Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Povídkový snímek líčí ve čtyřech krátkých, bohužel nepříliš nápaditých, námětově stereotypních příbězích osudy vojáků. Často prozrazují silný výchovný akcent: jednou vypráví, jak přátelské pouto vznikne mezi mazákem a nováčkem, kteří společně cestují pro opravený tank, jindy se sblíží vojáci a studenti na společné bramborové brigádě. Nechybí ani melodramatická linka, která upozorňuje na osobní oběti, které život v zeleném vyžaduje, třeba když se důstojníkovi rozpadne manželství poté, co je přeložen do vzdálené posádky. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (32)

vitekpe 

všechny recenze uživatele

Jasne, ze melo jit o klasickou vychovnou agitku ala armada. Obavam se ale, ze se tady soudruhum mimodek podarilo mezi radky natocit docela zajimave drama o vztazich v rodine, mezi mladyma atd. Jako, nebylo to spatny, kdyz se na to clovek podiva takhle. Urcite mnohem realnejsi a uveritelnejsi, nez lecjaka cilena vztahova dramata. Dalsim plusem je cela plejada znamych tvari ve veku vojinu... Me to docela pobavilo. ()

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Jen pro pamětníky. 1) Ledecký přebere Dejdarovi holku, bažant Kopta nosí cigarety mazáku Vašutovi a všichni pěkně sbírají brambory na brigádě. Pak následuje společná silvestrovská večeře na útvaru a v 18.15 bojový poplach. Ach, kde ty dávné doby jsou... 2) Výstižný koment: sardon**, Big Bear*. ()

Reklama

dopitak 

všechny recenze uživatele

Keby ty raketa neboli... čs lidově-demokratická armáda byla dobrá na hledání ztracených dětí. Úsměvné a usměvně naivní povídky odděl(a)ené střelbou snad ze všeho, co mohlo před kamerou vypadat moderně. Podobné masové vojenské akce jsme viděli snad jenom v Copak je to za vojáka. Film je samozřejmě poznamenaný bezskrupulózní propagandou, ale našince jistě potěší mnoho známých mladých tváří (v čem jste kdy viděli Broňka Černého anebo ještě štíhlého Václava Koptu?). Dejdar měl sakra pech, za to Janek slízl smetanu (taky kuriózní obsazení). ()

vypravěč 

všechny recenze uživatele

Výmluvný normalizační produkt nepochybně určený především kasárenským biografům, jak to napovídá klíčové téma – neukojené tělo vojínovo čelící řádu, znetvořenému jazyku a popkultuře. Usouvztažnění příslušných tělesných nesnází s obětí míru a se stálou hrozbou Západu (zhmotněnou rozhlasovou zpravodajskou relací o cvičení vojsk Severoatlantického paktu) pak ospravedlňuje jakékoliv tuhnutí páchnoucích stojatých vod, zaměňovaných až do Listopadu se Životem. Znesvěcení zelené barvy. ()

Tsunami_X 

všechny recenze uživatele

Lidsky hřejivé příběhy z dva roky trvajícího pekla s bizarní dramaturgií (neuchopitelné předěly mezi povídkami, chybějící pointy, přehlídky studenoválečnické techniky), new age muzikou u které holky přicházejí o věneček a násilně našroubovaným Slovenskem jsou plné buzerujících svobodníků (Dejdar, Vašut) a vzájemného porozumění na rotě. Závěrečné mírové poselství je jak vystřižené z telemostu mezi NDR a Československem a jasně ukazuje, že za zkažené Vánoce může zas a znovu pakt Severoatlantické aliance. ()

Zajímavosti (6)

  • Interiér i exteriér kasáren točen v posádce ve městě Stříbro. (sator)
  • Ve 22. minutě zazní píseň „U našich kasáren“. (Winster)
  • Povídky jsou proloženy záběry z vojenského cvičení armád Varšavské smlouvy Štít 84. (sator)

Reklama

Reklama