Reklama

Reklama

O kapitalismu s láskou

  • USA Capitalism: A Love Story (více)
Trailer 1

Obsahy(1)

Prostřednictvím filmu O kapitalismu s láskou se Michale Moore vrací k tématu, které se objevuje v celé jeho kariéře: ničivý dopad dominance velkých korporací na každodenní život člověka. S humorem a bez úcty klade nepříjemnou otázku na cenu, kterou Amerika platí za svou lásku ke kapitalismu. Nachází klasické zaběhnuté symptomy lásky: klam, zneužívání a zradu. A 14 000 zrušených pracovních míst každý den. Film hledá odpověď na otázku: Kdo jsme a proč se chováme tak, jak se chováme?
Film začíná srovnáním současné americké společnosti s Římským impériem v době jeho úpadku. Různé reality show a zápasy ve wrestlingu, stejně jako kdysi římské „chléb a hry“, mají odvést pozornost a umlčet davy, jejichž jediným úkolem je pracovat a mlčet. Moore za současný stav viní všechny, Reaganem počínaje a Bushem konče, a přitom diváka provádí počínaje bahnem pojišťovacích podvodů přes Wall Street až na trh s finančními deriváty, který je „tak zlovolně nesrozumitelný, že ani experti nedokáží vysvětlit, jakým způsobem funguje“... A Moore se marně ptá: „Kde jsou naše pemníze?“ Oficiální propaganda lidem vtloukla do hlav, že kapitalismus je dobré zřízení poskytující tak velkou svobodu, že nakonec všichni mají šanci zbohatnout. Moore poukazuje na to, že největším zločinem je právě samotný kapitalismus, který umožňuje plnit kapsy několika málo vyvoleným na úkor všech ostatních... (oficiální text distributora)

(více)

Videa (5)

Trailer 1

Recenze (137)

Toj 

všechny recenze uživatele

Vtip? Velmi zábavné a to i v místech, kde to zábavné zřejmě nemělo být. Nepopírám, že amerika má problém, ale Moore je příšerný manipulátor, který točí plačící socky v kontrastu s ďábelským obchodníkem s nemovitostmi. Výpovědní hodnota je nulová, vše může být manipulováno, ničemu nemůže být uvěřeno. Odporná agitka, kde se dá jen zvracet, nebo se smát. Micheal Moore by si měl uvědomit, že sám zabíjí možnosti jakéhokoliv řešení, nedává divkovi možnost vnímat cokoliv seriózně. ()

teutates 

všechny recenze uživatele

Moore stráca šťavu... chýba mu ten povestný nadhľad, ktorý som u jeho skorších diel mnohokrát postrehol... snaží sa človeka presvedčiť, nevravím že sa mu to nepodarilo, avšak chýbalo mi tuna aspoň trochu objektívnosti... množstvo príkladov, množstvo faktov, pohľad však len z jednej strany... s väčšinou súhlasim a zbytok nemienim rozoberať. 6/10 ()

Reklama

Kryton 

všechny recenze uživatele

Někomu ukradnu myšlenku: Nejslabší Moore! Poslední Moore působí jednoznačně bez obalu a rovnou tlačí diváka do pozice jakou Moore chce. Vím, že tohle on prostě dělá. Jenže dříve se člověk i během dokumentu bavil a cítil i nadhled a člověk si pak dokázal i udělat svůj vlastní názor. No jasně dyť Moore je levičák a brojí proti USA dneška a glorifikoval např. Kubu. Jenže tady ty ubulené obličeje už působí za 1) tohle téma už člověk viděl vícekrát...mě to připomnělo jistý dokument o bankovní nadvládě světa. 2) bohužel se mě americký kapitalismus v 50.letech nedotkl. Tady je velký kámen úrazu. Tento dokument je výhradně USA USE ONLY. Vše je tam vysvětlováno prostému americkému dělníkovi polopaticky a jsou mu dány příklady, které chápe a zná. V případě Střední Evropy nepoužitelné. Palec nahoru mu dám a i hvězdu navíc za tu pásku u Wall Streetu. S čím přijde Moore příště? ()

Swansea

všechny recenze uživatele

Deprivant Moore opět sází na osvědčené postupy, tj. naivita většinové populace, na nedokonalost a zranitelnost demokracie, zneužití svobody slova a z vhodných brainwashingových pořadů vytvořit vhodnou bojovou atmosféru. Opět vsadit na malost, na závist, na pomluvy, na tak osvědčené a reklamou vycepované nejnižší pudy davu." ()

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

Mám rád filmy Michaela Moora, v lecčems s ním souhlasím, rád bych s ním prováděl občanská zatčení nejhamižnějších zmetků a jezdil obrněným vozem pro peníze do bank, ale do boje se systémem po jeho boku nepůjdu. Prvních dvacet let života mi totiž klíny do hlavy vrážela socialistická propaganda, dalších dvacet let činí totéž ta kapitalistická a já jsem tak nějak dospěl k názoru, že každá dobrá myšlenka bude ve finále láskyplně zneužita k něčímu obohacení, čímž pro mě ztrácí smysl za ni bojovat. To se radši pobavím u kapitalistické lovestory, která sice patří ke slabším Mooreovým počinům, ale pro mne má stále obstojné kouzlo. ()

Galerie (10)

Zajímavosti (7)

  • Dokument měl být původně přímým následovníkem Fahrenheit 9/11, ovšem poté, co byl Bush znovu zvolen za prezidenta se Moore rozhodl zaměřit více na korporační USA. Finanční krize v roce 2008 nakonec donutila Moora úplně změnit dosavadní zaměření filmu. (Othello)
  • Michael Moore uvedl premiéru svého dokumentu v kině, které leží v budově vedení General Motors. Nebyl však vpuštěn ochrankou na svou vlastní premiéru po dobu několika hodin. (Othello)
  • Film vyšiel aj pod ďalšími alternatívnymi názvami, a to The New Movie a Untitled Michael Moore Project. (MikaelSVK)

Reklama

Reklama