Reklama

Reklama

Série(3) / Epizody(22)

Obsahy(1)

Rozdílem téměř dva a půl tisíce hlasů zvítězil James George Hacker ve svém volebním obvodu nad svými soupeři. O tom, že se stane ministrem nové vlády, by již nemělo být nejmenších pochyb. A ve hře je tolik zajímavých postů: místní hospodářství, zahraničí, zdravotnictví, energetika... Jim by si klidně troufl na všechny, spokojil by se i s tím nejméně významným. Jenomže kampaň na předáka strany vedl proti nynějšímu premiérovi, proto má takový nepříjemný pocit, že se mu tenhle jeho minulý postoj tak trochu vymstí. A zdá se, že ho jeho neblahé tušení nezklamalo. Jedno ministerstvo po druhém padá do klína některému jeho stranickému kolegovi a on pořád nic. Marně se vrhá ke každému telefonu, premiér nevolá. Co ještě zbývá? A zbývá vůbec něco? Ale ano, samozřejmě! Ministerstvo pro administrativní záležitosti! Co na tom, že je škodolibí televizní komentátoři označují za cosi na způsob politického hřbitova! Ministerstvo to je a Jim je odhodlán udělat na něm kus práce...

Sitcom "Jistě, pane ministře" vznikl v BBC již před dvaceti lety, mnohé z toho, z čeho si dělá legraci, je však aktuální dodnes. Mnohé ty zákulisní pletichy, intriky a maléry jeho hrdinů nám budou připadat důvěrně známé a bude se nám zdát, že autoři museli čerpat inspiraci někde úplně jinde, než za kanálem La Manche. "Jistě, pane ministře" má 22 dílů, volně na ně navazuje šestnáctidílné pokračování s názvem "Jistě, pane premiére"...

Ministra a posléze premiéra Jima Hackera ztělesnil Paul Eddington (1927-1995), jemuž tato role přinesla mimořádnou popularitu a oblibu nejen u prostých diváků, ale i u těch, jež svým výkonem parodoval. Margaret Thatcherová mu za ni např. udělila Řád Kommandera Britského impéria. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (429)

Amarcord_1 

všechny recenze uživatele

100% - Napadá mě jen jedna slabina tohoto seriálu, který k mému velkému překvapení znají snad pouze Češi a někteří Britové. Ve světě je naprosto neznámý. Onou slabinou by bylo věčné opakování stejné struktury. Problém se většinou přetaví ve střet zájmů, a nastalý "kompromis" je ku prospěchu jak Sira Humphreyho tak Jima Hackera. No jo. Ale ono to nemusí být slabinou, když si uvědomíte nadčasovost vět vyřčených a činů provedených a frekvenci jajich variací v denních zprávách. Jistě, pane ministře je pro mě geniálním seriálem a lingvistickým klenotem. ()

otík 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Parádní satirický seriál, který ukazuje, jak to chodí v politice - něco za něco, ruka ruku myje, apod. Každý díl je špičkově provedený, nikdy nenudí, hlavní hrdinové si své role jaksepatří užívají. Velké bravo! Seriál existuje na 5ti DVD, přičemž poslední DVD obsahuje samostatný poslední 22. díl - Partajní hrátky. Hudba: Ronnie Hazlehurst ()

Reklama

Cheeter 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Jistě, pane ministře patří ke klasikám, které jsou součástí základního vzdělání. Kdo neviděl, jako by u mě nebyl. Na každý díl se jde podívat zvlášť a každý je originál. Navíc, pokud je pravda, že díly jsou inspirovány skutečností, tak o to víc u mě seriál získává. Navíc výběr herců se tvůrcům povedl. ()

petaspur 

všechny recenze uživatele

Jim Hacker vstupuje do velké politiky a stává se váženým ministrem pro administrativní záležitosti. Má spoustu progresívních nápadů, jak zlepšit chod úřadu, ale netuší zásadní věc. Jeho největším nepřítelem není opozice, ani média, ale sir Humphrey. Tento oddaný úředník státní správy svého milovaného ministra ve všem podporuje, se všemi jeho návrhy souhlasí, ale se vší úctou je formuluje tak trochu jinými slovy. Jelikož se jedná o slova vesměs cizího původu, tak Jim nemá nejmenší tušení o čem se v jeho blízkosti hovoří. Nikdy to však nepřizná a pouze souhlasně pokyvuje. Je to geniální seriál založený na jednoduché myšlence, že politik je idiot zvolený debilním voličem. ()

HAL 

všechny recenze uživatele

Po letech paradoxně ještě zajmavější než v době premiéry - nejen že to neztratilo nic ze své břitkosti a trefnosti, ale paradoxně právě proto, to ukazuje jak strašlivě a zároveň úžasně stejné v moderní demokracii všechno je. Což tedy ukazuje že ryba prostě smrdí od hlavy, ale zároveň to stejně tak ukazuje, že prostě pořád plave. Že systém, navzdory všem chybám, pořád funguje a je tedy v základu správný. 10/10 ()

Galerie (16)

Zajímavosti (23)

  • Ve čtyřminutovém skeči, ve kterém se objevuje v roli předsedkyně vlády Margaret Thatcherová, je řečeno, že Sir Humphrey (Nigel Hawthorne) má doktorát z politiky a ekonomie. V jiné epizodě však bylo uvedeno, že má klasické vzdělání na Oxfordské univerzitě. (GordonCZ)
  • Jim Hacker (Paul Eddington) vystudoval ekonomii na London School of Economics, což mu Humphrey (Nigel Hawthorne) i Bernard (Derek Fowlds) často předhazují. Hlavně v souvislosti s tím, že neovládá latinu. Humphrey i Bernard mají klasické vzdělání na Oxfordu. (#47)
  • Divadlo na Vinohradech uvádí ve svém repertoáru hru „Jistě, pane ministře“, jejíž děj se skládá z řady epizod. V hlavních rolích vystupují Viktor Preiss a František Němec, kteří také nadabovali hlavní postavy seriálu. (šerminator)

Související novinky

Monty Pythoni znovu spolu?

Monty Pythoni znovu spolu?

29.08.2005

Říct že od doby kdy legendární, kultovní, unikátní, nedostižná, brilantní a hlavně extravagantní skupina britských komiků (a jednoho, stejnými superlativy popsatelného, amerického výtvarníka)… (více)

Reklama

Reklama