Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Byli jako šelmy, které neznají slitování... Nevada, 1885. Kovbojové Gil Carter a Art Croft společně přijíždějí do malého města právě v okamžiku, kdy obyvatele vzruší zpráva, že někdo zabil farmáře Larryho Kinkaida a ukradl jeho dobytek. Protože šerif není přítomen, rozhodnou se někteří muži, že zákon vezmou do svých rukou. Jsou přitom přesvědčeni, že pachatelé činu nepatří mezi zdejší osadníky. Do čela skupiny pátrající v okolí po vrazích, se postaví bývalý vůdce jižanské armády, major Tetley, který nehodlá mít s nikým žádné slitování. K nim se nakonec připojují také Gil a Art, přestože mají odlišný názor… Příběh zpochybňující právo na lynčování plný emocí a násilí neopakovatelným způsobem natočil režisér William A. Wellman (Zrodila se hvězda, Žluté nebe). Jeho western je dodnes považován za mistrovské dílo, děj je doslova nabitý akcí, přitom nenabízí idylický pohled, zdůrazňuje morální otázky a odlišnost názorů jednotlivých postav. V uchopení tématu i jeho zpracování předběhl dobu, kdy vznikl. Velkou zásluhu na jeho působivosti a dynamičnosti nesporně má také legendární kameraman Arthur C. Miller. Postavu čestně a morálně uvažujícího Gila hraje Henry Fonda, Anthony Quinn ztvárnil roli nezkrotného Mexičana Juana Martíneze a Dana Andrews vytvořil nezapomenutelnou úlohu Donalda Martina. (Česká televize)

(více)

Recenze (79)

sud 

všechny recenze uživatele

Tenhle film je pro mě celkem zklamání. Čekal jsem nějaký drsný příběh, plný krutosti a bezmocnosti, něco jako "Kladivo na čarodějnice" ve westernovém kabátě. Toho jsem se i dočkal, ovšem až v druhé polovině vyprávění. Ta první je plná keců o ničem a hádek jestli je to správně nebo ne, jestli počkat na šerifa, nebo jestli vyrazit. Až ve chvíli, kdy naleznou ony tři muže se film rozjede a je celkem zajímavý, plný dusné atmosféry. A konec rovněž potěšil, čtení dopisu v baru je silná scéna (i když....inu, 40. léta) a Červená řeka nikdy nezněla tak smutně, jako v samém závěru filmu. Henry Fonda byl ve své roli skvělý, i když na svoji větší příležitost teprve čekal. "Jízda do Ox-Bow" není špatný film, ale hodně mě navnadilo zdejší hodnocení a text distributora. Dle mého se nejedná o žádnou extra klasiku, ale o malý průměrný koukatelný krátkodechý a nadhodnocený western. 55%. ()

novoten 

všechny recenze uživatele

Jsme zlí a tvrdě spravedliví! Jé, co jsme to provedli... Ta zaujatost přehnaně nesympatických vůdčích postav je vykonstruovaná a nevěrohodná a kontrast s čestným Fondou velmi protivný. Režisér Wellman naštěstí neroztahoval prostou zápletku na neúnosnou míru a vše včas ukončil, takže nehrozí katastrofa, ale jinak je tahle moralita jenom slabým odvarem všeho, co jsem na téma spravedlnosti viděl. ()

Reklama

Anderton 

všechny recenze uživatele

Keďže som už dlhšie nevidel žiaden western, som z tohto kvalitného kúsku nadšený. Pôdorys vlastne nie je vôbec westernový, jedná sa o psychologickú súdnu drámu bez prestrelok a akcie. I keď sa súd odohráva v exteriéri a v noci. Zaslepená túžba po spravodlivosti, prípadne zámienka pre uspokojenie vlastnej krutosti, otázky výčitiek svedomia. Témy filmu sú tým, čo láka k jeho zliadnutiu a nie krásna westernová príroda, ako inokedy. Príjemná zmena. ()

Mol 

všechny recenze uživatele

Dvanáct rozhněvaných můžu - verze, divoký západ. Fonda tady toho prostoru moc nemá a scéna, kde potká svou rozkošnou Rose, vlastně byla ve filmu zbytečná, protože to nemělo na příběh vůbec žádnej vliv, ale rozhodně mě pobavila scénka, když přišli do baru a barman se jich ptá: "Co si dáte? Whiskey?" - "Co máš?" - "Whiskey." ()

kinderman 

všechny recenze uživatele

Po první předváděčce údajně jen O.Welles rozpoznal výjimečnost a sílu Wellmanova filmu, který se na westernovém půdorysu vyslovuje proti braní spravedlnosti do vlastních rukou, lidovým soudům a lynčování. H.Fonda je skvělý v roli muže, který sice ví, co je správné, ale proti vůli většiny to nedokáže prosadit, poněkud proklamativně působí jen závěrečné čtení dopisu, prostý honák (navíc ve stínu oprátky) by těžko formuloval svoje rozloučení s manželkou a dětmi podobným způsobem. ()

Galerie (33)

Zajímavosti (16)

  • Když byl Henry Fonda malý kluk, vzal ho otec na náměstí do města Omaha, kde spatřil lynčovaného muže. Když se malý Henry ptal otce co to s ním má společného odpověděl: „Lynčování je záležitost kohokoliv, kdo jde kolem.“ Fonda se poté zasloužil o to, že tato věta byla napsána do scénáře. (Kulmon)
  • Henry Fonda si nedal počas natáčania nikdy dole svoje westernové oblečenie, dokonca v ňom spal, aby sprostredkoval autentický pocit. (westerns)
  • Aj keď bol tento film natočený v roku 1941, trvalo ďalšie dva roky, kým sa spoločnosť 20th Century Fox rozhodla film s, na vtedajšiu dobu radikálnymi a buričskými názormi, pustiť do distribúcie. (beso74)

Reklama

Reklama