Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Pět let od premiéry kultovní dokumentární hyperkomedie ČESKÝ SEN přicházejí její autoři do kin s novým filmem. Po dvou letech natáčení a roce ve střižně představí svůj nový – neméně kontroverzní – film o české, občanské, mediální a politické válce, v níž se svedla bitva o americký radar v Brdech. Autoři film ČESKÝ MÍR ambiciózně nazývají „portrétem české společnosti 20 let od sametové revoluce“. Žánrově ho opět charakterizují jako dokumentární komedii a dodávají, že tentokrát bude navíc napínavá. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (2)

Trailer

Recenze (202)

starbrejkr 

všechny recenze uživatele

Určitě se dalo z tématu vytěžit víc. Ač někteří z vás zmiňují opak, bohužel se tvůrcům nepodařilo udržet během dokumentl na uzdě svůj vlastní názor k probému a tím veškerý nezávislý pohled mizí do pekel, což je však u takového tyou dokumentu věc naprosto zásadní. Někteří píši - idioti jsou na obou stranách, což je nepochybně pravda, ale tvůrci nám ukazují až moc idioty na straně proradarové. Přitom když si vzpomeneme na reportáže z doby, kdy ta kauza frčela, rozhodně zde měli mít větší zastoupení neskutečně tupí vesničtí důchodci meloucí bláboly o okupaci. Takhle jsou nám zde místní prezentování jako vesměs dobrosrdeční venkovani, kterým radar rozmete jejich archaický a milý způsob života a jak sami říkají "až tu bude radar, tak už si takhle žít nebudeme". Přitom nejlepší jsou na dokumentu právě momenty, kdy se tvůrci s ničím neserou a servírují nám demenci lidí v plné kráse. V tomto ohledu určitě vede na jedné straně pan Krytinář, který díky natáčení Narnie poznal, jak jsou Američani skvělí lidé a na straně druhé dvojička anglických paranoiků vyprávějící děsivé historky o radioaktivních bombách, které se rozhazují po celém světě. Škoda, mohlo to být celkově o dost peprnější a skutečně by byl na světě obraz současné české společnosti... ()

hygienik 

všechny recenze uživatele

Celý čas projekcie som mal pocit, že to nemá grády. Myslím, že sa na to dá pozrieť z rôznych uhlov: 1. Ako na priemernú paródiu, karikujúcu ľudí z ulice, aktivistov aj politikov (bez poškvrny z toho vyšli snáď len mravce), 2. ako na podpriemerný (90% prezentuje len názory odporcov radaru) nevyvážený dokument - ale som si takmer istý, že spravodajskosť nebola primárnym cieľom autorov alebo 3. ako na priemerný časozberný dokument, do ktorého režisér úmyselne nezasahuje, scenárom, výberom postáv, skrátka ničím. V tomto prípade sa tomu nedá vytknúť nič, okrem faktu, že som sa nudil, čo už ale je len môj problém. ()

Reklama

Enšpígl

všechny recenze uživatele

Mě je z nás Čechů celkem smutno, tohle je jen další důkaz. Hodnotit nemá cenu, protože naprosto převládají pocity z těch idiotů co v tom filmu byli a to bych musel dát odpad. Současně si myslím že tvůrci dokumentu se nějak nenadřeli, stačilo zapnout kameru a kréteni obstarali zbytek. Nejhorší je, že tohle přesně jsme my, nulová schopnost věcně argumentovat, mínusová schopnost naslouchat nazorům druhých. Český mír, tahle databáze, naše politika, je to jedno, všude je to stejný. Nejlepší byla ta vlaštovka, chvíli poslouchala ty ubožáky, pak se na ně vysrala a odletěla. Škoda že nejsem vlaštovka, protože to byla jediná rozumná reakce v celým dokumentu. ()

Hellboy 

všechny recenze uživatele

Otázka radaru v České republice dodnes dokáže vyvolat vlnu emocí, čehož je tento dokument skvělým důkazem. Možná je to dobře. Český mír toho má s Českým snem mnohem víc společného, než jen své tvůrce, Remundu a Klusáka, nebo název. Oba dokumenty vypovídají o honbě za čímsi přízračným - v Českém snu se davy derou do neexistujícího hypermarketu, Český mír vypovídá o lidech, kteří buď fanaticky chtějí nebo nechtějí na území Brd americký radar. Jak dnes víme, tak neexistující. Lidé z obou stran působí jako komické figurky, v případě obhájců radaru bohužel až příliš dávají najevo své emoce, nechávají se strhnout a naprosto nejsou schopni argumentovat. Odpůrci radaru jsou svými aktivitami taktéž směšní, ať už je to lesník z blízké vesnice, nebo členové Greenpeace, kteří si v Brdech založí stát Peaceland. Ale zatímco Český sen měl jakousi obecnou platnost pro celou západní-konzumní společnost, Český mír je podle mě pro cizince dost nepochopitelný. Ústřední myšlenka, v tom trochu zaniká. A tou myšlenkou míním to, že lidi se bijí za něco, čemu vůbec nerozumí. Ti, co radar chtějí, ho totiž chtějí obvykle jen z důvodu svého proamerikanismu, logické argumeny pochopitelně chybí. Naprosto dokonale shnilou třešničku na dortu tvoří Jiří Krytinář, který argumentuje pro radar tím, že při natáčení Letopisů Narnie poznal "americký lid" a ví tedy, že jsou to skvělí lidé. Na druhé straně barikády naopak starosta Jan Neoral (ČSSD), který neváhá vystupovat na akcích komunistů..! ()

Fr 

všechny recenze uživatele

,,UŽ TOHO MÁME DOST, BÝT PŘEDMĚTEM CIZÍCH SNŮ! JE NAČASE MÍT ZASE SNY VLASTNÍ!“..... Vojenský újezd Brdy, kóta 718, místo kde NEBUDE radar. JSME OPRAVDU NÁROD BLBEJ JAK HOVNO? V Českým snu, si z nás tvůrci udělali prdel. Znemožnili nás. Ale tady? Sice taky často vypadáme jako idioti, ale smát se politickýmu názoru mi připadá nekorektní. Mítinky, kongresy, tiskovky, Bílý dům, V.Moravec a jeho otázky a nakonec partyzánská akce. Komplexní žurnalistika, která má za cíl...?? Nevím…. Pobavit? Shrnout sled událostí? POLITIKA JE SVINSTVO. Několik důvodů, proč má smysl film vidět: 1.) Byl jsem pro radar! 2.) Byl jsem proti radaru. 3.) Na radar nemám názor. 4.) Chci se stát aktivistou ,,NE ZÁKLADNÁM“. 5.) Nevím, jak ,,básní“ básník Ivan Martin Jirous. 6.) Jsem vojenský policista č.1859. PŘÍBĚH **** HUMOR * AKCE ne NAPĚTÍ ne ()

Galerie (15)

Zajímavosti (8)

  • Prvním podnětem pro natočení dokumentu byla návštěva G. W. Bushe v Praze v květnu 2006. [Zdroj: Festival nad řekou] (hippyman)
  • Téma písně "Rozvíjej se poupátko" bylo zvoleno jako metafora "pohádky" o radaru. [Zdroj: Festival nad řekou] (hippyman)
  • Po prezentaci projektu na festivalu v Karlových Varech (roč. 2008) o film projevila zájem selektorka festivalu v Cannes. [zdroj: Arts Marketing] (POMO)

Související novinky

Festival Finále v Plzni zahájí Český mír

Festival Finále v Plzni zahájí Český mír

18.04.2010

Festival českých filmů Finále 2010 se letos uskuteční od 18. do 24. dubna. Zahajovacím filmem bude v předpremiéře uvedený dokument Český mír režisérů Víta Klusáka a Filipa Remundy. Festival v… (více)

Reklama

Reklama