Reklama

Reklama

Churchill

  • Velká Británie Churchill (více)
Trailer 1

Obsahy(1)

I velcí muži mají své dny... Červen 1944. Francie je stále okupována nacisty. Chtějí-li Spojenci na západní frontě zvítězit, musí osvobodit Francii. Na jihu Anglie se proto formuje armáda, jejímž úkolem je pokusit se o invazi do Evropy. Jinými slovy provést Den D, mohutný společný útok vzdušných, námořních i pozemních sil a největší operaci, jakou kdy spojenecké síly podnikly. Jediný muž je však proti. Winston Churchill se obává, že pokud operace Overlord skončí neúspěchem, nebude mít Velké Británie dostatek sil na svou obranu. Jediný muž tak stojí proti vlastnímu králi, proti americkému vrchnímu veliteli Eisenhowerovi i britskému generálovi Montgomerymu, proti všem. (Česká televize)

(více)

Videa (3)

Trailer 1

Recenze (33)

HonzaBez 

všechny recenze uživatele

"Jen se snažím tuhle válku vyhrát…" Vidět v jeden den hned dva filmy o jednom z největších Britů a moct je tak mezi sebou porovnat, bylo vskutku velmi zajímavé. Rozdílů oproti filmu HBO "Churchill ve válce" je přitom víc. Nejen v odlišné dějinném záběru obou snímků (což je krásně vidět na scéně, kdy král vymlouvá Churchillovi osobní účast při invazi), ale především v samotném pojetí charakteru a psychologie hlavního hrdiny. Asi mi víc sedlo vidět Churchilla "ve formě" než plného pochybností a úzkosti, přesto tohle pojetí zas umožnilo ukázat, že i Winston byl přeci jen člověk z masa a kostí. Asi mi moc nesedla třeba scéna, kdy mu jeho žena uštědří políček, ale třeba scéna s Churchillem na kolenou se modlícím za špatné počasí, které by neumožnilo uskutečnit operaci Overlord, byla hodně silná. Co mě hodně nadchlo byla kamera, která v mnoha scénách doslova kouzlila. Někteří tu v komentářích píší o příliš pomalém tempu vyprávění, což pravda trošku kontrastuje s tím, že se celý děj točí kolem finálních fáze příprav a uskutečnění invaze. Na druhou stranu to však dává prostor se hezky vžít do dilematu, před kterým stály nejen Churchill ale především spojenečtí velitelé v čele s generálem Eisenhowerem. Celkově se mi tak film hodně líbil a skoro bych měl pokušení dát plný počet hvězdiček. ()

Morholt 

všechny recenze uživatele

Pokud jde o Briana Coxe a vlastně i o ostatní herce, tak nemám problém. V zásadě nic nenamítám ani proti trochu jinému pohledu na Churchilla, který je zde vykreslen jako umanutý stařík, který se nechce smířit se svou mizivou rolí ve velení armády a snaží se zastavit operaci Overlord. Naopak hádky mezi ním a Eisenhowerem či Montgomerym patří k tomu nejlepšímu, co film nabízí. Horší je to s tempem, které místy vyloženě uspává, Teplitzky nepotěší ani patetickou notou ne nepodobnou americkým vlasteneckým flákům a především mi lezlo na nervy to neustálé omílání toho, kolik mužů při vylodění zemře. Kouknout se na to dá, ale nejedná se o nic, co by si člověk zapamatoval, což je třeba vzhledem k už zmíněnému castingu velká škoda. 55% ()

Reklama

kaylin 

všechny recenze uživatele

Celkem klasický životopisný snímek, který hraje hlavně na to, že se očekávají skvělé výkony od hlavních představitelů. Brian Cox rozhodně nezklamal, ale film není prostě nic zásadně překvapivého, jede se na hodně patetickou notu, což filmu škodí a o Churchillovi samotném se nic extra nového nedozvíte. ()

Volodimir2 

všechny recenze uživatele

Film si síce zobral na paškál Churchilla ako sa postavil na zadné pri plánovaní ale aj pri realizácii operácie Overlord (6.6.1944), obával sa z neúspechu pri tomto vylodení. Neúspech by mal fatálne následky pre Britániu. A tak sa postavil proti svojmu kráľovi Jurajovi VI. ale aj proti vojakom Eisenhowerovi a Montgomerymu. Ako to dopadlo už vieme. Mňa viac zaujíma osoba britského premiéra. Ktorému voliči po vojne všetko spočítali a nezvolili ho na ďalšie obdobie. Churchillov život bol sprevádzaný úspechmi aj pádmi. Pre mňa bola rozhodujúca jeho myšlienka v realizáciu plánu „Operation unthinkable“, išlo o vyzbrojenie 100 tisíc bývalých nacistov v boji proti Sovietskemu zväzu. Dňa 8.5.1945 takmer celý svet oslavoval koniec 2. svetovej vojny ale Winston Churchill nie, požiadal svoj vojenský kabinet, aby vypracoval plán útoku na Sovietsky zväz. Jeho šialený plán pozostával z návrhu aby západné pluky zaútočili na sovietsku armádu na fronte od Hanburgu na severe po Terst na juhu. K tomu mala slúžiť armáda so 64. americkými divíziami, 35. britskými a zámorskými divíziami, 4. poľské a 10 nemeckých divízii v Európe. Takže Spojenci mali k dispozícii 103 divízii proti 264 sovietskym divíziám. Nakoniec Churchilla generáli presvedčili, že by išlo o samovraždu. A to je len jedna z perličiek o tomto najväčšom Britovi. ()

JohnSmith 

všechny recenze uživatele

V jednom roce dva filmy o Churchillovi. Každý z jiného období války. Tento film neukazuje Churchilla tak pozitivně jako Nejtemnější hodina, kdy pochybuje o úspěchu vylodění spojenců v Normandii. Bylo to díky je předchozím špatným zkušenostem a nebylo se mu vůbec proč divit. Nicméně zpracování filmu není sice špatné, ale podání Coxe mě tolik nezaujalo, jako výkon Garyho Oldmana. ()

Galerie (37)

Související novinky

Přehlídka UK/UH: unikátní filmy a off-program

Přehlídka UK/UH: unikátní filmy a off-program

16.11.2017

Třetí ročník UK/UH: Dnů britského filmu a kultury v Uherském Hradišti se po sekci věnované britskému post-koloniálnímu filmu letos zaměří na The Troubles (česky Nepokoje), jak se označuje severoirský… (více)

Reklama

Reklama