Reklama

Reklama

Volný den Ferrise Buellera

  • USA Ferris Bueller's Day Off (více)
Trailer

Všechno, na co se jen bojíme pomyslet, Ferris udělá během jednoho dne... Předčasně zesnulý americký scenárista, režisér a producent John Hughes (1950-2009) se v polovině osmdesátých let prosadil jako tvůrce autorských komedií, v nichž přesně vystihl chování, mluvu, starosti i radosti tehdejších teenagerů. Asi nejlépe se mu to podařilo v dnes už klasické veselohře Volný den Ferrise Buellera (1986), kterou napsal údajně během šesti dnů a která líčí osudy geniálního záškoláka při jedné z jeho eskapád i marný boj ředitele školy Rooneyho přistihnout konečně nezbedníka při podvádění. Dokonale vypointovaný scénář a především přirozené herecké výkony nejen hlavních ale i vedlejších představitelů jsou největšími devizami filmu. V titulní úloze září Matthew Broderick (předtím se proslavil obdobnou postavou studenta, který pronikne do počítače Pentagonu, ve filmu Válečné hry), v jehož stínu se trochu ztrácejí Alan Ruck (Ferrisův nejlepší kamarád Cameron) i Mia Saraová (Ferrisova dívka Sloane). Svůj mimořádný smysl pro komické načasování tu v roli ředitele ukazuje Jeffrey Jones, nedoceněný herec charakterních rolí (např. císař Josef II. ve Formanově Amadeovi). I na menším prostoru se tu dobře uplatnila Jennifer Greyová jako Ferrisova trpící sestra Jeanie; její definitivní průlom mezi hereckou elitu nastal už v příštím roce v Hříšném tanci. Pozoruhodný výkon v jediné scéně na policejní stanici také předvádí tehdy prakticky neznámý Charlie Sheen, jenž tu hraje (jak jinak!!) mladíka zatčeného kvůli drogám. Snímek se stal diváckým hitem, při rozpočtu šest milionů dolarů vydělal při svém prvním uvedení v amerických a kanadských kinech víc jak desetinásobek této částky. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (172)

ABLABLABLA 

všechny recenze uživatele

Naprosto správňácká komedie. Poslední dobou velmi často sjíždím filmy od Johna Hughese zvláště jeho režijní skvosty, ke kterým si napsal scénář a nestačím se divit, jak jsou všechny výborné. V podstatě jsem začala Sixteen candles, na které jsem narazila úplně náhodou a pak zjistila, že natočil Breakfast club, o kterém se všude začalo zničehonic mluvit (Zdá se mi to nebo je to tak vždycky? Třeba v Go on v 17. episodě byla teď narážka na Sixteen candles, po tom, co jsem je viděla. A to samé s Breakfast club.) A pak jsem si pustila Strýčka Bucka a teď tohle a paráda. Všechno takové krásné oddechovky, kterou jsou ale prostě dokonalé, nic jim nechybí a není jim, co vytknout. Matthew Broderick tu válí - chytrolín, flákač, borec, oblíbenec žáků, rodičů, učitelů, vtipálek - tohle všechno v jedné postavě. Vypadá to na dokonalé stvoření. A dá se říci, že kromě něj, tu jediný ještě tak vyčníval asi Jeffrey Jones co by ředitele snažícího se milého Ferrise načapat. Zdá se, že se asi John Hughes zařadí do top 10 režisérů, ale komu udělá místo, to bude hodně těžké, ale zaslouží si to. ()

Tsuki 

všechny recenze uživatele

Tušila jsem, že další film z pera někoho, kdo vytvořil Sám doma nebo Snídaňový klub, bude fajn, ale nakonec jsem se bavila možná ještě víc, než jsem čekala. Jde zkrátka o takovou příjemnou středoškolskou hříčku. Mnoho z toho se musí brát s lehkou nadsázkou, ale proč ne - jde ostatně o rozvernou komedii. A na člověka z toho dýchnou příjemná osmdesátá léta, taková ta atmosféra jakou mají filmy jako Návrat do budoucnosti a jemu podobné z tohoto období. Navíc mě pobavily i vedlejší role Jennifer Grey a Charlieho Sheena. Za mě tedy velmi příjemný, zábavný a milý zážitek. ~(4,0)~ ()

Reklama

LeoH 

všechny recenze uživatele

Až dekadentně bezproblémová happy-go-lucky záškolácká pohodovka, jejíž všeobjímající optimismus by mohl být veleprotivný, kdyby nebyl tak nakažlivý a kdyby to nebylo napsané, zahrané a natočené s vkusem a stylem, o jakém si 99 procent teenage komedií může nechat jenom zdát. Jít to tenkrát u nás… no, vlastně nevím, jestli bych tím byl morálně otřesen (byl jsem dost zaprděný osmdesátkový puberťák) nebo by mi to změnilo život; s odstupem tří dekád už mi to „jenom“ na pár dní značně vylepšilo náladu. ()

rikitiki 

všechny recenze uživatele

Snímek má přerývané tempo a nedokázal si ani vybrat žánr. V rámci generační teen komedie není vůbec vtipný, tenhle žánr ve filmu zastupují karikované postavy – školní inspektor (či co to je), kterého poníží vším možným, včetně doslovného pádu do bahna a protivná starší sestra, která nakonec prozře díky lásce k feťákovi, kterého našla na policejní stanici. Sem tam se filmem mihnou lepší momenty, kterými se režisér John Hughes proslavil ve svých lepších kouscích – třeba nejistota dospívajících, kteří se zoufale snaží vypořádat s nadcházející dospělostí, jejich obavy z autorit, které se snaží nedat najevo. Všechno je ale jen nakousnuté a nedořečené. ___ Navíc ani není ukázané, proč je hlavní hrdina údajně tak všeobecně oblíben naprosto všemi, když on je jen normální kluk, co se snaží vyhnout škole. ()

M.i.k.e 

všechny recenze uživatele

když přejdu,že Ferris má sice celkem charsima,ale jinak je to neomalený fracek,který mě většinu filmu spíš sr.l,než abych mu kdovíjak fandil,tak je jeho Volný den zábavná a vtipná jednohubka,která patří k těm lepším Hughesovkám.Hodně nahoru to tady táhnou vedlejší postavy.Ať už ředitel Jeffreyho Jonese,bláznivá ségra Jennifer Grey,nebo úzkostmi stíhaný Alan Ruck...70% ()

Galerie (170)

Zajímavosti (53)

  • Filmaři dostali několik rozhořčených dopisů od milovníků sportovních automobilů, kteří věřili, že bylo při natáčení skutečně zničeno jedno Ferrari 250GT California Spyder. Těchto automobilů z roku 1966, určených výhradně pro americký trh, bylo vyrobeno pouhých 104 kusů. (darek kartac)

Reklama

Reklama