Reklama

Reklama

Láska, chamtivost, nenávist a Joan Crawfordová v hlavních rolích klasického amerického westernu. Americký western Johnny Guitar, natočený podle stejnojmenného románu Roye Chanslora z roku 1953, byl v době své premiéry v červnu 1954 jednoznačně odmítnut odbornou kritikou i diváckou veřejností. Prvním, kdo se filmu zastal a rozpoznal jeho kvality, byl francouzský kritik (a později slavný režisér) Francois Truffaut, který ve své dobové recenzi mj. napsal, že mu snímek připomíná Krásku a Zvíře s tím, že Kráskou je tu Sterling Hayden (představitel titulní postavy) a Zvířetem Joan Crawfordová, která s gustem ztělesnila majitelku saloonu Viennu. Dnes je Johnny Guitar právem pokládán za klasické dílo padesátých let, které svým příběhem i zpracováním předběhlo dobu. Příběh tvrdé Vienny a její bývalé lásky, pistolníka Johnnyho Logana, který si teď říká Johnny Guitar, se sice odehrává ve westernových reáliích (natáčelo se v okolí arizonského městečka Sedona s proslulými červenými skalními útvary), ale svým laděním spíš inklinuje k tehdy populárnímu filmu noir. Příběh snímku není ani tak příběhem jeho titulního hrdiny, který je tu v podstatě vedlejší postavou, jako příběhem dvou navzájem se nenávidějících žen – Vienny a zběsilé rančerky Emmy (vynikající Mercedes McCambridgeová), která svoji sokyni chce za každou cenu zlikvidovat. Právě obě ženy jsou nositelkami výbušné agresivity, která v tomto žánru jinak výhradně náleží mužům, a skutečná nevraživost obou hlavních představitelek značnou měrou přispěla k přesvědčivosti jejich postav.
Film, jehož děj dopředu posunují emoce a nikoli akce, bývá také považován za skrytou alegorii mccarthyismu (scenárista Philip Yordan byl známý tím, že svým jménem zaštiťoval práce kolegů, kteří byli na černé listině). Snímek překvapuje nezastřenou sexuální symbolikou (v dobovém hollywoodském kontextu naprosto výjimečnou), vizuální krásou (kamera Harryho Stradlinga) a působivým hudebním doprovodem Victora Younga. Režisér Nicholas Ray (1911–1979) je u nás známý především úspěšným dramatickým portrétem odcizeného mládí Rebel bez příčiny (1955) s Jamesem Deanem. Na sklonku svého života se objevil jako herec v úloze ukřičeného plukovníka ve Formanových Vlasech (1979) a spolu s Wimem Wendersem se podílel na dokumentu o svém životě a smrti, nazvaném Blesky nad vodou (1980). Některé motivy filmu (hlavní hrdina s hudebním nástrojem, ekonomické důsledky postupující železnice či postava tvrdé, soběstačné ženy) si „vypůjčil“ Sergio Leone do svého klasického díla Tenkrát na Západě (1968). (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (58)

Lacike 

všechny recenze uživatele

Zase som náhodou natrafil na ďalší skvelý western. V päťdesiatkách sa ich točilo neúrekom. Má to svižné tempo, atmosféru, že by sa dala krájať, skvele napísané a zahrané postavy a k tomu ako bonbónik famózne dialógy, ktoré ma bavili na filme najviac. K tomu to má aj celkom originálnu zápletku s feministickou témou. Všetky tie konflikty stoja na nevraživosti dvoch žien a všetci tí akože drsní chlapi okolo vlastne len skáču jak ony zavrieskajú. Na jednej strane Joan Crawfordová, ktorá si podmaní každého chlapa a na druhej strane nasratá stará panna Mercedes McCambridge. A všetci tí chlapi si už len musia vybrať stranu. Z ostatných postáv zaujme Sterling Haydenako drsný El Mariachi s gitarou, Scott Brady ako jeho ukecaný sok v láske alebo Ernest Borgnine ako parchant, ktorý je schopný hrať na všetky strany. Akcie tu je minimum, ale k mojej absolútnej spokojnosti to vyvažujú tie úchvatné dialógy. Zase raz sa potvrdilo, že najnebezpečnejší je sfanatizovaný  lynčujúci dav, ktorému je u prdele, čo je pravda a čo nie. 10/10. ()

pepo 

všechny recenze uživatele

Asi najlepší ženský western čo som videl. Vlastne jediné čo mi vadilo, bolo to herecké drevo v titulnej (ale nie hlavnej) úlohe. Dobre napísané s prekvapivo rozostavanými figúrkami, svižne natočené a až na spomínanú výnimku skvelo zahrané. Joan Crawford to neskutočne dáva. A prvý frajerský stret dvoch pištolníkov rozhodne nepripomína klasický western. Ženské role tu hrajú prvé husle a drsňáci si tu svoje vtáky premeriavajú v scéne, ktorá vyzerá približne takto. "Hráš na gitaru tak dobre, ako sa hovorí?" "A ty vieš tak dobre tancovať akú máš povesť?"Tak Johnny Guitar zahrá, Dancing Kid zatancuje a drsné baby čakajú kedy už môžu konečne niekoho odstreliť. 9/10 ()

Reklama

corpsy 

všechny recenze uživatele

Western, ktorý je westernom, ale po inej stránke. Gule tu majú väčšie hlavne ženské predstaviteľky ( predovšetkým Mercedes McCambridge, ktorá je najtvrdšou položkou na tej ,,dobrej,, strane zákona ) a muži takpovediac hrajú druhé husle, aj napriek tomu, že sú v mnohopočetnej prevahe. Akcia nechýba, nejaká ta melodráma a je tu žánrovka ´´se vším všudy´´. ()

cheyene 

všechny recenze uživatele

Velmi dobrý western s prvky dramatu. Odehrává se v atraktivním prostředí, Vienna's saloon má velké kouzlo stejně jako srub v horách, k němuž se musí projet skrz vodopád. Na poutavosti se podílí také herci, resp. postavy, které ztvárňují. Obě ženy, ale i Johnny a Kid mají co nabídnout. Střety mezi nimi stojí za vidění. ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Nicolas Ray klame už v názve. Johnny nie je hlavnou, ale vedľajšou postavou a tými hlavnými protivníčkami sú ženy. Prvá je jednou z najlepších postáv, aké som kedy na plátne (v telke) videl a tá druhá asi najnesympatickejšia záporáčka vôbec. Klobúk dole pred oboma herečkami. Nie sú tu dve, ale tri skupiny, ktoré sa nemajú v láske a zisťujeme, že aj vnútri nich to poriadne škrípe. Jedná sa tiež o pozemky, čo vidím vzhľadom na fakt, že boli pôvodne zobraté indiánom ako scenáristickú iróniu. Ani tých zopár postáv, ktoré na malom území musia koexistovať, si nedokáže vďaka chamtivosti, hnevu a nenávisti nájsť k sebe cestu. Western silný ako antická, alebo shakespearovská tragédia, respektíve dráma ()

Galerie (53)

Zajímavosti (7)

  • Joan Crawfordová a Mercedes McCambridgeová spolu bojovali i mimo kameru. Jednou v noci Crawfordová v alkoholovém opojení vyházela kostýmy, které nosila McCambridgeová, podél arizonské dálnice. Štáb je poté musel sesbírat. (Mol)

Reklama

Reklama