Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Příběh je obrazem doby, začátku padesátých let, kdy ještě existují poslední relikty svobodného světa, jako např. americká tisková agentura, poslední jazzové kapely, a kdy berou za své i naivistické demokratické představy „bývalých“, tj. lidí, kteří neoddiskutovatelně patřili ke světu první republiky. Komunistický režim všechno „bere šmahem jako smrt“ a nejen jako. Ve středu dění se ocitá parta mladých lidí, kteří se točí kolem jazzové kapely a jedné krásné dívky. Geraldinka, ještě vlastně nedospělá a rozhodně nezodpovědná slečna, která si myslí, že je chytřejší než všichni a že na světě je proto, aby se bavila, se zaplete do režimních sítí, které ji zničí. Ale její životní nezkušenost nepřehluší její sílící a postupně vědomý smysl pro spravedlnost: potřebným je třeba pomáhat a oportunismus je jí rozhodně cizí. Původní Škvoreckého příběh je odrazem skutečných událostí, ale jeho stylizace je pro autora příznačná. Zdánlivě lehká a vtipná konverzace zamilovaných mladých lidí zachycuje jen část jejich života, druhá část neodvolatelně spěje k dramatickým událostem. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (61)

bangee 

všechny recenze uživatele

Důležité téma v takovém komornějším podání, s neokoukanými (někdy pro mě neznámými) hereckými tvářemi a docela slušnými výkony s výbornou hudbou. Nicméně dialogy byly občas slabší a sem tam se to táhlo, ale i tak mě ta atmosféra snímku bavila. Mmch (mimochodem) se mi moc líbíli doplňující informace alá zápisy Stb o jednotlivých osobách. ()

BathoryMan 

všechny recenze uživatele

Presvedčivý filmový výlet do jedného z najtemnejších období naších súčastných dejín(50.roky).Keď pomaly ale isto začala besnieť komunistická moc a ušetrení jej nebol absolutne nikdo.Spracovanie malo síce nejaké tie svoje muchy(hlavne vela toho swingu a jazzu my začalo postupne prekážať) ale vzhladom nato že sa jednalo"iba" o televízne spracovanie som ochotný to odpustiť.A pol hviezdičky navyše pridávam za zábery zo súčastnosti(starý Danny a eštébák Kunovský),hlavne za ten záverečný epilog ,keď mal Kunovský tu drzosť tvrdiť Dannymu že to bol práve on ,kto ho v tej dobe zachránil! ()

Reklama

GIK 

všechny recenze uživatele

Věrohodná dobovka. Výborné výkony mladých herců, skvělé šlágry i povedené prolínání děje se současností. Škoda některých detailů, jako třeba k dokonalému aranžmá kapely chybělo už jen zpívání na mikrofony, vyťukávání doplňujících informací na obrazovce mělo být uděláno písmem, které odpovídá skutečnému strojopisu a lehce nezvládnutý konec, kdy během vynášení rozsudků musel divák zároveň číst informace, jak odsouzení skutečně dopadli, což bylo celkem obtížné. ()

dawe787 

všechny recenze uživatele

Téma, které se netočí každý den, proto taky se přikláním spíše ke 4 hvězdám, ale ne těm rudým, kterých je ve filmu požehnaně. Státní tajná policie špicluje a pronásleduje partu mladých lidí. Tito jsou pro lidově demokratické zřízení buržoázními živly, špiony a já nevím co všechno, ale jistě vím, že je tu ukázaná pravá tvář 50.let a kruté doby od nastolení vlády komunistů. ()

Ak.žena 

všechny recenze uživatele

I když si příliš nelibuji v dějových kompozicích typu "vzpomínáme na mládí", i když je Vojta Dyk příliš "neodolatelný" Danny Smiřický, i když by se tam dalo najít mraky nedokonalostí, film si mě získal. Baví mě objevovat méně známé peripetie hlavní linie Škvoreckého díla. Baví mě hudba Olomoučáka Emila Viklického, baví mě interakce herců, které jinak nemám, mírně řečeno, na piedestalu (Kotek, Kohoutová). Baví mě tancující Tomáš Klus :) Kromě jaksi uceleně dobrého dojmu musím vyzdvihnout také všechny jazzové scény. Jsou tak geniálně živelné, kontrastující se zbytkem filmu (stejně jako ve skutečnosti radosti mládí kontrastovaly s těžkou dobou). Tohle zkrátka jo, přátelé. Zbývá se zeptat, kdy už konečně Andrea Sedláčková rozhýbá ty Zbabělce? ()

Galerie (25)

Zajímavosti (3)

  • Po shlédnutí tohoto filmu Josef Škovercký prohlásil, že chtěl vždy vypadat jako Danny Smiřický v podání Vojty Dyka v tomto filmu, a navrhl režisérce Andree Sedláčkové, zdali by nechtěla zfilmovat také jeho román Zbabělci. O ten již v minulosti projevil zájem např. Jan Hřebejk. (artcha)
  • Ve filmu se objevila do té doby neznámá Emma Smetana, která se později proslavila coby televizní moderátorka. (M.B)
  • Natáčení začalo v pondělí 23. února 2009 ve studiích na Kavčích horách. První fáze – zimní trvala do začátku března a vyžádala si 9 natáčecích dnů. Letní část filmaři zahájili 8. května a po 15 filmovacích dnech ji ukončili začátkem června. Točilo se především v Praze a v Králově Dvoře. (Česká televize)

Reklama

Reklama