Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Je předvečer prvního máje. Na návsi malé vesničky leží veliký stožár ověnčený zeleným kruhem s barevnými pentlemi, který se jako každý rok slavnostně zvedá na počest příchodu jara. Místní chlapi tady na to už mají svůj systém – pár piv, bagr a traktor – za chvíli májka stojí a jde se slavit. Jenže letos nenadále přijel Týno, herec z Prahy (I. Trojan). Místní rodák, ale dnes už spíš místní odrodilec. Už jako kluk trochu nezapadl, byl jiný, a tak mu to kluci dávali znát. Odjel za štěstím do města a stal se známým hercem televizních seriálů. A teď se přijel podívat a zdá se, že ví nejlíp, jak postavit májku. Prý pěkně postaru, ručně, aby tradice neutrpěla. A tak se vesničtí nechali v hospodě při pivu vyhecovat. Ráno s těžkou hlavou se už nadšení pro tradice nezdá být tak veliké, ale je třeba sázku vyhrát… (Česká televize)

(více)

Recenze (104)

MeaCulpa 

všechny recenze uživatele

Ivan Trojan se po Václavovi podruhé vrátil na moderní českou vesnici. Tentokráte však nehraje blázna, ale televizní hvězdu, která se po 25 letech vrací na vesnici z které ho před lety vyhnali. Herci hrají svůj standart tj. Trojan sympaťák, Dulava s Barešem totální kok.ty, dokonce se mihne i vycházející hvězda Tomáš Klus a Comebacková Marie Doležalová. Film neuchvátí, neurazí a za týden si na něj vůbec nevzpomenete, prostě typický nedělní televizní průměr z dílny ČT. ()

Mylouch 

všechny recenze uživatele

Náš "Pražák" a naši furianti na prahu máje. Celebritní návštěvník katalyzátorem dění ve vísce svého mládí, s kterou ho minulost pojí víc, než si přiznával. Slušné režijní zvládnutí málo vídaných a velmi vyrovnaných hereckých výkonů plejády především seriálových herců ("Tady nejsi na divadle, žádný teploušský markýrování"), občas otravné jízdy kamery, nápadité stylotvorné vložky homevidea a kreslených animací, náladové černobílé retro-scény a příhodná většina ♫ kytarové části hudby. Tradice, láska a demence. 3-4* ()

Reklama

blackrain 

všechny recenze uživatele

Ivan Trojan nezklamal. Potěšila mě přítomnost Miroslavy Pleštilové. Mohla by se na obrazovce objevovat mnohem častěji. Nepatří totiž k těm příliš okoukaným tvářím, takže působí osvěžujícím dojmem. Postava Jaromíra Dulavy mě docela štvala. V příběhu je plno typických vesnických figurek. Věřím, že v těch filmových se ty skutečné určitě našly.. ()

brrumlaa 

všechny recenze uživatele

Ivan Trojan je sám o sobě skvělým hercem. Ne nadarmo patří k mým nejoblíbenějším. Jak bych tento film zhodnotila... ??? - Byl jak už sám název filmu napovídá "šejdrem". Nejvíc mě dostala hudba z filmu Dovolená s Andělem - "Starý bručoun" - Julius Fučík. K Marvanovi se hodila, ale tady mi do tohoto filmu nějak nezapadala. ()

Pierre 

všechny recenze uživatele

To je zajímavý, jak vy tady všichni víte, na co kdo má, a na co ne. Když jsem na začátku viděl pokusy Duhlavy a Bareše o zahrání opilosti, trochu jsem se zděsil. A nažloutlá televizní kamera mi naznačovala, že uvidím už podruhé za sebou tento týden civilní film s Ivanem Trojanem, u kterého si především všimnu, co všechno se od té doby změnilo. Příběh o návratu herce Týla do jeho rodné vesnice a  podceňované zesměšňované oplácané holce Daně postupně začne ale celkem solidně plynout a nabídne určitě víc než jen mladého tehdy vycházejícího  Kluse hrajícího jinde než v pohádce. Také zasazení do specifického omezeného vesnického prostředí se ukázalo jako dobrý tah. Některé scény se mi překvapivě i dost líbily. Jsem rád, že nejsem jediný komu Šejdrem připomnělo i filmy Bohdana Slámy. Jen tady se režisér (nebo scénárista Epstein?) uchýlil nejen k občasnému přehrávanému figurkaření jako ze strany Bareše (který má ale  i momenty, kdy je dost přesný), ale i  násilnému zakomponování animovaných vsuvek, flashbacků a komentáře vypraveče, což podle mě k tomuto ryze obyčejnému lidskému příběhu v levnějším zpracování  moc nesedlo, ale jinak se mi to docela líbilo. ()

Galerie (28)

Zajímavosti (4)

  • V průběhu filmu mění Týnovo auto registrační značky. Zatímco při příjezdu a odjezdu je značka 5A3 9712, ve scéně u pálení čarodejnic se mění na 2H5 6470. (Mara97)
  • Týno (Ivan Trojan) přijíždí vozem Fiat Barchetta, jedná se o roadster vyráběný italskou firmou Fiat od roku 1995 do roku 2005. (sator)
  • Film se natáčel v obci Sebečice. (R.Drson)

Reklama

Reklama