Reklama

Reklama

Obsahy(1)

I s duchem se dá letět vzduchem za štěstím! Viktor Preiss jako tajemný duch ve výpravné pohádce o zamilovaném mládenci, krásné princezně a hromadě zlata, které nakonec nikdo nepotřeboval... Jedné bouřlivé noci na Šibeničním vrchu objeví náhodou tulák Vojta (F. Skopal) v podzemí poklad, který hlídá tajemný duch. Vojta se ho poleká a uteče, předtím si ale stihne strčit do kapsy malé křesadlo a pár zlaťáků. O ty ho vzápětí připraví v podivné hospodě. Dozví se tam ale také o krásné princezně (V. Kubařová), která nikdy neopouští zámek. Když Vojta konečně použije křesadlo a přivolá tak nevědomky ducha (V. Preiss), který mu musí sloužit, jeho život se od základu změní. Na Vojtovo přání přinese duch v noci spící princeznu a Vojta se do ní okamžitě zamiluje. Chce být stále s ní. Duch mu v tom s radostí pomáhá. Mezitím si totiž hodného Vojtu oblíbil a v jeho přítomnosti zjišťuje, jak svůj bývalý život promarnil. Zdá se, že příběh směřuje ke šťastnému konci, když všechno zkomplikuje hamižná dvorní dáma (J. Bohdalová), která odhalí tajemství křesadla a je odhodlaná ke všemu, aby ho získala… (Česká televize)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (352)

honajz 

všechny recenze uživatele

To byla ale neskutečně slabá pohádka! Řekl bych dokonce, že blbá. Jediný, kdo v ní září, včetně závěrečné písničky, je Viktor Preiss. Jinak hlavní hrdina je necharismatický hovňousek, jemuž je předepsáno se chovat jako blbec (když zachraňuje princeznu ze sklepení, místo aby padoucha bacil, běží tam, kde je ještě víc pobertů; místo, aby si sundal roubík, na který dosáhne, pořád jen máchá hlavou, a dokonce ani princeznu nenapadne mu roubík sundat, hledá papír a brk s inkoustem, aby se instrukce daly napsat). Nelogičností je zde celá hromada (např. král zavře poberty do prázdné pokladnice, ve vězení nejsou, tam je správcová sama, ale když jdou pokladnici otevřít, pobertové v ní nejsou!; kouzelné křesadlo stačí hodit do ohně a zmizí?!!; duch po zmizení křesadla se stane člověkem a nestane se z něho dušička plující do nebe?!!) a celé to působí jako chaotický slepenec, u něhož mne překvapilo, že to mělo dramaturgyni. Ta asi chrápala, ne? Střih se taky moc nepovedl (jednou to udeří dokonce do očí, ten střih z detailu do polocelku v jedné ose), ani lokace mi nepřijdou nějak zvlášť využity. Bohdalová je zde hodně slabá, a ostatní postavy buď nemají co hrát, nebo taky mají v popisu scénáře být za pitomce. Uff. ()

Flaxik 

všechny recenze uživatele

Vysvětlil někdo tomu hovadu Zelenkovi, že pohádka se vyznačuje něčím jiným než infantilním zmatkováním? Ještě jednou uvidím v nějaké pohádce Bohdalovou a půjdu si blinknout. Tohle kurvení vkusu dětí by mělo být trestné. Počkejte, za pár let se bude říkat "zlatej Troška". Jan Hrušínský potvrzuje, že se fotrovi silně nepovedl a na hraní by se měl definitivně vykašlat a partička kolem Dejdara je už zase banda pitvořících se trapáků. Jediný Preiss snad za něco stál. P.S. V původním obsazení měl hrát Vojtu Ondřej Novák, dost by mě zajímalo, který kokot ho nahradil tím dřevákem Skopalem. ()

Reklama

D.Moore 

všechny recenze uživatele

Ani krásná princezna Veroniky Kubařové, ani tradičně parádní Viktor Preiss, který by si z fleku mohl zahrát barona Prášila, nezachránili novou českou vánoční pohádku. Hloupý scénář, většina postav pitomých, hlavní hrdina působící jako bezduchý panák, ostatní herecké výkony bída (nesnesitelný Jan Hrušínský, velmi podobně "sympatická" Jiřina Bohdalová), humor aby člověk pohledal... To ale bylo dlouhých devadesát minut. ()

MartinezZ 

všechny recenze uživatele

Nu, tak hrozné, aby to aktuálně muselo mít jen 38%, mi to, kupodivu, zase nepřišlo. Jako základ bylo použito Andersenovo Křesadlo, přičemž tahle česká pohádková adaptace u mě těžila z toho, že si předlohu moc nepamatuji. Přidaný humor mi nevadil, nebyl ani nijak zvlášť uřvaný a Preiss to zahrál fakt moc dobře, ostatně jak jinak :) Hrušínského král sice už byl trochu přespříliš upitvořený blb, i na pohádkové poměry, nicméně ho přehlušila namaskovaná Bohdalka, která i s hutným nánosem makeupu přesvědčila děti, že 'Nesmrtelná teta' umřela a po smrti takhle napuchla, ugh. Dokonce mi přišly i pěkné exteriéry i interiéry. Prostě zámek vypadal jako zámek (nebo hrad), byl vyzdobený, čistý, žádné rozvaliny, kdy si moderní pohádky šetří rozpočet na tom, že princezny, princové a králové pobíhají v totálních rozvalinách, připomínajících leda tak neudržovaný statek JZD bez i pozůstatků střechy. Skanzen, lesy, jeskyňka, ~~~ Sečteno, podtrženo, taková trága to určitě nebyla. Pokud vezmu konkurenci nedávných vánočních pohádek, tak 'Duch nad zlato' byl určitě pohádkovější než Láska rohatá (bodejť, když "Křesadlo") nebo O pokladech, což bylo spíš víc umělecké než pohádkové; rozhodně méně uřvaný než Dvanáct měsíčků, kterážto pohádka mi přišla natočená nějak až příliš moderně; zajímavější a zase pohádkověji zpracované než Peklo s princeznou, kde mi jednak nesedla příliš moderní Tereza a druhak mě bylo skoro až špatně z nápadu Stránského dvojrole. Pak už si z posledních let vzpomínám jen na dva pohádkové, řekněme mezníky: Micimutr, kterážto se pevně usídlila na chvostu moderního pohádkového hnoje, a než na ní, je lepší mít 89 minut prázdnou černou obrazovku bez zvuku, a Anděl Páně, která po mnoha letech a zase na mnoho let přinesla na vánoční obrazovky pohádkový příběh s nápadem, humorem, snesitelnou modernou, pěkný na pohled i na poslech (a kde skoro nebylo vedlejších rolí :) - V tomhle ohledu z toho vyšel 'Duch nad zlato' ještě se ctí. Vidět byl, bych si tipl, i větší rozpočet, než u mnohých dalších Zelenkových pohádkových... zpracování. ()

claudel 

všechny recenze uživatele

Mám pocit, že český film a česká pohádka od roku 2000 dále musí být opravdové terno, aby přesáhla vůbec šedesát procent. Nemyslím si, že si Duch nad zlato zaslouží pouhých třicet osm procent. Andersenovy pohádky jsou dost náročné a často hodně temné a depresivní, Zelenkova adaptace je dost veselá a typově výborně herecky obsazená. Já jsem byl o Štědrém večeru spokojen. ()

Galerie (65)

Zajímavosti (6)

  • Natáčení probíhalo na zámku v Ploskovicích, na zámku v Telči, v ateliérech Kavčích Hory, v klášterním komplexu areálu zámku Mnichovo Hradiště, ve skanzenu Přerov nad Labem a v lokalitách Valečov a Mužský, a to od 27. května 2013 celkem 25 dní. (AnčaRambo)
  • Role byly napsány přímo na tělo hlavním hvězdám Viktoru Preissovi, Janu Hrušínskému, Jiřině bohdalové a Martinu Dejdarovi. (Cucina_Rc)
  • Viktor Preiss, který hraje ducha, přišel sám s nápadem, že by mohl duch mluvit italským přízvukem. (Aknah)

Reklama

Reklama