Reklama

Reklama

Abraham Lincoln: Lovec upírů

  • USA Abraham Lincoln: Vampire Hunter (více)
Trailer 2

Odhalte skrytý život Abrahama Lincolna, jednoho z největších amerických prezidentů! Poznejte jeho skutečný příběh, který je plný krve, upířích zubů a nabroušených seker. Vizionářští tvůrci Tim Burton a Timur Bekmambetov nabízejí nový pohled na žánr upírských filmů a právě Abrahama Lincolna představují jako historicky největšího lovce neživých bytostí. Ve filmu, natočeném podle stejnojmenné knihy Setha Grahame-Smithe, odkrýváme dvě tváře jedné z největších postav amerických dějin, uznávaného prezidenta Spojených států amerických a zároveň neústupného lovce upírů. Jeho hnacím motorem je pomsta za smrt milující matky. Inteligentní a vzdělaná žena v malém Abrahamovi již od dětství formovala jeho celoživotní odpor k otroctví. Matčin vliv však neměl dlouhého trvání. Abraham byl svědkem jejího napadení upírem, na jehož následky zemřela. Chladnokrevnou a brutální vraždu má na svědomí netvor, ve kterém chlapec pozná místního podnikatele Jacka Bartise. Rozhodne se ho sprovodit ze světa, jenže bez přípravy málem sám za svůj smělý útok zaplatí životem. Naštěstí jej zachránil Henry Sturges, kultivovaný a charismatický lovec upírů, který vezme Abrahama do svého učení. Henry nemá pochopení pro Abrahamovu touhu po okamžité a bezhlavé pomstě. Naopak jej učí ovládnout vztek a nasměřovat vůli a vášeň nejen k boji s upíry, ale i pro dobro lidstva. Brzy si uvědomí, že existence upírů je v Americe úzce svázána s otrokářským Jihem, kde snadno nakupují černé otroky. Nikoliv na práci na plantážích, ale na jídlo. Konec otroctví by tedy představoval i ohrožení všech upírů. Abraham Lincoln se tak stává nejen mstitelem, ale i politikem bojujícím proti otrokářskému Jihu podporovanému mocnými upírskými vůdci. V jejich čele stojí krvelačný Adam, který je „v civilu“ významným politikem s aristokratickými kořeny. Ten se snaží Abrahama získat na svou stranu. Atmosféra je třaskavá, vše směřuje k velkému střetu Jihu a Severu. Na pozadí ale doutná jiná bitva, bitva lidí a upírů. A na straně zla nemůže Abraham Lincoln nepotkat i vraha své matky, Jacka Bartise. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (21)

Trailer 2

Recenze (775)

Carol Pifková 

všechny recenze uživatele

Zase tie moje veľmi "obľúbené" spomalané zábery aj tam kde ich vôbec netreba, ktoré sa vyskytujú tak v každej scéne aj päť krát. Ja som myslela, že počas filmu ma klepne z nich. Ešteže som mala popcorn aspoň som sa mohla radšej sústrediť na to ako si ho pchám do huby a či náhodou mi nevypadáva z rúk a netrúsim na posteli. No a teraz by som rada porozoberala niektoré nehorázne hrozné scény, ako rúbanie toho stromu. Ja neviem ani na čo sú nám motorové píly. Veď stačí, že drevorubač si spomenie na niekoho koho fakt neznáša, a porúbe pol lesa jednou ranou. Tlesk, tlesk, ťap, ťap. No a čo tá scéna s koňmi? To ako vážne? Dobre ešte keď ten upír si tam skackal jak na trampolíne, tak som mu to prepáčila, vzhľadom na to, že niektorí vedia chodiť po stene, ďalší sa menia na netopiere atď. ale scéna s Abem, ktorý sa musí obracať v hrobe a hromžiť sto hrmených, ako si tam veselo skáče, tak to bola fakt hrôza. Keď som prvý krát počula o tomto filme, bola som tým nápadom nadšená, ale už po pár minútach som oľutovala svoje nadšenie a bola som skôr zhrozená ako strašné boli niektoré scény. No a ešte k tým upírom. Radšej by som prijala úplne trápnych upírov s dlhými zubami ako takých, ktorí pomaly vyzerali ako tie monštrá z Blade 2, ktorým sa otvárala huba podobne ako predátorovi, Proste nespokojnosť, ale nechávam jednu hviezdičku kvôli jednej jedinej scéne. ()

Psema 

všechny recenze uživatele

Kdyby mi někdo před půl rokem tvrdil, že bude Abe chytřejší, líp natočenej a zábavnější než Prometheus, asi bych hlasoval pro jeho utracení. HUPS. Bekhmambetovovi Hollywood vážně sluší a intoši tradičně padají v křečích jako splašení koně po upírských nadhozech. A hned za nimi milovníci čtyřminutových záběrů, pro které je stříhání po dvou vteřinách zase jednou ekvivalentem močení na krucifix. ()

Reklama

Cervenak 

všechny recenze uživatele

Obludná chujovina, ktorá sa navyše celý film tvári smrteľne vážne. Veľmi zle zrežírované, nulová atmosféra, scenáristické skratky a skoky na zabitie, herci kolosálne nesympatickí. Ešte aj to gore je slabé. Jedna hviezdička za ultracheesy akčné scény s koňmi a vlakom, aspoň tam sa Timur vybláznil. Jasná sračka leta 2012. ()

Shadwell 

všechny recenze uživatele

V případě filmu Abraham Lincoln: Lovec upírů nelze než pojednat o filmových žánrech. Ty se dají dělit do dvou skupin. První zahrnuje postavy, lokace či kulisy, čili takový sémantický žánrový slovník společných znaků, která žánr utvářejí, jako třeba vesmírné lodě ve sci-fi nebo kovbojové ve westernu. Druhá skupina zahrnuje oproti tomu spíše emoce, které žánr navozuje, od veselosti přes sklíčenost až po strach. Sémantický přístup zdůrazňuje prostě stavební bloky žánru, zatímco emoční přístup dává přednost strukturám, do nichž jsou tyto bloky poskládané. Po většinu kinematografie bylo vše v nejlepším pořádku. Žánrový slovník totiž odpovídal dané emoci, jinak řečeno tragédie byly tragické a komedie komické. Pak kdosi objevil, že slovník dané emoci vlastně vůbec odpovídat nemusí a že se na tom dá dokonce postavit velký film jako Mash (válka a humor) nebo 2001 (sci-fi a vážnost). Udělat z komedie něco velmi tragického, jak to provedl Chaplin, nebo naopak dodat vážnost brakovým dobrodružným žánrům, kupř. Tenkrát na Západě, je skutečně jednou z cest k velkému filmu. Možná je to dokonce jediná cesta a jiná ani neexistuje. Zádrhel spočívá v tom, že dnešní doba, která doslova nahrává všelijakých žánrovým křížencům, mashupům a crossoverům, jde ještě dále a míchá mezi sebou i různé emoce a různé slovníky. U emocí to je v pořádku. Není problém smíchat třeba tragédii s komedií, na čemž stojí trademark mnohých českých filmů, nebo dokonce extrémní tragédii (horor) s extrémní komedií (výsměch), jak se to přihodilo v Chatě v lesích. Problém nastane, míchají-li se různé žánrové slovníky, příkladem budiž western a sci-fi v Kovbojích a vetřelcích, nebo seriozní historické drama s upírským béčkem v tomto případě. Zvlášť když se míchají 1:1, a nikoliv alespoň v nějakém proporčně vhodném poměru v duchu zlatého řezu, kde by jeden ze slovníků převážil na úkor druhého. Není pak divu, že v takových filmech hlubiny nevkusu a bezradnosti slaví své sváteční okamžiky a že ducha spíš urážejí, než osvěžují. ()

Mi Nü-Chai 

všechny recenze uživatele

[OBSAHUJE SPOILERY] Upřímně přiznávám, že se mi nápad smíchat Abrahama Lincolna s upíry, které bude masit sekerou, zamlouval velice velmi, tedy se vynořila jistá očekávání, která toto nesvěží dílo zklamalo na všech frontách. Namísto rozverné béčkovosti rozbředlá nuda, namísto chlístání a řežby sterilní, tu nelogicky zpomalené, tu ještě nelogičtěji zrychlené záběry, namísto zábavných dialogů tři tuny patosu. Tak takhle tedy ne. Timur a jeho partaj doslova a do písmene zprasili, co mohli. WTF momentů je tu až stydno (koně! Ti koně! Jakou vepřovou hlavu mohlo prochapadlo napadnout pomocí úchylného střihu přemístit Lincolna a upíra z města doprostřed stáda splašených koní, jimiž po sobě výše zmínění rychle a pomalu házeli, či po nich hopkali, to by mne opravdu moc zajímalo), upír vycházkovým tempem rozkopávající mostní pilíře je vyloženě olol a bez opakovaného zjištění, že pokud někoho zastřelíte, předvede vám své poslední, zato ovšem brilantní a notně zdlouhavé salto vzad, by se mi asi žilo lépe. K dovršení všeho ZLA ještě milý Lincoln vlastní asi tolik charismatu jako plesnivý chleba a možná, možná bych byla ochotna věřit, že si zavíracím nožíkem oloupe pomeranč, ovšem o uvěření jeho schopnosti ohánět se sekerou nemůže být ani řeči. Upíři mu žel v nepoužitelnosti zdatně sekundují; v souladu s nejnovějšími trendy jsou to věru strašlivé lamy, sice s plnou hubou zubů (značně zmrvený model 30 days of night detected), ovšem zjevně s prázdnými makovicemi a to včetně jejich vůdce, jenž údajných pět tisíc let života nejspíš strávil civěním do zdi, když ho lehce dokázal přechcat presidentský usmrkanec. Feature „upír nemůže zaútočit na jiného upíra“ je prostě debilní, nadto v závěru popřená, asi Henry fakt moc chtěl a vysvětlení krvesajné citlivosti na stříbro a neodrážení se v zrcadle (v zrcadle je totiž stříbro – argument kruhem!) aka třicet jidášských mne vyloženě našňuplo. Uznávám sice, že za mou aversi ke spojování Jidáše a kousavců film nemůže, za zjevnou tupost onoho vysvětlení ve snímku však již ano. A to jsem málem zapomněla na jejich neviditelnost – ano vážení, upíři se umí zneviditelnit, leč stačí po nich hodit nějaký prášek a zas je chvíli vidíte. Napsané to možná nezní zas tak strašně, avšak mohu každého ujistit, že to vypadá nesmírně blbě. Ovšem z Daleka nejhorší byly akční scény. Zmatenými a iracionálními střihy je celý Abraham Lincoln prolezlý jak středověká Evropa morem, ovšem ve chvíli, kdy má dojít k bojovým výstupům, dostávají výše uvedené vlastnosti nový, epochálně strašný rozměr. Když se k němu přidá ještě navýsost pitomé zpomalování a zrychlování v těch nejnemožnějších momentech, nejlépe pořád, asi aby to jako vypadalo kchůl, je z toho jasný epileptikův konec a srcce neepileptika alespoň usedá a trpí. Nemohu si pomoci, toto je zkrátka dojeb v každé minutě. Jedna notně omlácená hvězda za námět a Obamavtip v závěru. ()

Galerie (47)

Zajímavosti (19)

  • Během několika frontálních záběrů na Bílý dům lze vidět jeho typický vysutý balkón. Ten byl přistavěn jako dodatečný architektonický prvek během radikální tzv. Trumanovi renovace v době mezi lety 1940 - 1950, tedy až po politických akvizicích Abrahama Lincolna. Ve filmu by jej tedy vidět být nemělo. (Conspi)
  • S malou rolí ve filmu byl spojován i herec a hudební skladatel Trent Reznor, který se měl zasadit rovněž i o tvorbu hudebního doprovodu k filmu. Svoji účast později sám odřekl. (Conspi)
  • Abraham (Benjamin Walker) během nočního lovu s prohnaným upírským lékárníkem použije jako převlek falešné vousy, které po heroickém osvobození záhadně zmizí z jeho obličeje. (Timak)

Související novinky

Rychlík Flash má režiséra

Rychlík Flash má režiséra

08.10.2015

Nejrychlejší superhrdina světa si momentálně užívá hodně seriálové slávy. Flash s tváří Granta Gustina je podobně populární jako Arrow (tihle dva se i pravidelně potkávají), už brzy nás ale čeká… (více)

Bekmambetov a nový Ben-Hur?

Bekmambetov a nový Ben-Hur?

21.08.2013

To je rozhodně odvážná představa. Studio MGM se už nějakou dobu ohání plány natočit novou verzi Ben-Hura. Nepůjde však o remake slavného filmu z roku 1959 (těžko můžete překonat totální klasiku,… (více)

Pýcha, předsudek, zombíci a Sněhurka

Pýcha, předsudek, zombíci a Sněhurka

05.05.2013

Spisovatel Seth Grahame-Smith se loni pokusil dobýt Hollywood. Nedařilo se ale ani adaptaci jeho Abrahama Lincolna: Lovce upírů, ani Temným stínům, ke kterým napsal scénář. Přesto se chystá další… (více)

Novinková smršť ze stáje Marvelu

Novinková smršť ze stáje Marvelu

28.02.2013

Na naší planetě je momentálně málo tvůrců, jejichž příběhům by naslouchalo víc fanoušků, než těm, které vytvořil Stan Lee. A to zejména díky filmovým adaptacím, které vznikají nejen pod hlavičkou… (více)

Reklama

Reklama