důchodcem a bývalým premiérem Milošem Zemanem, který se sobě vlastním ambivalentním postojem pojímá tento film jako svůj "nekrolog". V dokumentu hovoří o osobních a společensko-politických souvislostech svého života a vyznává se v něm ze svého obdivného vztahu k Vysočině, která je pro něj "kotvou v duši". Divák se dozvídá, o čem bývalý premiér přemýšlí a jak reflektuje nedávnou minulost a tak se vlastně může něco dozvědět i o sobě, protože Miloš Zeman je jedním z nejmocnějších mužů našich novodobých dějin a tedy také v určitém slova smyslu ztělesněním české společnosti. Robert Sedláček k filmu uvádí: "Miloš Zeman vytáhl svým charisma nahoru sebevědomí celé jedné (dnes spoluurčující) politické strany. Nemám ambici natočit "objevný film" typu kdo je M. Z.; nemám ambici dorážet na pana Zemana s výčtem dat typu "slíbili jste, nesplnili jste". Zajímá mě reflexe člověka, který prožil (odžil si) sinusoidu moci v éře, v níž jsem si já (a moje generace) definovala hodnoty na základě reálné životní zkušenosti v utvářejícím se politicko-kulturním prostředí. Já sám se řídím spíše pravidlem, že není důležitý úder rychlé odpovědi, nýbrž usazování slova hledajícího svou zodpovědnost. Snažím se odhlédnout od moci, jaká fakticky je a zajímají mě především její možnosti." (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (60)

igi B. odpad!

všechny recenze uživatele

Že "Cestě k moci" tohoto >dokundamentalisty< jsem ještě byl schopen dát hvězdičku (aspoň za to >echtěně< humorné kouzlo nechtěného) mě samotného už s odstupem času trošku udivuje, tento nový >dramaturgicko-nekrotický< počin však zaslouží už doslova jen odpadové hodnocení za >sklou-zlo< nechutného... Něco tak upachtěného jsem v rámci žánru (snad jen krom jisté >skautské< pičoviny) totiž už dlouho neviděl. Miloš Z. (stále) cituje, Robert S. (občas) cituje, Miloš Z. (často) mluví sám se sebou, Robert S. (často) mluví sám pro sebe, spolu pak když mluví, Robert S. klade hloupé otázky a Miloš Z. mu ani zas tak nemusí okatě dávat najevo své pohrdání těmito při podávání jen o něco málo bystřejších vysvětlení... A byť oba jsou zjevně ten den na sebe naladěni neuvěřitelně pozitivně, celé to >interwiew< působí než jako láhev becherovky nebo aspoň silné kafe jako vlažný vyvařený čaj... :-/ . . . Občas se pánové spolu vyválejí v trávě, vody ze studánky popijí, zviřátko z loďky spasí, Vysočinou se z výšin pokochají... a to je asi tak vše. No - ještě tedy do vší té selanky pár z kontextu vytržených a nijak zvláště k ději důležitých citátů z páně Zemanovy >knihy sentencí< čili skoro jako (ne?)placená? reklama na "Jak jsem se mýlil v politice". . . . Do toho pak všeho dokola pobíhají dva kameramani, aby to vypadalo, že mají strašně moc co dělat, s mikrofonem padajícím do záběrů, jako by si jen tak byli natočit nějakou tu domácí plkošku. Nebo pikošku? . . . A tak - pokud Miloš Z. tvrdí, že "...dovezu si z lesa klestí, to je pro mě prostě štěstí...", Robert S. tak maximálně může si říci, že z Vysočiny dovezl si velké hovno a z toho hovna jářku hovno vzešlo. Veřejnoprávně Brněnsky. To už je poslední (?hm!) dobou v té >brnočétédvojka< snad nějaká norma... :-( - - - P.S. Tak ještě, že ten rejsek to přežil ve zdraví. Byla to ale fakt (jediná) dramatická a potažmo vůbec zajímavá (jímavá ;-) chvilka... Docela málo - na téměř hodinový >dokument< , že... :-/ - - - P.P.S. Nakonec tedy ještě jeden (příznačný) bonmot Miloše Z., sdělený autorovi filmu (copak Vy jste to nepochopil, Roberte? ;-) ve chvilce důvěrné v jeho skromném vysočinském 2+1 (hahaha) u podomácky pečeného chleba: "BLBEC škodí druhým a škodí sobě, INTELIGENT prospívá druhým a škodí sobě, BANDITA škodí druhým a prospívá sobě"... Že se Miloš Z. stal v politice banditou, ví snad už všichni dávno, Robert S. však stoprocentně oním výše citovaným inteligentem nebude. Jen nevím, zda tristní výsledek tohoto netvůrčího počinu byl dán totální přeposraností autora, nebo blbostí, jež - jak nám Miloš Z. na závěr svého bonmotu ráčil sdělit - "je geneticky dána"... :-X . . . ()

Arkanoid 

všechny recenze uživatele

„Víte si představit mě a Václava Klause v jedné vládě?“ Alebo ako povedal jeden divák nemenovanej relácie v roku 1998: „Vy jste stejně nafoukaný jako pan Klaus, se kterým je velice jednoduché Vás stotožnit, stejně nabubřelý, akurát prostě o něco hloupější.“ Miloš Zeman, ostrý chlapík podľa Václava Havla, v dobe, keď už nebol premiérom a ešte nebol prezidentom. Sledujeme ho od momentu prejavu na Letnej v roku 1989. Aj keď už v dobe točenie dokumentu fyzicky slabší, stále zotrval v úlohe politického hráča a stratéga. Ten starý rusofil je aj vtipný, dokument je aj zaujatý Vysočinou (vďaka Zemanovi). Za to jeho prírodné cítenie mu patrí plus. Škoda, že režisér nie je viac konfrontačný, aj keď je všímavý a vie zhodnotiť minulé udalosti v porovnaní s aktuálnymi do roku 2007, kedy bol dokument točený. Technicky dokument ničím nevyniká. ()

Reklama

liborek_ 

všechny recenze uživatele

Zmatené, nicneříkající, amatérské, prázdné, upachtěné, nudné... Být Milošem Zemanem, nechtěl bych nikdy zemřít, aby si mě televize tímto nepovedeným nekrologem nepřipomínaly. Dle mého skromného úsudku: 1. Režisér byl buď zoufale nepřipraven, nebo má dar klást špatné otázky. 2. Režisér měl možná vůli natočit neobvyklý nápaditý dokument, ale vyšlo mu z toho příšerně neumětelské dílko, které spíš cukalo koutky mých rtů (viz prostřihy na Zemana "živého" a na Zemana na obrazovce, či "náhodné" zabírání štábu - že v druhé půlce je od podobných experimentů upuštěno, svědčí o značné neforemnosti...) 3. Režisér do své apoteózy montoval naprosto (ale naprosto!) nicneříkající archivní záběry. Asi má rád vatu... a 4. Ty citace byly fascinující... Jako nekrolog bída. A jako naučněvzdělávací film? Na Vysoičnu si raději zajedu... ()

Radko 

všechny recenze uživatele

Portrét politika za zenitom kariéry je šancou odokryť masku, za ktorou sa skrýval v časoch verejne činných. Bohužiaľ, povznesenosť majstra citátov a bonmotov ostala nenaštrbená, z poodhalenia ostalo selankovité pricmrdávanie premúdrelosti (ktorá najviac vynikla v snahe tromfnúť citáty slávnych vlastnou verziou). Pobafkávajúci sivovlasý ujko rozjíma o krásach Vysočiny, usmievavo poučuje a súcitne zachraňuje hlodavca - a ja ako divák mu neverím ani mäkké f. Režisér uviedol, že témy určoval on, ale povýšenecký zručný rečník prevýšil túto výhodu spovedajúceho. Potreba neustále slovne triumfovať však usvedčila expolitika z nedostatku pokory, ktorú presadzoval pri oberaní malín, vychutnávaní pohľadov a pití vody zo studničky. Skôr urazené zakuklenie sa odstaveného straníka ako úprimnosť. Krajinárska idyla podoprená zaujímavosťami o jej histórii a život v odlúčení od mesta a ľudí je fajn, pokiaľ mala byť výsledkom len vlastivedná prechádzka „zemí krásnou, zemí mou“. Reflexia minulosti neprekročila zenit novinármi prepraných káuz, ale vďaka patrí aspoň pripomenutiu zopár prešľapov (obklopenie sa slabochmi, z ktorých nie je možné vyrobiť schopného nasledovníka, obhajoba pochybnej, neskôr odsúdenej osoby). Výsledok? Zeman má podľa mňa pravdu, že skutočnosť skôr ovplyvňujú jednotlivci ako masa. V tomto zmysle prešibaný vidiecky strýco vyhral nad snaživým režisérom z mesta a určil prevažujúci ráz filmu. S reklamou to bolo horšie. Dokument totiž predeľovali citáty zo Zemanovej knižky, naznačila sa pikantnosť a vulgárnosť v nej obsiahnutej, zdôraznila sa chvála čítania ako takého a to všetko akoby divákovi naznačovalo: "Ak si knihu ešte nečítal, urýchlene by si to mal napraviť.“. ()

uzzi 

všechny recenze uživatele

Miloš sedí v trávě a povídá o krajině, politice a vůbec o všem. Přemoudřelý pohled na svět, až velká míra křečovitého nadhledu a hlavně nulová rekapitulace toho co se skutečně stalo. Škoda, že nedošlo k nějakým konfrontacím s politickými soky, nebo názory na to co se dělo a dít nemělo. Jako dokument to moc neobstojí, jako sonda do duše napůl dobrovolně penzionovaného důchodce je to fajn, už kvůli těm pár vtipným a trefným hláškám. 45% ()

Galerie (2)

Zajímavosti (1)

  • Snímek primárně doprovází dvě skladby a sice písně „I Have a Dream“ od skupiny ABBA a „Sentimental Journey“ od Lese Browna a Bena Homera. (majky19)

Reklama

Reklama