Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Buckaroo Banzai, vědec, neurochirurg, tajný agent a rocková hvězda v jedné osobě, objeví zvláštní zařízení, které umožňuje cestování mezi dimenzemi. Vše by bylo skvělé, kdyby ovšem nezačal hrozit útok vetřelců. (oficiální text distributora)

Recenze (54)

JFL 

všechny recenze uživatele

Wes Anderson likes this. Což je fakt. Věhlasný hračičkovský tvůrce přiznal, že se počítá mezi zaryté fandy "Buckaroo Banzaie" a není se vůbec čemu divit. Ozvuky zdejšího týmu složeného z výstředních figurek, které s vážnou tváří čelí absurdně přemrštěným překážkám, najdeme nejen v Andersonově přímé poctě "Život pod vodou", ale také ve všech jeho ostatních filmech. Dokonce můžeme říci, že Andersonovy první snímky "Bottle Rocket" a "Rushmore" zrcadlí exotovskou touhu žít po vzoru Buckaroo Banzaie v trudné realitě, a to se stejně upřímnou naivitou, jakou jsme zažívali coby malí kluci zakládající klubové ekvivalenty Rychlých šípů. Počínaje "Životem pod vodou" se Anderson konečně dostal k prostředkům a věhlasu, jež mu dovolily nedělat následně už nic jiného, než vlastní esteticky vyňuňané parafráze na banzaiovské týmovky oproštěné od svazujících okovů reality. ____ Když necháme stranou šibalské spiklenectví fandů a tvůrců, kteří vyzdvihují neuchopitelnost a mimoběžnost filmu, ukazuje se "Buckaroo Banzai" jako hraný předchůdce animovaných seriálů Adult Swimu, obzvláště pak retro meta linie tamní produkce. Podobně jako "Sealab 2021" či "Mike Tyson Mysteries" také "Buckaroo Banzai" vychází z komiksového étosu klasických týmových seriálů typu "Jonny Quest", "G.I.Joe" i "Scooby-Doo" s jejich brakovými premisami a upřímnou naivitou. Ale také svým étosem navazuje na novější projekty jako "Mister T" (případně i "Chuck Norris: Karate Kommandos"), které vyloženě stály na kultu osobnosti ústřední figury polobožského šéfa týmu. Jen na rozdíl od zhulenecké logiky a podvratné absurdity Adult Swim počinů se W.D. Richter a Earl Mac Rauch vydali cestou inťošácky-nerdího campu. Takže se vyžívají v rozsáhle spletitých historiích zdejšího světa, postav i jednotlivých artefaktů a libují si v referencích na celé pole fantastiky a popkultury, sahajících od Thomase Pynchona a Orsona Wellese přes rodokapsy i béčková sci-fi až po bojová umění a šestákové komiksy na pokračování. Z celého projektu je cítit ohromná nadsázka, ale také radost z toho, že mohou dětinsky blbnout ve vlastním světě stranou zbytečné racionality. Právě díky tomu se komerční propadák stal milovaným kultem, který oslovuje totožnou krevní skupinu, ze které vycházejí sami tvůrci. Pastiš kultovek a braků se sám stal brakovým kultem, který stimuluje touhu diváků být zase malými kluky, kteří listují v komiksovém časopise a doufají, že jednou budou moci být sidekicky svých oblíbených hrdinů. Jen v tomto případě spíš vědí, že se tak nestane, ale tím spíš se tou myšlenkou s nadhledem baví. "Buckaroo Banzai" tak vlastně je současně "Star Trekem" i "Galaxy Questem", přičemž jeho fandom se namísto zběsile přemoudřelých teorií točí kolem významu melounů. ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Určite menší bizár, než som vzhľadom na šialenú povesť snímky čakal. V podstate "iba" béčkový scifi trash s áčkovým obsadením, kde vysielanie Orsona Wellesa nebolo fiktívne, ohrozované sú dve planéty a treba zabrániť zničeniu ruského mesta mimozemšťanmi. Samozrejme tam by si mysleli, že za útok môžu Američania. Vizuál sa pohybuje v rozmedzí od osemdesiatkového gýča po príjemný industriál a tá ôsma dimenzia je vlastne úplne nevyužitá. Rovnako aj postava Ellen Barkin je len reklamným ťahom. 50% ()

Reklama

decouble 

všechny recenze uživatele

Celý film by se dal definovat jedním z dialogů, který v něm zazní. "Proč je tady ten meloun?" - "To ti řeknu pozdějc." Akorát, že neřekne. Je to totiž strašně nepřehledenj film, kterej občas totálně postrádá nějakou časoprostorovou kauzalitu. A je těžký rozklíčovat nakolik je to myšleno vážně a nakolik je to béčko. Proto je to béčkově vtipný jenom občas. Rozhodně je to ale svým způsobem dost originální podívaná. ()

HellFire 

všechny recenze uživatele

Osmdesátá léta, to se páni experimentovalo s filmy. Sci-fi bylo na vzestupu a rock-n-roll vládl světu. A Buckaroo Banzai v podání budoucího Robocopa může být typickým hrdinou své doby. Ve dne řídí experimentální auto ženoucí se rychlostí zvuku skrze hory v rámci vědeckého pokusu, po nocích hraje se svou kapelou (jejíž všichni členové u sebe nosí zbraň...) a zachraňuje osamělé dívky. A to jsem se nezmínil, že mimo to je to světa znalý chirurg. Prostě kariéra jako vyšitá. V rámci první půl hodinky se mimo tohle dozvíme jen fakt, že bývalý vědec v podání Johna Lithgowa, utekl z blázince a chystá se uzmout experimentální auto i s technologií, kterou pomáhal vyvinout. A z toho bum a na následné konferenci se toho najednou stane tolik, že to až nedává smysl :). Nad naší planetou se neviděni vznášejí anglicky mluvící mimozemšťané, kteří skrze telefonní sluchátko vyšlou elektrický náboj, díky nemuž od té chvíle Buckaroo dokáže vidět mimozemšťany bez jejich maskování, jak se producírují mezi lidem. Na konferenci tak nahání dva z nich a do toho z pod opony vyrazí muž s kulometem a unese profesora odpovědného za vynález. Z mimozemské stanice vzlétne loď, kterou na zemi sestřelí lovci kachen! a vyleze z ní mimozemšťan, který bezdůvodně!, opravdu!, spadne na zem, přesně hlavou na kámen. V téhle chvíli už jsem začínal kývat hlavou ve znamení nesouhlasu. Z členů kapely se totiž stanou prvotřídní detektivové s přístroji všeho druhu, na scéně se objeví jakási parta Banzai, což mají být fanoušci Buckarooa a začnou zasahovat do děje. Zachrání s pomocí helikoptéry Banzaie z prekérní situace nebo střílí mimozemšťany. V tomhle bodě už jsem ani nevnímal, na koho film cílí. Stalo se z něj totiž tuctové béčko. Nakonec skončíme u toho, že si všichni přes oči natáhnou práskací foĺii a na tu nasadí brýle, aby se podívali na zprávu od mimozemšťanů!!! K nevelkému překvapení je třeba někoho zastavit, aby to neodnesla celá Země... Hodina filmu za mnou a už mě zbytek nezajímá. Z Buckaroo Banzaie je najednou národní hrdina a jediný člověk, který dokáže něco změnit a tyká si s prezidentem. Nakonec samozřejmě Buckaroo zachrání planetu a odnese si jako odměnu dívku. Škoda, mohl z toho být dobrý film, takhle je to sotva průměr a k postavám si nestačíte udělat žádné pouto. ()

iXtr3m3 

všechny recenze uživatele

Ťažký prípad tento snímok. Vidieť to v osemdesiatych rokoch, možno by ma to zaujalo viac. Ale v dnešnej dobe je to mindfucková právom zabudnutá osemdesiatková megahovadina. Ani neviem za čo dávam dve hviezdy. Asi za casting, ktorý do tohoto blábolu dotiahli, čo nechápem. Osemdesiate roky sú pre mňa legendárne, ale toto z nich určite už navždy vynechám. ()

Galerie (29)

Zajímavosti (16)

  • Jamie Lee Curtis hrála Banzaiovu matku ve flashbacku, ale tato scéna nebyla nakonec použita. Dostupná je pouze na speciální edici DVD ve vystřižených scénách. (Šindy)
  • John Lithgow požádal Roberta Terminelliho, který tehdy pracoval u studia 20th Century Fox jako kostymér a měl silný italský přízvuk, aby mu namluvil jeho repliky, které měl ve filmu pronést, na diktafon. Lithgow nahrávku použil k natrénování přízvuku a jako výraz díku nechal Terminelliho uvést v závěrečných titulkách jako svého dialektového trenéra. (Šindy)

Reklama

Reklama