Reklama

Reklama

Mongol - Čingischán

  • Česko Mongol (více)
Trailer 3

Malý Temudjin právě dospěl do věku devíti let. Podle mongolských zvyků je to čas, kdy si má vybrat ženu. Jeho otec Esugei, chán malého mongolského kmene, ho tedy bere na cestu ke kmeni Merkitů, kde si má vybrat novou ženu a ukončit tak rozpory mezi jeho kmenem a právě Merkity. Jenže cestou se malý Temudjin zakouká do dívky Börte u sousedního, stejně bezvýznamného, kmene, jako je ten Esugejův. Temudjin si na kmenovém shromáždění Börte vybere za svou ženu. Otec jeho přání dle mongolských zvyklostí respektuje, i když tuší, že to přinese další problémy. Cestou domů se Esugej se synem a doprovodem zastaví v malé oáze, aby si odpočinuli. Tady se potká s příslušníky nepřátelského kmene. Zvyklosti však zakazují válčit na místech odpočinku, a tak setkání zprvu vypadá jako poklidné. Obě výpravy si dokonce na znamení příměří vymění jídlo a pití. Jenže v nápoji pro Esugeje je jed a muž na další cestě umírá. Novým chánem kmene se stává Temudjin. Toho ale nehodlá respektovat jeden z nižších náčelníků, Targutaj. Ten se prohlásí za chána a Temudjina s jeho matkou a zbylými věrnými z kmene vyžene. Malý Temudjin tu zimu v horách prosí mongolského boha o pomoc, cestou zpět se propadne do jezera. Mokrého ho zachrání jezdci z vedlejšího kmene a syn jejich chána, Jamucha. S Jamuchou se spřátelí a oba se považují za bratry. Targutaj ale Temudjina unese a udělá z něho otroka. Hlídá ho tak, aby ho mohl zabít, až Temudjin dospěje. Mongolové nesmějí totiž zabíjet děti. Malý Temudjin ale Targutajovi uteče. O několik let později je Temudjin opět Targutajem chycen a znovu je mu nasazen otrocký okov. I tentokrát se mladíkovi podaří utéct. Vypraví se k sousednímu kmeni pro svou ženu Börte a s ní se vrátí ke své rodině. Záhy jsou napadeni Merkity, Temudjin je vážně postřelen šípem a Börte unesena. Temudjin se uzdraví a za pomoci Jamuchy a jeho bojovníků Merkity porazí a Börte osvobodí. To, že se část Jamuchových lidí ale přidá k Temudjinovi vyvolá mezi dosavadními přáteli zlou krev. Když se Jamuchův bratr pokusí ukrást stádo koní Temudjinovu kmeni, je Temudjinovými lidmi zabit. Jamucha se spojí s Targutajem a vytáhnou proti Temudjinovu kmeni... (TV Prima)

(více)

Videa (4)

Trailer 3

Recenze (241)

monolog 

všechny recenze uživatele

Není to špatnej film, výprava, obsazení, exteriery, bojové scény, hudba, to všechno je přinejmenším dobré. Jenže je tu naprosto nezvládnutý scénář. Čingischán se po celý film nechává někým zajímat, věznit nebo porážet. Potom 15 minut před koncem své ženě a dvěma kukaččím dětem, kteří jediní jsou s ním, řekne, že ví, jak Mongoly sjednotit a po zatmívačce stojí v čele tisícihlavé armády a žene se do bitvy. Jak kdyby se Rusové pokusili sestříhat dvacetidílný seriál do 100 minut a pět dílů se jim přitom někam zatoulalo. Přesto než se Temudžin dostane do druhého zajetí, je to i po dějové stránce dobrý film. Jenže potom se dostane do zajetí znovu a znovu a znovu a... Prostě a jednoduše, pochybuju, že by člověka, kterej celej život strávil tím, že se toulal po stepi a tak různě padal z jednoho zajetí do druhýho, že by někoho takovýho následovaly desítky rozhádaných kmenů. Ale možná se pletu... A samozřejmě je tu ještě ten mystický konec, kdy se Temudžin jako jediný nebojí bouřky a tak před ním celá armáda padne na prdel. Jo, takže sbohem a díky za všechny ty ryby. ()

Grran 

všechny recenze uživatele

Celý příběh je úděsně pomalý a táhne se jak slimák na invalidním vozíku. Ano, kostými, krajina i herci jsou přesvědčivý, ale se s tou rychlostí by zarostli mechem. Ve filmu je scén, jež posunují příběh, že by šli spočítat na jedné ruce a ještě jsou roztáhlé do dvou hodin. Kdyby to alespoň zachránila nějaká akce, jež se tu krásně nabízí, avšak krom tří minutových bitevních scén první půlku filmu pouze koukáme jak hlavní hrdina nemá nic a druhou jak ho o to nic ještě připraví.. Zklamání... ale ty dvě hvězdičky za autentičnost a odvahu skusit něco takového natočit... ()

Reklama

Legas 

všechny recenze uživatele

"Mongolové umí jen krást a zabíjet" - a pak ve filmu hledejte nějaké dějové složitosti. Mongol - Čingischán je dějově nekomplikovaný a především nedoslovný, což (když se podíváte na komentáře okolo) činilo mnohým divákům problémy. Mě se naopak ony mytické okamžiky mimo obraz velice líbily, stejně tak "utnuté" bitvy. V okamžicích, kdy už jsem začal podezírat pana režiséra ze stereotypní řeže, náhle bitvu utnul, v závěru dokonce způsobem nevídaným, okamžikem, který definitivně utvrdí diváka v tom, že nesleduje čistokrevný historický film. Někdo možná utrousí, že zde něco smrdí, ale já si liboval. A celkem mě mrzí vlažné reakce na tento film, protože už jen ta úžasná kamera Sergeje Trofimova rámující naprosto úžasnou krajinu stojí za vidění (perlička: jen jsem si při některých filtrech a bouřce vzpomněl na Noční a Denní hlídku - hle, Sergej je kameramanem obou ruských spektáklů - je to Legas ale bystrý hoch). Doporučuji komentář Tetsua a především jeho recenzi na Aktualne.cz. U mě Mongol Čingischán za 4 a 1/2. ()

F.man 

všechny recenze uživatele

Mongol skončil tak někde na půl cesty. Ale možná za to může hype který při jeho vstupu do Čech hlásal obrovský velkofilm hollywoodských standardů. Jestli se o to tohle Bodrov snažil nebo ne netuším, já však viděl mytologickou báji, která sice určitě stála strašné peníze, ale s velkofilmem nemá nic moc společného. Což nevytýkám - přece jen jde pořád o Bodrova - poeticky, niterně, vůbec ne tak přímě jako ostatní. Každopádně Mongol je pastvou pro oči, kazažská příroda v hledáčku Rogiera Stofferse a Sergeye Trofimova, to je něco nádherného. Lepší tři hvězdy. Don't tell anyone we went to war over a woman. ()

Shadwell 

všechny recenze uživatele

Už zahajovací záběr z lehkého jeřábu (zvaného louma crane, kontrolovaného servomotory), který sestává z otočení + zvedání + jízdy kamery na výložníku, dává zřetelně najevo, čeho je dobré si všímat. Obrazu, protože Mongol převzal modelový (nikoliv jen vizuální) koncept Tygra a draka. S ním ho pojí trojí: 1, Sic přesně vymezený, přesto anonymní prostor, tudíž veškeré vyprávění pracuje s časem a s mezerami mezi ním. 2, Dojemný, epický a širokoúhlými záběry klamavě zpomalovaný a rozpouštěný, současně však překotný příběh. 3, Zrada je v tom, že Mongol je plánován jako trilogie. A tahle úvodní část má velice skromné parametry a víceméně se točí celé dvě hodiny kolem homosexuální (bratrské) a heterosexuální (chánova stará) lásky. ()

Galerie (154)

Zajímavosti (15)

  • Filmování trvalo něco kolem 25 týdnů. Vše bylo natáčeno v Mongolsku. (Musak)
  • Staršieho Temudžina stvárnila súčasná japonská hviezda Tadanobu Asano. Na otázku, prečo si Bodrov pre hlavnú rolu nevybral Mongola, odpovedal: „Hľadal som najlepšieho herca, nevadilo mi, že nie je Mongolom, podmienkou bolo, aby bol Ázijec a aby bol najlepší." Kvôli autentickosti je film v pôvodnom mongolskom jazyku. Japonskému hercovi spolu s jeho čínskym kolegom Sun Hong-Leiom tak neostávala iná možnosť, než sa túto reč počas nakrúcania naučiť. Ako sa ďalej uvádza na stránke Russianfilm, s filmovým štábom cestovalo štyridsať tlmočníkov, prekladajúc z čínštiny, mongolčiny, kazachstančiny, kórejčiny, ujgurského nárečia, japonského, ruského a anglického jazyka. (PeterJon)
  • Režisér Sergei Bodrov a Production Designer Dashi Namdakov navštívili hlavního mongolského šamana v hlavním městě Ulan Bator, aby se ho zeptali na povolení k natočení filmu. Šaman jim odpověděl, že ze všech tvůrců, co kdy natočili něco o Čingischánovi, jsou oni jediní, kteří se zeptali na jeho povolení. (Musak)

Související novinky

Jeff Bridges jako lovec démonů?

Jeff Bridges jako lovec démonů?

03.02.2011

Hrál ve dvou úspěšných filmech vánoční sezóny a za ten lepší je nominovaný na Oscara. Kdo by se divil, že se na něj nabídky jen sypou? Jednu z nich dostal od studia Warner Bros., které ve spolupráci… (více)

Muži, kteří nenávidí Afghánistán

Muži, kteří nenávidí Afghánistán

07.07.2010

Christian Bale a Niels Arden Oplev jsou novými jmény, spojenými s projektem Zacka Snydera a studia Warner Bros. The Last Photograph. Ten už má docela dlouhou historii. Snyder chtěl drama o… (více)

Další Evropané v Hollywoodu

Další Evropané v Hollywoodu

09.03.2009

Dva zajímaví evropští tvůrci upsali duši Ďáblu... ehm, Hollywoodu. Získat Oscara (nebo alespoň nominaci) v kategorii „nejlepší neanglicky mluvený film“ je obvykle začátek cesty k režírování nějakého… (více)

Šikmooký Hollywood?

Šikmooký Hollywood?

11.11.2008

Dnes pro vás máme rovnou čtyři chystané filmy. Všechny jsou americké produkce, ale něco je spojuje s Dálným Východem. Jako první je tady remake Karate Kida. Už dlouho šly fámy o tom, že Willův syn… (více)

Reklama

Reklama