Reklama

Reklama

VOD (1)

Strhující příběh o Cypriánovi, který žil v 18. Století na magickém místě zvaném Červený klášter. Jednoho dne najdou mniši před bránou kláštera polomrtvého, postřeleného muže. Vyléčí ho a přijmou mezi sebe, i když nic netuší o jeho tajuplné minulosti, o krutých událostech, o ztracené lásce... Z jeho chování je však zřejmé, že prošel peklem a na odlehlém místě kam ho zavedl osud, hledá úkryt a klid. Mezi zdmi kláštera mu společnost dělá pětiletý sirotek Michal, o kterého se mniši starají z dobročinnosti. Postupně si zvyká na život ve světě, kde se zastavil čas a začíná se učit od starého Alberta bylinkářskému a léčitelskému umění. Nadále ho však pronásledují démoni z minulosti, proto se rozhodne složit přísahu mlčenlivosti a přijme jméno Cyprián. Přejde dlouhých 12 let a zvěsti o mlčícím mnichovi a jeho schopnostech léčit se rozšíří po krajině. Z Michala vyroste dospělý muž a jednou objeví u Cypriánova pacienta knihu s podpisem Leonarda da Vinciho s projekty létajících strojů. Mladík začne snít o létání a tajně takovýto přístroj sestrojí, ale jeho pokus ztroskotá. Potom ho už nic neudrží v nehybném světě kláštera a opustí ho. Roky plynou dál, mniši odejdou nebo zemřou. Cyprián je už úplně sám, sám se snem, který se nepodařil splnit Michalovi. Létající stroj začíná nyní skládat on... (oficiální text distributora)

(více)

Videa (2)

Trailer 1

Recenze (136)

hous.enka 

všechny recenze uživatele

Jsem z toho trochu zmatená... Proboha: proč létající Cyprian? Vždyť to mohl být klidně Nemluvící a vystihlo by to postavu přesněji. Líbí se mi prostředí a dost se povedl výběr herců: Marek Igonda mě opravdu velmi mile překvapil, plynne slovensky hovořící Vladimír Javorský byl skvělý a Lukáš Latinák je opravdu... Lukáško :) Slováci mají tak zajímavou historii a spoustu podobných hrdinů, o kterých stojí zato natočit film. No, pokud nepřijde ale režisérka a scénaristka Čengelová-Solčanská, která to všechno pohřbí hlouběji, než kam pohřbil Cyprián své druhy. Potenciál obrovský, leč využití vázne. Zatímco první půlka se zmateně ohlíží do vzpomínek hlavní postavy, druhá půlka se nese v podivných nedovyprávěných příbězích (jak zminuje Cervenak: Nitra nebo malíř, dodávám zážitek se Židem a biblí), které jsou namotované jakoby úplně zbytečně. Kdyby se tvůrci omezili "jen" na klášter a Cyprianovy vzpomínky podaly jen jakoby souvislý útržek, udělali by líp. I tak ale tenhle snímek stojí za pozornost, protože jde o jeden z lepších slovenských filmů současnosti. ()

ujec 

všechny recenze uživatele

Skvelá vizualizácia, výborne zahrané hlavné i vedľajšie postavy, skvelá hudba. Prekrásna príroda Pienin sa len tak mihla v tomto filme, snáď aby neodvrátila pozornosť od sondy do duše človeka, ktorý bol zbojníkom i pytliakom, aby sa neskôr prerodil do učeného mnícha. Cyprián veľmi túžil po slobode. Získal ju len vnútorne, lebo prísne pravidlá mníchov ju inak neumožňovali. Krásna pieseň k filmu v podaní Zuzky Smatanovej len dovršuje kvalitu tohto u nás ťažko uznávaného diela. ()

Reklama

tom88 

všechny recenze uživatele

Ďalší slovenský pokus s niečo viac v našej kinematografii a zase fiasko. To už nie je možné, ďalší sľubne vyzerajúci projekt a opäť spackaný hlavne kôli scenáru a neschopnosti vyrozprávať príbeh. Z trojice Cyprián, Jánošík a Bathory je ale Lietajúci Cyprián natočený najlepšie. Vizuálne celkom pútavé, režisérsky znesitelné, hudba a ozvučenie fajn, prostredie danej doby fajn, kostými fajn a dokonca aj niektorý herci fajn. Škoda len zase príbehu, ktorého scenár treba prepísať, zjednodušiť, vypustiť zbytočnosti, pritvdiť na správnych miestach a dať tomu nejakú lineárnosť, aby to diváci pochopili. Ja som polovicu filmu ani nevedel o čo vlastne ide a to je zle a čo som počul a čítal nie som sám. No som rád, že film vznikol, hanba to nie je, ale do sveta by som Cypriána nevydával. Treba na Slovensku viac podobných projektov a pokusov, snáď to raz príde a natočí sa u nás plnohodnotný celovečerák, ktorý bude znesitelný aj zahraničnému divákovi. Cyprián zatiaľ dostáva odo mňa snáď zaslúžených 50% ()

Lokutus 

všechny recenze uživatele

Banda exotů zmateně běhá z místa na místo, občas někdo někoho oloupí nebo odkrágluje a jede se zase vesele dál. I když film není vizuálně zcela zprasenej jak je v současnosti zvykem a není až takovej průser jako klenoty typu Tanec v střepinách, pořád se jedná o zmatenou hovadinu, jejíž význam se notně ztrácí za nánosy otravnejch několikavteřinovejch flashbacků. Kdo tuhle debilitu snese od začátku do konce zasluhuje metál. ()

Havenohome odpad!

všechny recenze uživatele

V podstate je to nepozerateľné. Audiovizuálna gramotnosť na bode mrazu. Exhibícia pár kulís a kostýmov. Nejaký ten kôň. Aj lascívne súlože. Režijne a scenáristicky na úrovni nadšenkyne z dejepisného krúžku. Midcult ako vyšitý. Veľká sranda je najmä Solčanskej popiska k vlastnému menu na záhlaví rovnomennej knižky, kde samu seba stavia do rady Bergman, Tarkovskij. Táto režisérka dala motiváciu k znovuoživeniu pojmu meštiacka pseudokultúra. K machináciam okolo produkcie tohto projektu netreba hovoriť veľa, pofidérne praktiky sa tu dedia z generácie na generáciu. No dosť bolo rýpania. Vzdajme Mariane hold. Veď to robí pre nás, pre tento národ! Navzdory krutému osudu a finančnej tiesni je stále umelkyňou. Ďakujeme ti Mariana! ()

Galerie (22)

Zajímavosti (9)

  • Natáčalo sa aj v Červenom Kláštore v Pieninách, na miestach, kde skutočný mních Cyprián žil a pôsobil. Ďalšími lokalitami boli: Hronský Beňadik, Muzeum Kysuckej dediny, Lesnica, Ludrová, Pieninský národný park, Nitra či Tatranský národný park. (BathoryMan)
  • Cypriánov Herbár sa dnes nachádza v zbierkach Prírodovedného múzea Slovenského národného múzea v Bratislave. Je to najstarší zachovaný herbár na Slovensku (datovaný 1766) a má 2 časti - prvá obsahuje 283 bylín s názvami v 4 jazykoch a druhá poznatky o chorobách a Cypriánove liečiteľské postupy. (krasomama)
  • Médiá často citujú archívny zápis levočského kronikára o verejnom spálení Cypriánovho stroja na námestí v Spišskej Belej. Kronikár uvádza, že príkaz na spálenie vydal nitriansky biskup Ladislav Mattyasovszký z Markušoviec, ale vtedy už tento biskup nežil. (krasomama)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno